AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, professor Firudin Məmmədovla vida mərasimi keçirildi
İyunun 9-da  Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında Fizika və elektroenergetika fakültəsinin Elektromexanika kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, professor Firudin İbrahim oğlu Məmmədovla vida mərasimi keçirildi.
Vida mərasimində dövlət və hökumət rəsmiləri, elm və mədəniyyət xadimləri, ziyalılar, ictimaiyyət nümayəndələri, mərhumun ailə üzvləri və digər şəxslər iştirak etdilər.
Qeyd edək ki,  respublikanın tanınmış alimi, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Firudin İbrahim oğlu Məmmədov iyunun 8-də ömrünün 81-ci ilində vəfat etmişdir. Firudin Məmmədov Azərbaycanda informatika və energetika  elminin inkişafında mühüm xidmətlər göstərmişdir. Onun uzun bir dövrü əhatə edən səmərəli elmi fəaliyyətinin başlıca istiqamətini müxtəlif texnoloji proseslərdə məlumat-ölçmə sistemləri, çoxölçülü vericilərin öyrənilməsi təşkil etmişdir. Alimin apardığı fundamental tədqiqatlardan əldə olunan mühüm nəticələr mütəxəssislər tərəfindən yüksək dəyərləndirilmişdir. Firudin Məmmədov elmi yaradıcılığını pedaqoji fəaliyyəti ilə daim ahəngdar şəkildə əlaqələndirmiş və Azərbaycanın bir sıra ali təhsil ocaqlarında yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində fəal iştirak etmişdir. O, nüfuzlu beynəlxalq elmi simpozium, forum və konfranslardakı çıxışları ilə Azərbaycan elmini ölkənin hüdudlarından kənarda da layiqincə təmsil etmişdir. Firudin Məmmədov respublikamızda və xaricdə nəşr edilmiş 250-dən artıq elmi əsərin, 10-dək dərs vəsaiti və monoqrafiyanın, 30-dan çox ixtiranın müəllifidir. Alimin rəhbərliyi ilə 10-dan çox fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. Professor Firudin Məmmədovun elmi fəaliyyəti lazımınca qiymətləndirilmişdir. Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə o, müxtəlif fəxri ad və medallara, o cümlədən 2007-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür.
Matəm tədbirini  universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq görkəmli alim Firudin Məmmədovun səmərəli elmi fəaliyyətindən, fizika elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən və onun yüksək mənəvi keyfiyyətlərindən danışdı. Bildirdi ki, ömrünün böyük hissəsini SDU-da ixtisaslı kadrların hazırlanmasına sərf edən qocaman alim, gözəl pedaqoq və səmimi insan Firudin müəllimin əziz xatirəsi yetirmələrinin, onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır. Rektor çıxışında fiziklərin yetişməsində müstəsna xidmətləri olan Firudin Məmmədovun tələbələrin sevimlisinə çevrildiyini vurğuladı və mərhumun ailəsinə dərin hüznlə başsağlığı verdi.
Mərasimdə  Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının  müavini,  İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Teymur Səmədov,  Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, universitetin Ağsaqqallar şurasının sədri professor Həsən Sadıqov, dosent Rəna Dadaşova, professor Nadir Kazımov çıxış edərək bildirdilər ki, Firudin Məmmədov Azərbaycan elmində özünəməxsus yeri olan alim idi. Alimin rəhbərliyi altında onlarla fəlsəfə və elmlər doktoru yetişib. Bu gün yetişdirdiyi böyük alim ordusu elmin keşiyində ləyaqətlə duraraq onun irsini uğurla davam etdirirlər. Natiqlər onun adının elm, təhsil tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını vurğuladılar.
Mərhumun ailəsi adından çıxış edən oğlu professor  Cavanşir Məmmədov alimin xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova, professor-müəllim və tələbə  heyətinə dərin minnətdarlığını bildirdi.
Sonra tanınmış alimin cənazəsi son mənzilə yola salındı. Mərhumun ailə üzvləri və doğmaları onunla vidalaşdılar.
Professor Firudin İbrahim oğlu Məmmədovun əziz xatirəsi Sumqayıt Dövlət Universitetinin qəlbində daima yaşayacaqdır. Allah rəhmət eləsin!

Home | News | Farewell Ceremony was Held in our University for Professor Firudin Mammadov, Honored Scientific Figure, Associate Member of ANAS
Yerləşdirilmə tarixi : 09 June 2017 15:55
Farewell Ceremony was Held in our University for Professor Firudin Mammadov, Honored Scientific Figure, Associate Member of ANAS
On June 9, farewell ceremony was held in large Assembly hall of Sumgayit State University for Professor Firudin Mammadov, the head of the Electromechanics department of the faculty of Physics and electroenergetics, associate member of ANAS, honored scientific figure.
Government officials, scientific and cultural figures, intellectuals, community representatives, family members of deceased and others participated in farewell ceremony.
It should be noted that, prominent scientist of Azerbaijan Republic, Doctor of technical sciences Professor Firudin Ibrahim oglu Mammadov died on June 8, in his 81. He served the development of information science and energetics in Azerbaijan. The main direction of his scientific-technical activity which covers a long period was the study of information-measuring systems, multidimensional transmitters in technological processes. Significant results of fundamental researches held by the scientist have been highly appreciated by experts. Firudin Mammadov always coordinated harmoniously his scientific and pedagogical activities and actively participated in preparation of highly qualified cadres in institutions of higher education. He represented Azerbaijani science abroad in the prestigious international scientific symposiums, forums and conferences with his speech and presentations. Firudin Mammadov is the author of more than 250 scientific works, about 10 textbooks and monographs, more than 30 inventions which are published in and out of the country. He mentored more than 10 doctors of philosophy. Professor Firudin Mammadov’s scientific activities have been highly appreciated. For services in development of Azerbaijani science he was awarded with various honorary titles and medals, as well as the honorary title of “Honored Scientist” in 2007 given by the President Ilham Aliyev.
The rector of university Professor Elkhan Huseynov commenced the funeral ceremony and widely spoke about successful scientific activity of Firudin Mammadov, his contribution to development of physics and his high spiritual features. He notified that, cherished memory of Firudin Mammadov who dedicated most of his life to train qualified cadre in SSU, a venerable scientist, a sincere person will live forever in the hearts of his students and of everyone who knows him. The rector emphasized in his speech that, he had substantial services on training of physicists and was student’s beloved lecturer; also expressed his condolences to deceased’s family.
Deputy Head of Executive Power of Sumgayit city, the head of department of socio-political and humanitarian issues-Teymur Samadov, the dean of Physics ad electroenergetics faculty-associate professor Tamella Ahmadova, head of university’s body of Elders-professor Hasan Sadigov, associate professor Rana Dadashova, Professor Nadir Kazimov made speeches and noted that, Firudin Mammadov was a scientist who had a special place in Azerbaijani science. He mentored more than ten doctors of philosophy. Nowadays the scientists trained by him carry on his heritage successfully. The speakers underlined that, his name has been engraved on the history of science and education with gold letters.
Professor Cavanshir Mammadov-the son of deceased, spoke on behalf of his family and expressed his thanks to the rector of university Professor Elkhan Huseynov, teaching and student staff for respect and esteem shown to the scientist’s memory. Then, his family members and all attendees bade farewell to famous scientist.
Cherished memory of Professor Firudin Ibrahim oglu Mammadov will live forever in the heart of Sumgayit State University. Allah rahmat elasin!