Əsas səhifə | Xəbərlər | Almaniyanın Lüdviqshafen şəhərinin oberburqomistri xanım Dr. Eva Lohseyə Fəxri doktor adı verildi
Yerləşdirilmə tarixi : 04 May 2017 18:47
Almaniyanın Lüdviqshafen şəhərinin oberburqomistri xanım Dr. Eva Lohseyə Fəxri doktor adı verildi
Mayın 4-də universitetimizdə Almaniyanın Lüdviqshafen şəhərinin oberburqomistri, Almaniya şəhər Bələdiyyələri Assosiasiyasının sədri  Dr. Eva Lohseyə universitetin fəxri doktoru adının verilməsi münasibətilə tədbir keçirildi. Tədbirdə Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov,  Almaniya və Sumqayıt şəhərnin ictimaiyyət nümayəndələri iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov  açaraq qonaqları salamladı, onların universitetə gəlişlərini əlamətdar hadisə adlandırdı. Azərbaycanla Almaniya Federativ Respublikası  arasında siyasi, iqtisadi, mədəni, elm və digər sahələrdə uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini bildirən rektor əminliklə vurğuladı ki,  keçirilən bu tədbir ikitərəfli münasibətlərin inkişafına mühüm tövhələr verəcək.
Rektor universitet haqqında ətraflı məlumat verərək bildirdi ki, Azərbaycanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından biri olan, cəmiyyətin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töhfələr verən Sumqayıt Dövlət Universiteti 55 illik yubileyi ərəfəsindədir. Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra təhsilimiz milli əsaslar üzərində yenidən quruldu. Ulu Öndər Sumqayıt şəhərində yaşayan gənclərin ali təhsilinin inkişaf etdirilməsi, milli ideologiyamızın formalaşdırılması, müstəqil dövlətimizin möhkəmlənməsi naminə 13 iyun 2000-ci il tarixli  349 saylı fərmanı ilə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun bazasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin yaradılması haqqında qərar verdi. Bu müdrik siyasi xadimin əsas məqsədi millətini   savadlı, bacarıqlı və böyük siyasi-iqtisadi gücə malik bir dövlət kimi qüdrətli dövlətlər sırasında görmək  idi və buna da nail oldu. Universitetin beynəlxalq əlaqələrindən söhbət açan rektor onu da qeyd etdi ki, hal -hazırda Köln Texniki (Almaniya ), Qrats Texniki (Avstriya),  Varşava Texnologiya (Polşa), Ufa Dövlət Neft (Rusiya), Samara Dövlət Texniki Universitetləri (Rusiya) və s. ilə ikitərəfli müqavilələr imzalamışıq. Universitetimiz TEMPUS layihəsi çərçivəsində 4 uğurlu layihənin iştirakçısı olmuş, burada 8 müasir tədris laboratoriyası yaradılmış və yüksək avadanlıqlarla təchiz olunmuşdur. Bu qəbildən olan “Azərbaycan üçün mühəndis təhsilində tədris prosesinin bolonya prosesinə uyğunlaşdırılması layihəsi” artıq başa çatmışdır. Layihə çərçivəsində əməkdaşlarımız bir neçə dəfə Avstriyanın Qrats Texniki Universitetində və Almaniyanın Köln Tətbiqi Elmlər Universitetində ezamiyyətdə olmuş, layihənin gedişatı və görüləcək işlərin müzakirəsində iştirak etmişlər. Layihənin işçi planına uyğun olaraq Almaniyanın Düsseldorf şəhərində fəaliyyət göstərən ASİİN müstəqil akkreditasiya agentliyi tərəfindən “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi”, “Elektroenergetika mühəndisliyi” baka¬lavr və “Enerji menecmenti” magistr proqramına keyfiyyət möhürlərinin verilməsi üçün görülmüş işlərin auditi keçirilmiş, nəticədə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinə 2 bakalavr ixtisası və 1 magistr ixtisaslaşması üzrə mütəxəssis hazırlığının Avropa standartlarına uyğunluğu haqqında həmin ixtisaslara Avropanın tanınmış akkreditasiya agentliyi olan ASİİN tərəfindən 5 illik keyfiyyət möhürləri - sertifikat verilmişdir. Həmçinin ERASMUS+LPEB, UNİVİA, ESFİDİP TEMPUS layihələri, “Mevlana Mübadilə Proqramı” və s. layihələr uğurla gerçəkləşir.
Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sürətlə modernləşən Azərbaycan Respublikasında təhsil sisteminin insan kapitalının inkişafı çağırışlarına cavab verməsi istiqamətində yeni addımların atılması və ümumi təhsilin keyfiyyət göstəricilərinin Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması istiqamətində mühüm işlər görülür. Bu səbəbdən də universitetimiz beynəlxalq əlaqələrini daha da genişləndirir, kadr potensialını gücləndirilməsi istiqamətində  böyük layihələrə imza atır, xaricdən mütəxəssislər dəvət edir.Sumqayıt Dövlət Universitetinin dünyanın reytinq cədvəlində xüsusi mövqeyi olan Şərq, Avropa və Slavyan ölkələrinin nüfuzlu universitetləri ilə əlaqələri genişlənir, qabaqcıl texnologiyalar, idarəetmə üsulları, innovasiyalarla bağlı elmi–pedaqoji mübadilələr həyata keçirilir.
Rektor çıxışının sonunda Elmi Şuranın 3 may 2017-ci il tarixli iclasında Dr. Eva Lohseyə  Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fəxri doktoru adının verilməsi haqqında qərarını elan etdi. Bildirdi ki, ali qonaq Sumqayıt- Lüdviqshafen şəhərləri arasında qardaşlıq münasibətlərinin daha da inkişafında əvəzsiz xidmətlərinə, elm və təhsilin tərəqqisinə verdiyi dəstəyə görə Fəxri doktor adına layiq görüldü. Rektor Fəxri doktor diplomunu, medal və mantiyanı ali qonağa təqdim etdi.
Sonra Dr.Eva Lohse Fəxri doktor adına layiq görülməsindən məmnunluğunu ifadə etdi, Azərbaycan-Almaniya münasibətlərindən danışdı və əlaqələrin hazırkı vəziyyətindən razılığını bildirdi, o cümlədən təhsil sahəsində əlaqələrin gələcək inkişafında maraqlı olduğunu xüsusi vurğuladı.
Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov tədbir iştirakçılarını salamladı, qonağı şəhərimizin qabaqcıl ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fəxri doktoru adının alması münasibəti ilə təbrik etdi. İki şəhər arasında dostluq əlaqələrinin inkişafından söhbət açan cənab Zakir Fərəcov qeyd etdi ki, bu əlaqələrin sonrakı inkişafında SDU-nun tələbə gənclərinin xüsusi rolu olacaqdır. İcra başçısı onu da diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt hələ sovetlər dövründən bir neçə ölkənin şəhərləri ilə qardaşlaşıb. Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra bu şəhərlərin sayı artmaqla yanaşı, dostluq əlaqələri də genişləndi. Belə əlaqələrdən biri 1977-ci ildə Almaniyanın Lüdviqshafen şəhəri ilə quruldu. Şəhər sakinləri arasında alman parkı kimi tanınan Lüdviqshafen istirahət parkı da bu əlaqələrin 20 illiyi münasibətilə 1997-ci ildə salındı. Lüdviqshafendə isə küçələrdən birinə Sumqayıt adı verildi. İcra başçısı onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt yalnız Lüdviqshafenlə deyil, dünyanın 11 ölkəsinin 13 şəhəri ilə dostluq əlaqələri qurub. Bu gün Sumqayıtla Lüdviqshafenin tərəfdaşlıq münasibətlərinin 40 ili tamam olur. Bu münasibətlə hər iki dost şəhərin nümayəndələrini təbrik edirəm.

On May 4, an event was held in Sumgait State University which was devoted to the honorary doctorate entitling ceremony to the first oberburgomaster of Germany, Chairman of the Association of German municipalities Dr.Eva Louse. The head of Executive Power of Sumgait city Mr. Zakir Farajov and public members of the city and Germany participated in the event.
The rector of the university, professor Elkhan Huseynov opening the event welcomed the guests and called their attendance to the meeting a significant event. The rector noted that there is successful cooperation between Azerbaijan and Federal Republic of Germany in political, economic, cultural, scientific and other fields and emphasized that the foregoing event will contribute to the development of bilateral relations.
The rector provided detailed information about the university and said that Sumgait State University tries hard to contribute to the development of the scientific and intellectual potential of society. Also, he noted that SSU is on the eve of celebration of its 55-year anniversary. Prof. Elkhan Huseynov said that Azerbaijan restructured the education system as the other fields and Heydar Aliyev’s decrees and orders provided successful development of the education in order to achieve the goals. For example, Sumgait State University was established on base of Azerbaijan Industrial Institute by the order №349 dated 13.06.2000. The wise politician always took care of Sumgait and as a result he visited the city 16 times. After his speech in Organic Synthesis Plant on April 7, 1971 revival and reconstruction work quickened. During the Soviet period Sumgait was one of the youngest and powerful industrial centers. In 1960-1961 SSU began to function as a teaching center of Azerbaijan Oil and Chemistry Institute, in 1962-1975 was a branch of Azerbaijan Oil and Chemistry Institute. In 1975-1992 it became Higher Technical Education Center and in 1992-2000 worked as Azerbaijan Industrial Institute. Today, there are 7 faculties, 29 departments and 6 research laboratories at the university. More than 5500 bachelors, 223 graduate students, 106 doctoral students/candidates and 7 doctors of sciences are studying in Azerbaijani sector as well as in Russian.
Talking about international relations of the university the rector also said that we have contracts with Technical University of Cologne (Germany), Graz Technical University (Austria), Warsaw Technology University (Poland), Ufa State Oil University (Russia) and Samara State Technical University (Russia) etc. Within the framework of TEMPUS project our university was a participant of 4 successful projects. Modern teaching laboratories were established in the university and it is provided with high equipment. This kind of project called “Matching the teaching process of engineering for Azerbaijan with the bologna process” has already finished. Within the framework of the project our workers have already been to Graz Technical University in Austria and Cologne University of Applied Sciences in Germany and took part in discussion of project’s progress and work to be done. According to the working plan of the project, quality seals were given to bachelor degrees of “Process automation engineering”, “Electro energy engineering” and master’s program of “Energy management” by independent accreditation agency ASIIN which is in Dusseldorf in Germany. As the result, for the first time in Azerbaijan 5 years’ quality seals – certificate were introduced to Sumgait State University. Moreover, ERASMUS+LPEB, UNIVIA, ESPFIDIP TEMPUS projects, “Mevlana Exchange Program” etc. are successfully realized.
With the leadership of the President Ilham Aliyev significant works are fulfilled in order to improve the education system and to coordinate its quality indicator with the European standards. Therefore, our university expands the international relations, strengthens the cadre potential and invites professionals from foreign countries. Sumgait State University’s relations are expanded with Eastern, European and Slavic universities which have special positions in the world ranking.
In the end of his speech the rector declared SSU Scientific Council’s decision dated 03.05.2017 about introducing the title of Honorary Doctorate to Eva Louse. He informed that the guest is honored for her activities in improvement of fraternal relations between Sumgait and Ludwigshafen and support of science and education. Then the rector introduced Diploma of Honorary Doctor, medal and honorary mantle to the guest.
The assistant professor Eva Louse expressed her gratitude for being honored and satisfaction of current situation of Azerbaijan-Germany relations. She also said that she is interested in future development of relations in the field of education.
The chief executive of Sumgait City Zakir Farajov welcomed the guests and congratulated Eva Louse on becoming honorary doctor of the university. Talking about friendly relations between two cities Zakir Farajov noted that the students will play special role in future development of the relations. He also said that Sumgait have fraternized with cities of several countries since the Soviet period. As Azerbaijan restored its independence the number of such cities increased and friendly relations expanded. One of these relations was built with Ludwigshafen in Germany in 1977. Ludwigshafen park which is known as German park was laid out on 20-year anniversary of the friendship in 1997 and in Ludwigshafen one of the streets is named Sumgait. The mayor also noted that Sumgait has built friendly relations not only with Ludwigshafen, but also with 13 cities of 11 countries. Today it is the 40th year of the partnership. He congratulated the representatives of both cities.