Ramiz Hüseynov:  “İslam Həmrəyliyi İli”nin elan edilməsi, İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təşkil olunması mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun qurulmasına, İslam mədəniyyətinin dünyada təbliğinə uğurlu töhfədir.
Həmrəylik, multikultural dəyərlərə sədaqət hissi bəşəriyyətin nicat yoludur. Aprelin 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikası  Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Bakı 2017 İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “İslam Həmrəylik İli” nə həsr edilmiş “Gücümüz həmrəyliyimizdədir” mövzusunda elmi konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dos. Ramiz Hüseynov açaraq 2017-ci ilin ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunduğunu qeyd edərək, onun regional və qlobal dünyəvi əhəmiyyətindən, dövlət-din münasibətlərindən, ölkəmizdə milli-mənəvi və islami dəyərlərin qorunması və təbliği sahəsində görülən işlərdən  bəhs etdi. Bildirdi ki, İslam dünyasının əsas mədəni, dini və sivilizasiya mərkəzi olan ölkəmiz İslam dünyasında böyük nüfuza malikdir. Bu gün İslam dünyasının birliyə, bütövlüyə daha çox ehtiyacı var. Bu baxımdan prezident cənab İlham Əliyevin 2017-ci ili Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli” elan etməsi xüsusi önəm kəsb edir. “İslam Həmrəyliyi İli”nin elan edilməsi, İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təşkil olunması mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun qurulmasına, İslam mədəniyyətinin dünyada təbliğinə uğurlu töhfədir. Əsası ulu öndərimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş sağlam dövlət-din münasibətləri yüksək səviyyədə inkişaf edir.  Prezident cənab İlham Əliyevin məqsədyönlü siyasəti nəticəsində multikulturalizm Azərbaycanın dövlət siyasətinə, xalqımızın həyat tərzinə çevrilərək beynəlxalq aləmdə böyük siyasi-mənəvi uğura nail olundu. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın ölkəmizdə və beynəlxalq müstəvidə genişmiqyaslı fəaliyyəti, İslam dininin, milli-mənəvi irsimizin yüksək səviyyədə təbliğ edilməsində böyük xidmətləri olmuşdur. Azərbaycanda 2016-cı ilin “Multikulturalizm İli”, 2017-ci ilin isə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsinin təqdirəlayiq olduğunu vurğulayan prorektor bildirdi  ki, belə tədbirlərin keçirilməsi Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzu üçün uğurlu zəfərdir. Dos.Ramiz Hüseynov İslam Həmrəyliyi Oyunlarında fəaliyyət göstərəcək minlərlə könüllülər sırasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələrinin iştirakından məmnun olduğunu diqqətə çatdırdı,  İslam Həmrəyliyi Oyunları ilə bağlı təbliğat xarakterli görüşün universitetdə keçirildiyinə görə təşkilatçı qurumlara minnətdarlığını bildirdi.
Konfransda IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin icraçı direktoru Könül Nurullayeva İslam Oyunlarının tarixindən, cəlb olunan idman növləri, idmançıların təmsil etdikləri ölkələr, keçiriləcəyi məkanlar, Əməliyyat Komitəsinin iş prinsipi haqqında məlumat verərək bildirdi ki, yarışlarda 57 islam ölkəsinin idmançıları iştirak edəcək ki, bu da bütün islam ölkələrinin əhatə olunduğunu göstərir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun aparat rəhbəri, professor İsaxan Vəliyev “İslam Həmrəyliyi dini ekstremizmə qarşı”, Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Dinşünaslıq ekspertizası şöbəsinin müdiri Nahid Məmmədov “İslam Həmrəyliyi və müasir gənclik”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekan müavini Osman Hacıyev “İslam Həmrəyliyinin fəlsəfi aspektləri” mövzularında çıxış etdilər. Onlar multikulturalizm və islam həmrəyliyi ideyalarının əhəmiyyətini vurğulayaraq, ekstremizm, radikalizm, terrorizm, separatizm, ksenofobiya, islamofobiya təzahürlərinə qarşı dünya ictimaiyyətini, dövlət, elm və din xadimlərini birgə əməkdaşlıq etməyə, belə halların qarşısının alınması üçün daha fəal olmağa çağırdılar, həmçinin  İslam həmrəyliyinin mənəvi əsaslarından danışdılar.
Daha sonra tədbir iştirakçılarına İslam Həmrəyliyi Oyunlarına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.

Home | News | The scientific conference was held on the topic of “Our strength is in our solidarity” devoted to “The year of Islamic Solidarity”
Yerləşdirilmə tarixi : 28 April 2017 15:40
The scientific conference was held on the topic of “Our strength is in our solidarity” devoted to “The year of Islamic Solidarity”
Mr.Ramiz Huseynov: Declaration of “The year of Islamic Solidarity”, organization of Islamic Solidarity Games is a successful contribution to the establishment of intercultural dialogue, as well as promotion of Islamic culture in the world.
Solidarity and the sense of multicultural loyalty is the way of humanity to prosper. On April 28, at Sumgait State University,  the scientific conference was  held  on the topic of “ Our strength is in our solidarity” devoted to “The year of Islamic Solidarity”  jointly organized by the Knowledge Foundation under the President of Azerbaijan Republic, the State Committee on Works of Religious Associations, Organizing Committee of Baku-2017 Islamic Solidarity Games.
Making an opening speech, vice-rector on humanitarian issues of SSU, assistant professor Mr. Ramiz Huseynov   noted  the declaration of 2017 as “The year of Islamic Solidarity”  by the President, Mr. Ilham Aliyev, at the same time informed about its regional and global importance , the relationship between state and religion, and the works done in the field of promotion and preservation of national, spiritual and Islamic values. He notified that, our country has a great reputation in Islamic world as the main cultural, religious and civilizational center. Nowadays, Islamic world needs unity and integrity.  In this regard, the declaration of 2017 as the “The year of Islamic Solidarity” by the President, Mr. Ilham Aliyev has a special importance. Declaration of “The year of Islamic Solidarity”, organization of Islamic Solidarity Games is a successful contribution to the establishment of intercultural dialogue, as well as promotion of Islamic culture in the world. The strong relationship between state and religion which was founded by Great Leader Mr. Heydar Aliyev is improving rapidly. As the result of the targeted policy of the President, Mr. Ilham Aliyev multiculturalism turned to be the public policy, lifestyle of our nation, thus the great political-moral success followed it. The vice-president of Azerbaijan Republic, the president of Heydar Aliyev Foundation, Mrs. Mehriban Aliyeva has a great support on the promotion of Islam religion, national and cultural heritage in our country, as well as in the international arena. Emphasizing the importance of declaration of 2016 as “The year of Multiculturalism”, also declaration of 2017 as “The year of Islamic Solidarity”, vice-rector noted that, holding this kind of events is a well-turned success for an international reputation of Azerbaijan. Assistant professor Mr. Ramiz Huseynov notified his satisfaction on the participation of the students of Sumgait State University among the thousands of volunteers, participating in Islamic Solidarity Games. He thanked to organizational agencies for holding promotional meeting on Islamic Solidarity Games at our University.
Executive Director of Organizing Committee of 4th Islamic Solidarity Games   Mrs Konul Nurullayeva made a report about the history of Islamic Games, involved types of sport, about the countries represented by sportsmen, host countries and the work principle of Operating Committee. The sportsmen of 57 Islamic countries will participate in competitions; it shows the coverage of all Islamic countries.
Hereinafter, the following people made the speeches accordingly: The head of Knowledge Foundation under the President of Azerbaijan Republic, prof. Mr Isaxan Valiyev  dedicated his speech to “Islamic Solidarity against the religious extremism”; the chief of expertise of religious studies of State Committee on works of Religious Associations of Azerbaijan Republic, Mr. Nahid Mammadov made a speech about “ Islamic Solidarity and modern youth”, deputy dean of the faculty of history and geography of Sumgait State University, Mr. Osman Hajiyev widely spoke about the subject “Philosophical aspects of Islamic Solidarity”. Emphasizing the importance of the ideas of multiculturalism and Islamic solidarity, they called world community, statesmen, and chaplain for joint cooperation against the extremism, radicalism, terrorism, separatism, xenophobia, islamophobia, as well as for active participation on preventing such cases. The spokesmen reported about the moral aspects of Islamic solidarity.