Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetin sabiq tələbəsinin ərizəsinə Mətbaut Xidməti aydınlıq gətirdi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs, 869 saylı qrupunun sabiq tələbəsi Şirinov Şahmar Rəsul oğlunun şikayət məktubuna cavab olaraq bildiririk ki, Şirinov Şahmar 2013-cü ildə 271 balla Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Sumqayıt filialına “Tarix və coğrafiya müəllimliyi” ixtisasının əyani şöbəsinə daxil olmuş, 2 il həmin filialda təhsil almışdır.
Filial Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 iyul 2015-ci il tarixli Sərəncamına əsasən ləğv edilmişdir. Bundan sonra təhsil nazirinin sərəncamına əsasən filialın bütövlükdə öz maddi-texniki bazası, pedaqoji və tələbə heyəti ilə birlikdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdinə keçirilmişdir.
Filialın tələbələrinin şəxsi işlərini qəbul edən zaman Şirinov Şahmar Rəsul oğlunun şəxsi işində hər il 1300 AZN təhsil haqqı ödəməli olduğunu göstərən onunla bağlanmış müqavilə, eyni zamanda həmin filialın baş mühasibinin imzası ilə tələbə Şirinov Şahmar Rəsul oğlunun 2300manat təhsil haqqı borcunun olması barədə də sənəd var.
Məlumat üçün bildirək ki, həmin vaxt tək Şirinov Şahmar Rəsul oğlu deyil, bir neçə tələbənin təhsil haqqı borcu olmuşdur. Həmin tələbələr I-II kursdan borcu qalmış təhsil haqqını sonrakı təhsil illəri ərzində ödəmişlər. Şirinov Şahmarın təhsil haqqını dəfələrlə (2 ilə yaxın bir müddət ərzində) ödəməsi barədə ona məlumat verdikdə, o I-II kurslarda təhsil haqqından azad olmasını bildirib. Lakin Şirinov Şahmarın təhsil haqqından azad olunması haqqında heç bir rəsmi sənəd yoxdur.
Qeyd edək ki, tələbənin valideyini universitetə dəvət olunmuş, fakültə dekanı, Tədris metodik mərkəzin direktoru ilə görüşmüşdür. Valideyininə görüş zamanı bildirilmişdir ki, IV kursda oxuyan tələbənin universiteti bitirə bilməsi üçün təhsil haqqı borcu qalmamalıdır. Onlara təhsil haqqını ödəmək üçün kifayət qədər möhlət verilmişdir. Lakin valideyn isə bildirmişdir ki, təhsil haqqını ödəyə bilməyəcəkdir.
Əziz KİV nümayəndələri!
Sumqayıt Dövlət Universitetinin sabiq tələbəsi Şirinov Şahmar Rəsul oğlunun təhsil haqqını ödədiyi halda universitetdən xaric edilməsi haqqında şikayət məktubunun heç bir əsası yoxdur. Xahiş edirəm gələcəkdə bu məzmunda şikayət məktublarını sayta yerləşdirməmişdən öncə bizimlə əlaqə saxlayasınız, belə olan halda sizin saytınız həqiqəti daha aydın əks etdirər. Digər saytlar da sizə əsaslanaraq dürüst məlumatı yayarlar. Əminəm ki, siz tələbənin haqqını müdafiə etmək məqsədi ilə yazını dərc etmisiniz. Mətbuat cəmiyyətin aynasıdır. Çalışaq ki, aynada əksimizi dürüst görək. O zaman haqq-ədalət yerində bərqərar olar. Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə rektor təyin olunduqdan bugünədək SDU-nun inkişafı istiqamətində böyük layihələrə imza atır, professor-müəllim və tələbə heyəti ilə mütəmadi görüşür, onların maddi və mənəvi problemləri ilə maraqlanır və öz dəstəyini göstərir.

Media is a mirror of society. Let’s be honest to ourselves while looking the mirror
In response to the complaint letter of former 4th course student of the Faculty of history and geography, the group 869 of Sumgait State University Shirinov Shahmar Rasul oglu, we notify that he was admitted to Sumgait branch of Azerbaijan Institute of Teachers with 271 score in 2013, to the specialty on “History and geography teaching”, full-time department, and studied there for 2 years.
The branch was abolished according to order of President of Azerbaijan Republic, dated July 24, 2015. Afterwards, in accordance with minister of education’s order the branch was transferred to Sumgait State University with its material-technical sources, as well as pedagogical and student staff.
Inside the personal documents of Shirinov Shahmar Rasul oglu, there is a contract signed by him, showing his 1300 manat education fee, at the same time a document about his 2300 manat debt of education fee with the chief accountant’s signature.
It should be noted that, that time not only Shahmar, but some other students also had debt of education fee. Those students paid their debts within next years. Shirinov Shahmar expressed that, he was exempted from tuition fee when he was asked to pay it. But there is not any document about his exemption from fee.
His parent was invited to the university, met with faculty dean and the head of methodical training center. His parent was informed that, for the graduation from the university, 4th course student should not have a debt of education fee. They were given sufficient time and delay for payment. But his parent noted that, he could not pay the fee.
Dear media representatives!
There is no basis of complaint letter of former student of SSU about expulsion from the university, because he has not made a payment.
I ask you to contact with us before you place something on website in this context, in this case your website will reflect reality more clearly, and other websites will also broadcast accurate information based on yours. We are sure that, you published the article to defend the rights of a student. Media is a mirror of the society. Let’s be honest to ourselves while looking the mirror. Justice will come only in that case. The rector of Sumgait State University, Prof Elkhan Huseynov after being appointed by President of Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev, has a signature on the projects for improvement of SSU, meets with teaching and student staff, cares about their material and moral problems and gives his support.