Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetin professor-müəllim heyəti Sumqayıt Kimya Sənaye müəssisələrində oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 30 May 2017 18:21
Universitetin professor-müəllim heyəti Sumqayıt Kimya Sənaye müəssisələrində oldular
Ölkə iqtisadiyyatının kompleks inkişafı əhalinin sosial-rifah halının yaxşılaşmasına təkan verdiyi kimi, beynəlxalq nüfuzunun da möhkəmlənməsinə təsir edir. Prezident cənab İlham Əliyevin 2010-cu ildə imzaladığı “Neft-kimya sənayesində idarəetmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən bu gün Sumqayıt Azərbaycanın böyük sənaye mərkəzinə çevrilir,  yeni müəssisələr, güclü sənaye potensialı yaradılır, iş yerləri açılır.    Belə müəssisələrin yaradılması, ilk növbədə, Azərbaycan iqtisadiyyatını daha da möhkəmləndirir, ölkəmizin ixrac qabiliyyətini artırır, qeyri-neft sektorunun inkişafına təkan verir.
Bu məqsədlə mayın 30-da rektor prof. Elxan Hüseynov və bir qrup professor və müəllim Sumqayıt Kimya Sənaye müəssisələrində oldu. Kollektiv inşası yekunlaşmaqda olan  müəssisələrin iş mexanizmi ilə tanış oldu və şəhərimizin kadr potensialının təmin olunması istiqamətində fikir mübadiləsi apardı.
Əvvəlcə  qonaqlar “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin etilen-polietilen zavodunda oldular. Görüşdə zavodun direktoru Oqtay Niftəliyev qonaqları səmimi salamladı və təşrif buyurduqlarına görə SDU-nun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi.  Oqtay Niftəliyev rəhbərlik etdiyi zavodla nümayəndə heyətini tanış edərək bildirdi ki,  “Azərikimya” İB-nin əsas istehsal sahəsi olan “Etilen-polietilen” zavodunda hərtərəfli yenidənqurma işləri yekunlaşmaq üzrədir. Bu zavodun ərsəyə gəlməsində ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri olub. 1994-cü ildə “EP-300” və “Polimer-120” qurğularının əsasında yaradılmış Etilen-polietilen zavodunun adı yeni bir müəssisə kimi ölkəmizin sənaye xəritəsinə yazıldı. Ulu öndər Heydər Əliyev 1998-ci ildə Yaponiyaya səfəri zamanı müstəqil Azərbaycanın tarixində ilk dəfə buxar-generator kompleksinin alınmasına nail oldu ki, bu da ölkənin neft-kimya sənayesinin inkişafı tarixinə dahi rəhbərin ən böyük xidmətlərindən biri kimi yazıldı. Ümummilli lider 1999-cu ildə bu kompleksin təməlqoyma mərasimində, 2001-ci ildə isə açılışında iştirak edib. Bu kompleks nəinki kimya sənayesini tənəzzüldən xilas etdi, hətta “Azərikimya”nın bu günü üçün etibarlı enerji təminatının yaradılmasında mühüm vasitə oldu. Prezident cənab İlham Əliyevin 2010-cu ildə imzaladığı “Neft-kimya sənayesində idarəetmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən “Azərikimya” Dövlət Şirkəti SOCAR-ın tabeliyinə verildikdən, “Azərikimya” İstehsalat Birliyi yaradıldıqdan sonra əsas hədəflərdən biri də bu sahədə fəaliyyətin gücləndirilməsi, neft-qaz emalı və neft-kimya sənayesinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi, məhsulların rəqabət qabiliyyətinin artırılması oldu. Bu dцvr ərzində SOCAR-ın dəstəyi ilə azot-oksigen və susoyutma kompleksləri, mütləqləşdirilmiş izopropil spirti qurğusu, İstehsalata və keyfiyyətə nəzarət, sənaye-sanitar sahələrini özündə birləşdirən laboratoriya, propan-propilen fraksiyasının kükürdlü birləşmələrdən təmizlənməsi və butan-butilen fraksiyasının hidrogenləşməsi qurğuları, həmçinin yeni inzibati və məişət binaları tikildi istifadəyə verildi, digər sahələrdə isə əsaslı təmir işləri aparıldı. Bununla belə, SOCAR-Polymer layihəsi çərçivəsində Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında inşa olunan Polipropilen və yüksək sıxlıqlı Polietilen zavodlarını yüksək keyfiyyətli və lazım olan miqdarda xammalla təmin etmək məsələsi ortaya gələndə “EP-300” istehsalatının effektliyinin artırılması zərurəti yarandı. Çünki bu qurğular “Azərikimya” İB-nin Etilen-polietilen zavodu tərəfindən ildə 150-180 min ton propilen, 100 min ton etilen məhsulu, həmçinin hidrogen və buxarla təmin edilməlidir. Direktor onu da qeyd etdi ki, zavodun məhsullarına dünya bazarında tələbat artdı.
Sonra direktor Oqtay Niftəliyev universitetin nümayəndə heyətini zavodun istehsalat və keyfiyyətə nəzarət, sənaye-sanitar sahələrini özündə birləşdirən yeni  laboratoriyaları ilə tanış etdi. Qeyd etdi ki, ölkəmizin ali təhsil müəssisələri arasında keçirilən SOCAR-ın Daxili Təqaüd Proqramı müsabiqəsində iştirak edən 31 tələbədən 6 nəfəri SDU-nun tələbələridir.  Görüşün sonunda rektor Elxan Hüseynov zavodun direktoru və kollektivinə dərin təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, bu görüşümüz qarşılıqlı əməkdaşlığımıza,  magistr və doktotantların təcrübə keçmələri üçün böyük təkan olacaq.
Səfər zamanı qonaqlar “SOCAR Polymer” zavodunda görülən işlərlə tanış oldular. Bildirildi ki, Azərbaycanın son 40 il ərzində növünə və miqyasına görə həyata keçirilən ilk neft-kimya layihəsidir. Sumqayıtda inşa olunan və Azərbaycanın neft-kimya sənayesini, eyni zamanda, ixrac potensialını inkişaf etdirəcək layihənin inşaat işləri 2016-cı il üçün tam plan üzrə tamamlanıb. Zavodun 2018-ci ildə tam istismara verilməsi planlaşdırılır. “SOCAR Polymer” zavodunda illik 120 min ton yüksək sıxlıqlı polietilen və 180 min ton polipropilen istehsalı nəzərdə tutulur. O da vurğulandı ki,  SOCAR ölkəmizin emal sənayesi sahəsində istehsal və ixrac potensialını artırmaq, habelə Azərbaycanda yeni iş yerləri yaratmaq məqsədilə Sumqayıtda nəhəng və perspektivli layihələr həyata keçirməkdədir: “Hasilat və nəql sahəsində həyata keçirilən “Şahdəniz-2” kimi meqalayihələrlə yanaşı, “SOCAR Polymer”, “SOCAR Karbamid” və s. kimi layihələr məhz ölkəmiz üçün yeni iş yerləri yaratmaqla milyardlarla əlavə gəlir gətirəcək”.
Sonra rektor prof. Elxan Hüseynov və  nümayəndə heyəti  Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Sumqayıtda inşa olunan karbamid zavodunda tikinti işlərinin gedişi ilə tanış oldu. Görüşdə Karbamid zavodunun direktoru Xəyal Cəfərov qonaqları səmimi salamladı və rəhbərlik etdiyi müəssisə və “Samsung Engineering” şirkəti tərəfdən görülən işlərlə bağlı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, karbamid zavodu layihəsi Prezident cənab İlham Əliyevin 2008-ci ilin avqustunda imzaladığı Sərəncamla təsdiq edilmiş “2008-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında əhalinin ərzaq məhsulları ilə etibarlı təminatına dair” Dövlət Proqramına və 2014-cü ilin dekabrında imzaladığı Sərəncamla təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında sənayenin inkişafına dair” 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramına əsasən icra edilir. Zavodun təməli 2011-ci ilin dekabrında dövlətimizin başçısı tərəfindən qoyulub. Karbamid zavodunun tikintisi ilə əlaqədar 2011-ci ildə beynəlxalq açıq tender elan edilib və tenderin nəticələrinə əsasən 2012-ci ildə Koreya Respublikasının “Samsung Engineering Co. Ltd.” şirkəti mühəndislik, satınalma və tikinti üzrə podratçı seçilib. Layihənin ammonyak və karbamid istehsalı üzrə lisenziyaları qismində müvafiq olaraq Danimarkanın və Niderlandın şirkətləri çıxış edir. Həmçinin layihənin idarə edilməsi və müstəqil təftiş xidmətlərinin həyata keçirilməsi məqsədilə 2015-ci ildə beynəlxalq açıq tender vasitəsilə seçilmiş Finlandiya şirkəti ilə müvafiq müqavilə imzalayıb. Görüşdə o da qeyd edildi ki, zavodun tikintisinin bu ilin sonunda yekunlaşması nəzərdə tutulur.
Dəyirmi masa ətrafında universitetin rektoru prof. Elxan Hüseynov bugünkü görüşün əhəmiyyətindən bəhs edərək  qarşılıqlı əməkdaşlığın qurulmasında bu əlaqələrin yaradılmasının vacibliyini qeyd etdi. Rektor hazırda ali təhsil ocağının bir çox müəssisələrlə  səmərəli tədris əlaqələrinə malik olduğunu diqqətə çatdıraraq bu təşəbbüsün birgə ixtisaslı kadrların hazırlanması işinə töhfə verəcəyinə əminliyini bildiridi. Qeyd etdi ki, gənclərin ölkənin iqtisadi inkişafı proseslərində fəal iştirakına, bu məqsədlə onların iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarında səmərəli məşğulluğuna şərait yaradılması Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurlu sosial-iqtisadi siyasətinin prioritetləri sırasındadır.  Bu məqsədlə  universitetimiz Sumqayıt Texnologiyalar Parkı, “Azərikimya” İB-nin müəssisələri ilə iş birliyi yaratmış, AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu ilə universitetimiz arasında təhsil-elmi-istehsalat çərçivəsində elmi əməkdaşlıq üzrə istiqamətlər müzakirə edilmiş, uğurlu nəticələr əldə olunmuşdur. Rektor bu gün Azərbaycanda uzunmüddətli sosial-iqtisadi inkişafın təmin olunması üçün aparılan siyasətin eyni zamanda əmək bazarının gələcək inkişafına yönəldiyini bildirdi. Elə görüşün məqsədi əmək fəaliyyətinə başlamaq ərəfəsində olan məzunlarla işəgötürənlər arasında ilkin əlaqələrin qurulmasına, onların işlə təmin olunmasına köməklik etməklə universitetimizdə həmin müəssisələrin iş tələblərinə uyğun yeni ixtisasların açılmasıdır. Zavodun istehsalat sahələri ilə yaxından tanış olan qonaqlar, universitetimizin həmçinin istehsalat təcrübəsində olan tələbələri və Mühəndislik fakültəsinin TEMPUS layihəsi üzrə Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasının məzunu Mərdan Qarayevlə görüşdülər. Daha sonra qonaqlar ayrı-ayrı inşaat sahələrini gəzərək, görülən işlərlə yaxından tanış oldular. Görüşün sonunda xatirə şəkli çəkdirildi.

Home | News | Teaching staff of the University Visited Sumgayit Chemical Industrial Enterprises
Complex development of the country’s economy stimulates the improvement of social welfare of people and it influences strengthening of the international reputation. According to President Ilham Aliyev’s order signed in 2010 “On improvement of management mechanisms in petrochemical industry”, nowadays, Sumgayit is becoming a big industrial center; new enterprises, strong industrial potential are established and new workplaces are opened. Establishment of such enterprises makes Azerbaijan’s economy stronger, the ability of export grows and it stimulates the development of non-oil sector.
On May 30, rector Professor Elkhan Huseynov and a teaching staff visited Sumgayit chemical industrial enterprises. The collective was acquainted with work mechanism of enterprises which are going to be ready and exchanged ideas about cadre potential of the city.
First, the guests visited Ethylene-Polyethylene plant of “Azerikimya” Production Unit. The director of the plant Oktay Niftaliyev welcomed the guests and thanked to SSU administration for coming. He acquainted the delegation with the plant and noted that reconstruction in Ethylene-Polyethylene plant which is the main production field of “Azerikimya” PU is to be completed. Great leader Heydar Aliyev had historical services in establishment of the plant. Ethylene-Polyethylene plant was set up on the basis of “EP-300” and “Polymer-120” appliances. In his 1998 visit to Japan, Heydar Aliyev achieved to buy steam generator set for the first time in the history of Azerbaijan and it was a great contribution to development of petrochemical industry of the country. Great leader participated in the ground breaking ceremony of the complex in 1999 and in opening ceremony in 2001. This complex not only rescued the chemical industry, but also was a significant means in providing reliable energy supply for the future of “Azerikimya”. According to the order of President Ilham Aliyev, “On improvement of management mechanisms in petrochemical industry” (2010) “Azerikimya” State Company became subject to SOCAR. After the establishment of “Azerikimya” PU, intensifying the work, oil and gas processing, heightening the productivity of petrochemical industry and increasing competitiveness of productions were main targets. During this period with the support of SOCAR nitrogen-oxygen and water-cooling complexes, absolute isopropyl unit, laboratory involving industrial and sanitary areas, cleaning sulfur compounds from propane-propylene fraction and butane-butylene fraction hydrogenation facilities, as well as new administrative and domestic buildings were built and launched. Also, other fields were overhauled. Nevertheless, as far as the issue of providing the Polypropylene and high density polyethylene plants with high quality raw material of needed quantity (built in Sumgayit chemical industrial park within the framework of SOCAR-Polymer project) is concerned, necessity of increasing the efficiency of production of “EP-300” appeared, because these units must be provided with 150-180 thousand tons of propylene product, 100 thousand tons of ethylene product, as well as hydrogen and steam per year by “Azerikimya” PU’s Ethylene-polyethylene plant. The director also noted that the demand for products of the plant grew in the world market.
Then, director Oktay Niftaliyev acquainted the university staff with new laboratories which involves production and quality control and industrial-sanitary areas. He noted that 6 students out of 31 who participated in competition of Internal Scholarship Program of SOCAR are students of SSU. At the end of the meeting, rector Elkhan Huseynov thanked to the director and collective of the plant. He said that our meeting will stimulate our cooperation and internship of master and PhD students.
During the visit the guests got acquainted with works done at “SOCAR Polymer” plant. It was informed that, in the last 40 years it was the first petrochemical project for type and scale. Construction work of the project was completed for 2016 according to plan and it will improve the export potential of petrochemical industry of Azerbaijan. It is planned that the plant will fully operate in 2018. It is intended to produce 120 thousand tons of high-density polyethylene and 180 thousand tons of polypropylene production in “SOCAR Polymer” plant. Additionally, it was emphasized that SOCAR is conducting giant and perspective projects in Sumgayit in order to raise production and export potential in the field of processing industry, as well as to set up new workplaces in Azerbaijan: along with mega-projects such as “Shahdeniz-2” realized in production and transport area, “SOCAR Polymer”, “SOCAR Carbamide” etc. also set up new workplaces and bring billions of additional income.
Then, rector Professor Elkhan Huseynov and the staff was acquainted with construction process of carbamide plant in Sumgayit by SOCAR. In the meeting director of Carbamide plant Khayal Jafarov welcomed the guests and talked about the company and work done by “Samsung Engineering”. The plant was founded in December 2011 by the President. Related to the construction of Carbamide plant, open tender was announced in 2011 and according to the results of the tender, “Samsung Engineering Co. Ltd.” company of the Republic of Korea was chosen a contractor on engineering, purchase and construction. Companies from Denmark and the Netherlands take part as license of ammonia and carbamide production, respectively. Moreover, there is a proper agreement with a Finland company which was selected through international open tender in 2015 to manage the project and fulfill independent monitoring service. It was also noted that the construction of the plant is planned to be finished.
At the roundtable Professor Elkhan Huseynov talked about the significance of the meeting and stressed the importance of establishment of relations in terms of cooperation. He expressed his assurance about contribution of the cooperation to the preparation of qualified cadres. Active participation of youth in economic development processes of the country is one of the priorities of President Ilham Aliyev’s socio-economic policy. For this purpose, our university has set up partnership with Sumgayit Technologies Park, enterprises of “Azerikimya” PU. Besides, we have discussed profiles of scientific cooperation within the framework of education-scientific-production with Polymer Materials Institute of ANAS and achieved successful outcomes. Rector emphasized that policy for grant of long-term socio-economic development is also directed to future improvement of labor market. The purpose of the meeting is establishment of initial relations between employers and graduates who are in the early steps of their career. Being acquainted closely with production fields of the plant, the guests met students of our university who are in manufacturing practice and the graduate of Process automation on TEMPUS project of engineering faculty Mardan Guliyev. Afterwards, the guests visited some construction areas and were acquainted closely with works done. At the end of the meeting memorial photo was taken.