Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizdə III Tələbə Elmi Konfransı keçirildi
Tələbə dünyasını zinətləndirən, onların elmi potensialını üzə çıxaran cəmiyyətlər universitetin kompleks inkişafına töhfələr verir. Ulu öndərin gənclər siyasətinin uğurlа davam etdirilməsi, həm də onun dünyasına ehtiramın əlamətidir. Mayın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin  anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilmiş III Tələbə Elmi Konfransı keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə  universitetin elm və innovasiyalar üzrə prorektoru prof. Ramazan Məmmədov açaraq tələbələrin elmi yaradıcılıq və tədqiqatçılıq bacarıqlarının inkişaf etdirilməsinə, gənclərin elmi potensialının üzə çıxarılmasına xidmət edən belə konfransların əhəmiyyətindən, Ulu öndər Heydər Əliyevin təhsilin, elmin inkişafına göstərdiyi qayğıdan bəhs etdi. Bildirdi ki, əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasətinin başlıca məqsədi yeni nəslin fiziki, mənəvi-psixoloji cəhətdən sağlam yetişməsi, istedadlı gənclərin üzə çıxarılması və onların ölkənin gələcəyinə töhfə verməsini təmin etməkdir. Bu gün Azərbaycanda gənclər siyasəti uğurla davam etdirilir. Gənclərin yüksək səviyyədə formalaşdırılması cəmiyyətimizin intellektual potensialının gücləndirilməsində xüsusi rol oynayır. Ulu öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu elm və təhsil ənənələri hazırda ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Prorektor tələbələrimizin elmi potensialının üzə çıxarılması, onların müəllimlərlə birgə ilkin tədqiqat işləri ilə məşğul olmaları, elmə olan marağının artırılması istiqamətində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin önəmli rolunu qeyd etdi. Diqqətə çatdırdı ki, TEC-in üzvləri respublika və beynəlxalq səviyyəli mötəbər konfranslarda fəal iştirak edir, sertifikatlarla təltif olunurlar. Belə ki, aprelin 2-dən 9-dək TEC-in rəhbəri dos. İslam Paşayevin rəhbərliyi ilə üç tələbəmiz Pskov Dövlət Universitetində keçirilən Beynəlxalq  Gənclər Elmi-Praktiki Konfransında iştirak edərək xüsusi mükafata və sertifikata layiq görüldülər. Prof. Ramazan Məmmədov TEC-in fəaliyyətini müsbət qiymətləndirərək tələbələrin əksəriyyətinin elmi fəaliyyətə TEC-in xətti ilə qədəm qoyduğunu diqqətə çatdırdı. Onlara elmi tədqiqat işlərində uğurlar arzuladı.
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin rəhbəri dos. İslam Paşayev TEC-in əsas fəaliyyət istiqamətləri və bu istiqamətlər üzrə görülən işlər barədə ətraflı məlumat verdi, bildirdi ki, bu cür konfranslar tələbələrin  elmi fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinin əsas hədəflərindən biridir.
Sonra tələbələrin mükafatlandırma mərasimi keçirildi.
Qeyd edək ki, fakültələrin bölmə iclaslarında elmi işinnin mövzusunun aktuallığı, elmi yeniliyi və mövzunun məzmununu auditoriyaya çatdırmaq bacarığı ilə fərqlənən məruzəçi tələbələrimiz universitetin rəhbərliyi tərəfindən  diploma layiq görüldülər. Konfransın materialları toplu şəklində çap olunaraq paylanıldı.
Tədbirdə həmçinin Pskov Dövlət Universitetinin Təbiət elmləri, psixologiya və tibbi təhsil fakültəsinin dekanı prof. Vladimir Prокоfyеv iştirak edərək Pskov Dövlət Universitetində keçirilən Beynəlxalq  Gənclər Elmi-Praktiki Konfransında iştirak edən üç tələbəmizə sertifikat təqdim etdi, bu cür konfransların tələbələri elmi fəaliyyətə cəlb etdiyini və stimullaşdırıcı amilə çevrildiyini vurğuladı.

Home | News | III Students Scientific Conference was held in university
The societies that embellish students’ world and reveal their scientific potential contribute to total improvement of university. Successful continuation of great leader’s youth policy is the sign of respect to his memory. On May 24, III Student Scientific Conference devoted to 94th anniversary of Heydar Aliyev was held in Sumgayit State University.
Vice-rector on Science and innovations Professor Ramazan Mammadov commenced the conference with opening speech and spoke about significance of this kind of conferences held for improving and revealing scientific creativity and research potential of students, as well as the care of Heydar Aliyev to the development of science and education. He notified that, the main purpose of youth policy set up by great leader is to ensure the young generation to grow up physically, spiritually and psychologically healthy, and contribute to country’s future. Nowadays, youth policy is kept up successfully in Azerbaijan. Upbringing of youth in a high level has a significant role in strengthening intellectual potential of our society. The tradition of science and education established by Heydar Aliyev is now proceeded successfully by the President Mr. Ilham Aliyev. The vice-rector talked about the substantial role of Students Scientific Society in revealing scientific potential of our students, being engaged in research works with their teachers and increasing their interest to science. He emphasized that, the members of SSS take active part in significant republican and international conferences and they are awarded with certificates. Thus, from April 2 to 9 under the leadership of scientific leader of SSS, Associate professor Islam Pashayev, our 3 students participated at International Youth Scientific-Practical Conference held in Pskov State University and were awarded with certificates. Professor Ramazan Mammadov appreciating the activity of SSS emphasized that, most of the students start scientific activity with SSS line. He wished them success in their research works.
Scientific leader of Students Scientific Society, Associate professor Islam Pashayev informed about the activity directions and works of SSS and notified that, this kind of conference targets the evaluation of students’ scientific activities.
Then, there was held an award ceremony of students.
It should be noted that, the students were awarded diplomas by university administration who were distinguished with their activity in section meetings of faculties, and with their ability to deliver the content of the subject to audience. Conference materials were dispensed by printing in the form of collection.
The dean of the faculty of Science, psychology and medical education of Pskov State University Professor Vladimir Prokofyev participated in the conference. He presented the certificates of our students participating in International Youth Scientific-Practical Conference and underlined that, such conferences allure the students to scientific activities and turn to be a stimulating factor.