Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə imtahanların gedişini izləmək üçün mediatur təşkil olundu
İyunun 13-də  Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarovun “İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə” əmrinə əsasən QHT, media nümayəndələri, təhsil ekspertləri və tələbələrin valideynləri imtahan sessiyasının gedişini izlədilər.
İzləmə prosesində təhsil ekspertləri Etibar Əliyev, Nadir İsrafilov, “Konstitusiya” Araşdırmalar  Fondunun rəhbəri Əlməmməd Nuriyev , “Cəmiyyətin və Vətəndаş Münаsibətlərinin İnkişаfı”  İctimаi Birliyinin sədri Əhməd Abbasbəyli, Moderator.az saytının rəhbəri Zülfüqar Hüseynzadə, Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Fondunun icraçı direktoru Vasif Mövsümov, həmçinin AzTV-nin  nümayəndəsi iştirak etdilər. Nümayəndə heyəti ayrı-ayrı fakültələr üzrə keçirilən imtahan otaqlarında, Qiymətləndirmə və keyfiyyətə nəzarət bölməsində oldu.
Tədris Metodik Mərkəzinin direktoru dos.İsabal Qurbanov və nəzarətçi-müəllimlər bildirdilər ki, obyektivliyi təmin etmək məqsədi ilə tələbələrə təqdim olunan cavab vərəqələri kodlaşdırılır. Yazıların kodlaşdırılması, yoxlanılması və nəticələrin dekanlığa göndərilməsi xüsusi otaqlarda həyata keçirilir. İmtahanlar bir qayda olaraq yazılı formada aparılır. Yazılı imtahanda 17 baldan yuxarı bal toplayan və müsbət qiymət alan tələbələr qiymətlərini artırmaq üçün ərizə ilə müraciət etdikdə ondan şifahi imtahan götürülür və qiyməti artırılır. Əgər cavab qaneedici olmasa, əvvəlki qiymət saxlanılır.
Sessiyanın gedişində yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və həlli məqsədilə Qərargah, apelyasiya komissiyaları, eləcə də “Qaynar xətt” yaradılıb.
Nümayəndələr  imtahan prosesini izlədilər və tələbələrlə müəyyən söhbətlər apardılar. Qeyd etdilər ki, bir sıra ali təhsil ocaqlarında imtahan sessiyasının gedişi ilə bağlı aparılan monitorinqlərin məqsədi yaranan mənfi halların aradan qaldırılmasıdır.
Tələbələrin təklifləri dinlənildi, onları maraqlandıran suallar cavablandırıldı. Tələbələr də öz növbələrində universitetdə  imtahan zamanı obyektivliyin və şəffaflığın təmin olunması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirdilər.
Sonra monitorinq qrupunun üzvləri Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru prof. Elxan Hüseynovla görüşdülər. Rektor qonaqları universitetdə görməyindən məmnunluğunu ifadə etdi, universitetin maddi-texniki bazası, kadr hazırlığı, beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, 55 illik ərəfəsində olan universitetimizin hazırkı inkişafı əvvəlki illərdən xeyli fərqlənir. Onun maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, kadr potensialının gücləndirilməsi, təhsilin və nizam-intizam keyfiyyətinin yüksəldilməsi, imtahanlarda şəffaflığın təmini istiqamətində təqdirəlayiq işlər həyata keçirilir. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin regionların inkişafı istiqamətində apardığı uğurlu siyasətin nəticəsində SDU-da dünya əmək bazarına çıxa biləcək kadr potensialının formalaşması istiqamətində mühüm layihələr həyata keçirilir. Əldə olunan nailiyyətlərə görə universitetimizə Avropanın tanınmış akkreditasiya agentliyi olan ASİİN tərəfindən 5 illik keyfiyyət möhürləri - sertifikat verilmişdir. Rektor çıxışında onu da diqqətə çatdırdı ki,  universitetimizdə elmin son nailiyyətlərinin təcrübəyə tətbiqi, yeni cihaz və avadanlığın alınması sahəsində xeyli işlər görülmüş, yeni laboratoriya və fənn kabinetləri yaradılmış, Linqvistik Mərkəz fəaliyyətə başlamışdır. Eyni zamanda SDU ilə PMİ-nin birgə Elm və Tədris Mərkəzi yaradılmışdır. Sumqayıt Texnologiyalar Parkı, “Azərikimya” İB  və s. müəssisələr ilə əməkdaşlıq çərçivəsində tələbələrimiz həmin müəssisələrdə istehsalat təcrübəsində olurlar.  Bütün bunlar tələbələrin ixtisaslı kadr kimi yetişməsinə geniş imkan yaradır.
İmtahanların gedişi və bu istiqamətdə görülən işlərdən bəhs edən rektor onu da bildirdi ki, yaz semestrinin imtahan sessiyasının gedişinə operativ nəzarət etmək məqsədi ilə nümayəndələrimiz qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dos. Qafar Atayev Kimya və biologiya, Fizika-elektoenergetika fakültələri üzrə, elm və innovasiyalar üzrə prorektor prof. Ramazan Məmmədov Tarix və coğrafiya, Filologiya, İqtisadiyyat və idarəetmə, Mühəndislik və Riyaziyyat  fakültələri üzrə təhkim olunublar.
Görüşdə həmçinin ölkəmizdə aparılan uğurlu təhsil islahatların, əldə olunan nailiyyətlər və SDU-da gerçəkləşən layihələr ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Home | News | A Mediatur was Organized to Monitor Examination Process in the University
On June 13, NGO and media representatives, education experts and students’ parents watched examination process in Sumgayit State University according to the order signed by Minister of Education of Azerbaijan Republic Mikayil Jabbarov “On organization and conduct of the exam session”.
Education experts – Etibar Aliyev, Nadir Israfilov, the head of “Constitution” Research Foundation Almammad Nuriyev, chief of “ Development of Society and Civil Relations” Social Union Ahmad Abbasbayli , the head of web-site Moderator.az Zulfugar Huseynzade , executive director of  anti-corruption Foundation Vasif Movsumov, the representative of AzTV participated in monitoring process. The delegation visited exam rooms holding by different faculties and the section of Evaluation and quality control.
Associate professor, the head of Methodical Training Center Isabal Qurbanov and invigilators notified that, answer sheets given to students have been encoded to ensure objectivity. Encoding of writings, checking and dispatching the results to deanery are conducted in special rooms.  As a rule, examinations are held in written form. The students scored more than 17 points and got affirmative mark could submit an application to increase their marks by being examined orally. If the result is not satisfied, previous mark remains.
For investigation of discontent that can occur during session and solution of them Headquarters, appeal commission and “Hotline” were established.
The representatives watched exam process and held conversation with students. They notified that, the aim of monitorings conducted about exam process is to abolish negative cases.
The students’ proposals were listened, the questions were responded. In their turn, they highly appreciated the works done to provide objectivity and transparency during exams.
Afterwards, the members of monitoring group met with Elkhan Huseynov, rector of Sumgayit State University. The rector expressed his gratitude to see them in the university and widely spoke about material-technical base, cadre preparation and international relations of the university. It should be noted that, present development of the university that is on the eve of 55th Anniversary differs considerably from previous years. Estimable works are conducted to strengthen its material-technical base, to firm cadre potential, to increase the quality of education and to ensure transparency in exams. In result of successful policy on growth of regions carried by President Mr. Ilham Aliyev substantial projects are conducted to form cadre potential in SSU to get access to world markets. 5 years quality certificates were given to our university by ASIIN- well-known accreditation agency of Europe for gained achievements. The rector emphasized in his speech that, significant works were done in application of last scientific achievements to practice, purchase of new equipments, as well as new laboratory and subject cabinets were established, Linguistic Centre began its activity. Science and Training Centre was jointly founded by SSU and PMI; in the framework of cooperation with Sumgayit Tech-Park, “Azerichemistry” SU our students go to practice there. All these give students an opportunity to grow as a qualified cadre.
Informing about exam process and activities done in this field, the rector noted that, our representatives - vice-rector on Correspondent, distant and additional education Qafar Atayev was attached to the faculties of Chemistry and biology, Physics – electroenergetics, vice-rector on Science and innovations Professor Ramazan Mammadov to the faculties of History and geography, Philology, Economics and management, Engineering and Mathematics for the aim of operative supervision to exam process.
Successful educational reforms of our country, achievements and realized projects in SSU were discussion matters in the meeting.