Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt-Lüdviqshafen dostluğuna həsr olunmuş Alman dili dərsi maraqla qarşılandı
Yerləşdirilmə tarixi : 04 May 2017 12:47
Sumqayıt-Lüdviqshafen dostluğuna həsr olunmuş Alman dili dərsi maraqla qarşılandı
Münasibətlərimiz yüksələn xətlə inkişaf edir.
Şəhərimizin Heydər Əliyev MərkəzindəFilologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının professoru Nigar İsgəndərovanın və Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Aygün Zülfüqarovanın təşəbbüsü ilə Sumqayıt şəhərinin Almaniyanın Lüdviqshafen şəhəri ilə dostluq münasibətlərinin 40 illiyinə həsr olunmuş alman dilində açıq dərs keçirildi. SDU-nun alman dili müəllimləri Almaz Mehdiyeva və Mətanət Həmişəyevanın  universitetin bir qrup tələbəsi ilə apardıqları dərs qonaqların marağına səbəb oldu. Universitetin 7 fakültəsindən açıq dərslərdə iştirak edən tələbələr, həmçinin kafedranın baş laborantı Humay Mərdanlı, Statistika şöbəsinin metodisti Lətifə Mirzəliyeva Sumqayıt-Lüdviqshafen əlaqələrinin xronikasını əks etdirən slaydlar hazırlamışdılar. Dərsdə Sumqayıt Lüdviqshafen şəhərləri arasında dostluq əlaqələrindən söhbət aparıldı, bu tarixin ayrı-ayrı mərhələlərinə nəzər salındı. 1977-ci ildən yaranmış dostluq Lüdviqshafen  şəhərinin odövrki Ober-burqomistri Doktor Verner Lüdviq və SSRİ-Reyn  Nekkar Dostluq Cəmiyyətinin sədri cənab Bülovun Sumqayıta səfəri ilə bağlıdır.
Əlaqələrin ilk illəri (1977-1979-cu illər) rəsmi səfərlər ilə səciyyələnirdi. Belə ki, Sumqayıt şəhəri İcraiyyə Komitəsinin sədri Zülfü Hacıyev, sədrin müavini Vaqif Bayramov Lüdviqshafen şəhərinə səfər etmişdilər.
1980-cı illərin əvvəlində  Lüdviqshafen şəhərinin məktəblilər qrupunun səfəri şagirdlər və şəhər sakinlərinin daha intensiv mübadiləsinin əsasını qoymuşdur.
Hər iki şəhər arasında əlaqələr, əsasən, məktəblilər (xüsusilə,  Lüdviqshafen  şəhərindən Karl-Boş adına gimnaziya və Sumqayıt şəhərindən 15 saylı orta məktəb), mədəniyyət işçiləri ilə və idmançıların mübadiləsi əsasında qurulmuşdu. İdman və mədəniyyət əlaqələri ilə yanaşı, iqtisadi və səhiyyə sahələrində də əməkdaşlıq inkişaf etmişdir. Bütün bunlar şəhərlər arasında sıx əməkdaşlıqdan xəbər verir, mümkün olan sahələr üzrə problemlərin həlletmə imkanlarının axtarılması sahəsində Lüdviqshafen və Sumqayıt şəhərlərinin birgə fəaliyyətini əks etdirir.
Tədbirdən sonra bu əlamətdar günlə bağlı SDU-nun Elmi Şurasında Lüdviqshafen şəhərinin Ober-burqomistri E.Losseyə universitetimizin fəxri doktoru adı verildi.Sumqayıt şəhər İcra hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov və E. Lose təhsil mərkəzində tədrisin yüksək səviyyədə olmasını qeyd edərək, alman dilini həvəslə öyrənən tələbələrin Almaniyanın Heydelberq Universitetində dil bilgilərinin təkmilləşdirilməsi üçün şəraiti yaradılmasının vacibliyini, dostluğumuzun yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğuladılar.

Home | News | German Language Lesson Dedicated to Sumgait-Ludwigshafen Friendship Was Welcomed with Interest
Yerləşdirilmə tarixi : 04 May 2017 12:47
German Language Lesson Dedicated to Sumgait-Ludwigshafen Friendship Was Welcomed with Interest
Our relationships are growing rapidly.
An open lesson dedicated to the 40th anniversary of Sumgait-Ludwigshafen friendship was held in HeydarAliyev center of the city with the initiative of NigarIsgenderova, professor, foreign languages department of philology faculty and AygunZulfugarova, director of HeydarAliyev center. German language teachers of SSU AlmazMehdiyeva and MatanatHamishayeva’s lesson with a group of university students has attracted the attention of visitors. Students participating from seven faculties of the university, HumayMardanli, chief laboratory of the department andLatifaMirzaliyeva, methodologist of statistics section had prepared slides reflecting the chronicle of Sumgait-Ludwigshafen relations. At the lesson, they talked about the friendly relations between two cities and had a look on different periods of the friendship. The friendship is connected with visits to Sumgait by Verner Ludwig, the fromeroberburgomaster and Mr.Bulov, chairman of USSR-Rhine Nekkar Friendship Society in 1977.
The early years (1977-1979) of relationships were characterized with official visits. Thus, ZulfuHajiyev, Chairman of Sumgait city Executive Committee and VagifBayramov, deputy chairman visited Ludwigshafen.
In the early 1980s, a visit by a group of schoolchildren established an intense exchange of pupils and city dwellers.
The relations between two cities were established mainly by exchange of schoolchildren (especially fromgymnasium named after Carl-Bosch in Ludwigshafen and secondary school №15 in Sumgait), cultural workers and sportsmen. Also, cooperation in economy and medicine, as well as in sport and culture grew. All these tell about cooperation between cities and reflect the joint work of Ludwigshafen and Sumgait in solving problems in various fields.
After the event, at the Scientific Council of SSU, the title of honorary doctorate of the University was presented to E.Lose, oberburgomaster of Ludwigshafen.The head of the executive powerZakirFarajov and E.Lose talked about the level of education in the university and the importance of creating the circumstance for SSU students to improve their language knowledge in Heidelberg University, Germany.