“Heydər Əliyev və milli qürur günümüz 28 May” mövzusunda növbəti məşğələ keçirildi
Mayın 24-də universitetin Heydər Əliyev Məktəbində “Heydər Əliyev və milli qürur günümüz 28 May” mövzusunda növbəti məşğələ keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru prof. Elxan Hüseynov açaraq tədbir iştirakçılarını qarşıdan gələn Respublika Günü münasibətilə təbrik etdi və Heydər Əliyev Məktəbində keçirilən növbəti məşğələnin “Heydər Əliyev və milli qürur günümüz 28 May” mövzusuna həsr olunduğunu bildirdi. Rektor qeyd etdi ki, bu gün xalqımızın azadlıq və müstəqillik mübarizəsi tarixinə qızıl hərflərlə həkk olunub. Xalqımız 1918-ci il mayın 28-də çar Rusiyasının bir əsrdən artıq davam edən müstəmləkə əsarətindən azad olmuş, Şərqin ilk demokratik respublikasının təməlini qoymuşdur.
Cəmi 23 ay fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, ilk respublika dövründə həyata keçirilən tədbirlər müstəqil dövlətçiliyimizin əsaslarının yaradılması və gələcək inkişaf yolunun müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdi. 1918-ci ilin mayından 70 il keçəndən sonra Azərbaycan xalqı yenidən ayağa qalxdı, öz haqqını: azadlığını, müstəqilliyini və bütövlüyünü tələb etdi. Bu yolda şəhidlər verdi, lakin yolundan dönmədi. 1991-ci ilin oktyabrında Azərbaycan xalqı XX əsrdə ikinci dəfə öz müstəqilliyini elan etdi. 1993-cü ilin may-iyun aylarında hökumət böhranının son dərəcə kəskinləşməsi ilə ölkədə vətəndaş müharibəsinin baş verməsi və müstəqilliyin itirilməsi təhlükəsi yarananda xalqın çağırışı ilə ümummilli lider Heydər Əliyev ikinci dəfə hakimiyyətə gətirildi və Azərbaycan müstəqilliyinin yeni mərhələsinə qədəm qoydu. Bununla da, Azərbaycanın ictimai-siyasi, sosial, iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrində əsl dönüş yarandı və elmi əsaslara, beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun dövlət quruculuğu prosesinə başlandı.
Rektor çıxışında onu da vurğuladı ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixində yeri və rolu uzun müddət müzakirə ediləcək. Çünki Heydər Əliyevin xalqımız qarşısında xidmətləri o qədər böyük və zəngindir ki, bu, hər zaman tədqiqatlar mövzusu olacaq. Bu gün tam əminliklə deyə bilərik ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev bütün sahələrdə ümummilli liderimizin siyasi kursunu uğurla davam etdirir, ölkəmiz yeni-yeni nailiyyətlərə imza atır, mötəbər yarışlara ev sahibliyi edir. Bu günlərdə ölkəmiz daha bir mötəbər beynəlxalq idman tədbirinə - “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına yüksək səviyyədə ev sahibliyi edərək tarix yazdı, parlaq qələbələrlə yadda qaldı. “Bakı-2017”də iştirak edən ölkələr arasında Azərbaycan 75 qızıl medalla birinci oldu. Rektor bu münasibətlə xalqımızı universitetimizin kollektivi adından ürəkdən təbrik edib yeni-yeni uğur və nailiyyətlər arzuladı.
Tədbirdə Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri prof. Şirxan Səlimov “Heydər Əliyev və milli qürur günümüz 28 May”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nemət İbayev “Heydər Əliyevin qurduğu Müstəqil Azərbaycan və Xalq Cümhuriyyəti ənənələri”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samir Kərimli “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin təhsil siyasəti”, Riyaziyyat fakültəsinin III kurs tələbəsi Sevinc Həsənli “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və onun Azərbaycan dövlətçiliyinə verdiyi töhfələr”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Fəqan Səfərəliyev “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin sosial-iqtisadi siyasəti” mövzularında çıxış etdilər. Natiqlər Azərbaycan tarixinin şanlı səhifələrindən olan, xalqımızın milli azadlıq mücadiləsinin məntiqi nəticəsi sayılan və müasir dövlətçilik tariximizdə önəmli yerə malik olan cümhuriyyətin XX əsrin Şərqi üçün milli dövlətçilik ənənələrinin əsasını qoyduğunu diqqətə çatdırdılar. Vurğuladılar ki, XX əsrin sonunda yenidən müstəqillik əldə edən Azərbaycan dövləti Ulu öndər Heydər Əliyevin zəngin siyasi təfəkkürü, idarəçilik təcrübəsi və rasional fəaliyyəti sayəsində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin taleyini yaşamaqdan, yəni qısa zamanda müstəqilliyini itirməkdən qurtuldu. Ulu öndər Heydər Əliyev həmin dövrdə müstəqilliyimizi qorudu və müasir, güclü, nüfuzlu dövlət kimi çıxış edən, böyük bir regionda lider ölkəyə çevrilən Azərbaycanın təməlini qoydu.

Home | News | Next Seminar was Held on “Heydar Aliyev and 28 May Our National Pride Day”
On May 24, next seminar was held on “Heydar Aliyev and 28 May our national pride day” in Heydar Aliyev School of university. Professor Elkhan Huseynov the rector of university commenced the event with opening speech, congratulated attendees on Republic Day and notified that, next seminar is dedicated to the topic “Heydar Aliyev and 28 May our national pride day”. He told that, this day is engraved in freedom and independence history of our nation with gold letters. Azerbaijani people were released from colonial subjection of tsarist Russia which lasted more than a century, on May 28, 1918 and founded first democratic republic of East.
Despite a short life of 23 months, first activities of the republic had significant impacts on establishment of the independent statehood bases and determining future improvement. After 70 years Azerbaijanis stood up again and struggled for their freedom, independence and integrity. They also gave the martyrs on this way, but persisted in struggling. On October, 1991 Azerbaijan declared its independence for the second time in XX century. On May-June, 1993 there was threat of occurrence of civil war and losing independence. Heydar Aliyev came to power for the second time by nation’s request and Azerbaijan entered new phase of freedom. So, socio-political, economic, scientific, cultural life, international relations of Azerbaijan changed and state establishment process was started due to global norms and principles.
The Rector notified that, the role and place of great leader Heydar Aliyev in Azerbaijani history will be discussed for a long time. Because Heydar Aliyev’s activity is so great and rich that it will always be subject of researches. Nowadays we could say that, President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev continues political course of great leader in all fields, so our country gains important achievements and hosts significant contests. E.g. Azerbaijan hosted “Baku -2017” IV Islamic Solidarity Games, and was remembered with brilliant victories. Among participating countries Azerbaijan was the first with 75 gold medals. Mr. Elkhan Huseynov congratulated our nation on behalf of university staff and wished success and prosperity.
Afterwards, the following people made the speeches accordingly: professor Shirxan Salimov the head of the faculty of History and its teaching methods- “Heydar Aliyev and 28 May our national pride day”; Nemat Ibayev PhD in philology, lecturer of the department of Azerbaijani language and linguistics-“Independent Azerbaijan founded by Heydar Aliyev and Democratic Republic traditions”; Samir Karimli PhD in history, lecturer of the department of History and its teaching methods-“Education policy of Azerbaijan Democratic Republic”; Sevinj Hasanli 3rd course student of Mathematics faculty-“Azerbaijan Democratic Republic and its contributions to Azerbaijan statehood”; Fagan Safaraliyev 3rd course student of the faculty of History and geography-“Socio-economic policy of  Azerbaijan Democratic Republic”. The speakers mentioned that, the Republic founded national statehood traditions for XX century East, which is the glorious page of our history, logical consequence of national freedom struggle and has an important role in our present statehood history. They emphasized that, after gaining its independence at the end of XX century Azerbaijan escaped to lose the independence thanks to great leader Heydar Aliyev’s wide political thoughts, management experience and rational activity. Heydar Aliyev preserved our independence and founded Azerbaijan which has become a modern, powerful, prestigious state and leader in the region.