Əsas səhifə | Xəbərlər | Nümayəndələrimiz Makedoniya Universitetində təlimdə
2017-ci il aprelin 23-dən 27-dək universitetimizin də tərəfdaş olduğu “Əlilliyi olan şəxslərin Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinə inteqrasiyasının təməlinin qoyulması” (ESFIDIP) adlı TEMPUS layihəsi çərçivəsindəYunanıstanın Makedoniya Universitetində təlim keçirildi. Təlimdə tərəfdaş universitetlərin nümayəndələri ilə yanaşı, Təhsil Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin və Əlil Təşkilatları İttifaqının nümayəndələri də iştirak etdilər. SDU tərəfdən tədbirdə Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor prof. Ramazan Məmmədov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri dos.Turqay Hüseynov, Xarici dillər kafedrasının baş müəllimi Təranə Quliyeva və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin əməkdaşı Samirə Məmmədova iştirak etdilər.
Təlimlər zamanı layihənin iş planına uyğun olaraq, Makedoniya Universitetinin nümayəndələri əlilliyi olan tələbələrlə ünsiyyətin qurulması və yardımçı avadanlıqlardan istifadə edilməsi haqqında təcrübələrini tərəfdaşlarla bölüşdülər. Həmçinin, yerli tərəfdaş universitetlər həyata keçirdikləri pilot proqramlar haqqında təqdimatlar etdilər və Əlilliyi olan tələbələr üçün Mərkəzlərin fəaliyyəti haqqında danışdılar.
Məlumat üçün qeyd edək ki, “Əlilliyi olan şəxslərin Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinə inteqrasiyasının təməlinin qoyulması” (ESFIDIP) adlı TEMPUS layihəsi 2017-ci il mayın 31-də sona çatır və layihənin son konfransı cari il mayın 15-dən 16-dək layihənin koordinatoru Xəzər Universitetində həyata keçiriləcəkdir. Layihənin tərəfdaşları Polşanın Lodz Universiteti, Avstriyanın Qraç Universiteti, Yunanıstanın Makedoniya Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Lənkəran Dövlət Universitetidir.

Local partner universities made presentations on their pilot programs
From April 23 to 27, the training for the TEMPUS project entitled “The Establishment of a Foundation for the integration of disabled people into HEIs of Azerbaijan” (ESFIDIP) was held at Macedonian University in Greece. Beside the representatives of partner universities, delegations from Ministry of Education, Ministry of Labor and Social Protection, Union of Organizations of Disabled Persons also participated in the training. Vice-rector on Science and Innovation, prof. RamazanMammadov, the head of International cooperation department assist prof. TurqayHuseynov, senior lecturer of department of Foreign languages, TaranaQuliyeva, and the personnel of International Cooperation section, Samira Mammadova took part on hand to SSU.
In accordance with the work plan of a project, representatives of Macedonian University shared their experience on communication with disabled students and the usage of supportive facilities. Local partner universities made presentations on their pilot programs, and also informed about the activities of Centers for disabled students.
It should be reported that, the TEMPUS project entitled “The Establishment of a Foundation for the integration of disabled people into HEIs of Azerbaijan” (ESFIDIP) terminates on May 31, 2017, and the last conference of the project will be held in Khazar University, the coordinator of project, from May 15 to 16. The partners of the project are: University of Lodz, Poland, University of Graz, Austria, University of Macedonia, Greece, Azerbaijan State Economic University, Nakhchivan State University, Ganja State University, Lankaran State University.