Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbə və şagirdlərin bədii yaradıcılıq festivalı keçirildi
Mayın 2-də  ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilmiş ali, orta və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin şagird və tələbələrinin Respublika bədii yaradıcılıq festivalının yekun konserti keçirildi. Tədbirdə çıxış edən təhsil nazirinin müavini Firudun Qurbanov ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilmiş bu festivalın ənənəvi olaraq hər il təşkil edildiyini qeyd etdi. Nazir müavini bildirdi  ki, festivalda 14 ali, 17 orta ixtisas, 18 ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisəsinin bədii özfəaliyyət kollektivləri iştirak edir. Firudin Qurbanov festivalın keçirilməsində əməyi olan hər kəsə, xüsusilə münsiflər heyətinə təşəkkür etdi və tələbələrə uğurlar arzuladı.
Festivalda Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin sədri Səttar Mehbalıyev bədii yaradıcılıq festivalının gənclərin asudə vaxtının səmərəli təşkil olunması, istedadlı gənclərin aşkarlanması baxımından rolunu bəhs etdi. Konsertdə incəsənətin müxtəlif  janrları üzrə özfəaliyyət kollektivləri, dərnək və yaradıcılıq studiyalarında fəaliyyət göstərən ifaçılar, müğənnilər, rəqqaslar, bədii qiraətçilər və musiqiçilər çıxış etdilər. Natiqlər onuda vurğulandılar ki,Festivalın birinci mərhələsində 1000-ə yaxın şagird və tələbə öz bacarıq və istedadlarını nümayiş etdirdi. Bu il keçirilən festivalda ötən illərdən fərqli olaraq, orta və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin şagird və tələbələri də qatıldı. Yekun konsertdə 250-yə yaxın şagird və tələbə iştirak edir. Seçimlər xalq artistləri, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərindən ibarət münsiflər heyəti tərəfindən aparıldı. Münsiflər heyətinin qərarı ilə 12 qalib I yerə, 11 qalib II yerə, 10 qalib isə III yerə layiq görüldü. Müxtəlif nominasiyalar üzrə keçirilən festivalın qalibləri Təhsil Nazirliyinin və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin diplom və hədiyyələri ilə təltif olunacaqlar. Həmçinin fəal iştirakçılara diplomlar təqdim ediləcək.

Home | News | Creative Arts Festival of students and schoolchildren
On May 2, the final concert of creative arts festival of students from high, secondary and vocational education was held, devoted to the Great Leader Heydar Aliyev’s 94thAnniversary. Deputy Minister of education Firudin Qurbanov informed that, this festival is traditionally organized every year. He also notified the participation of artistic staff from 14 high, 17 technical,18 vocational education institutions in the festival. Firudin Qurbanov expressed his thanks to everyone, especially to jury involved in festival organization, and wished good luck to students.
The chairman of Republican Committee of Independent Trade Union of Azerbaijan Education Workers, Sattar Mehbaliyev notified that, creative arts festival is a great of importance for ruling youth’ leisure time effectively, as well as discovering talented youth. Amateur collectives on various types of art, performers acting in circles and studios, singers, dancers, fictional readers and musicians performed in the concert. Speakers emphasized that, approximately 1000 pupils and students demonstrated their talent in the first stage of festival. Unlike the last years, students and schoolchildren of technical and vocational education attended the festival this year. Approximately 250 students and pupils take part in a final concert. Selection was conducted by national artists and well-known cultural figures. The jury awarded 12 winners the 1st place, 11 winners 2nd place, 10 winners 3rd place. Victors of festival held on various nominations will be awarded with diplomas and presents by Ministry of Education and Republican Committee of Independent Trade Union of Azerbaijan Education Workers.  Diplomas will also be presented to active participants.