Əsas səhifə | Xəbərlər | Elektron İdarəetmə sisteminin təkmilləşdirilmiş variantının təqdimatı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 17 İyul 2017 18:22
Elektron İdarəetmə sisteminin təkmilləşdirilmiş variantının təqdimatı keçirildi
Professor-müəllim heyəti və struktur rəhbərlərinin iştirakı ilə keçirilən təqdimatda universitetin rektoru prof. Elxan Hüseynov çıxış edərək son dövrdə universitetdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər, həyata keçirilən islahatlardan danışdı. Qeyd etdi ki, tədris sisteminin idarə olunmasında elektronlaşmaya keçmək də artıq günün tələbinə çevrilib. Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) dinamik inkişafı təhsil sisteminin informasiyalaşdırılması məsələsini daha da aktuallaşdırıb. Artıq bu sahədə bəzi istiqamətlər, demək olar ki, tamamilə elektronlaşıb. İKT-nin təhsildə tətbiqi Azərbaycan vətəndaşlarının müasir biliklərə və bacarıqlara malik olan yeni nəslinin formalaşmasına birbaşa təsir edən yüksək mahiyyətli məsələdir. Ölkədə İKT sahəsinin inkişaf etdirilməsinə Prezident cənab İlham Əliyev xüsusi diqqət göstərir. Məhz bu səbəbdən son illər təhsil sistemində İKT infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi və təhsildə İKT-nin tətbiqinin dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması ölkəmizdə prioritet istiqamətlərdən birinə çevrilib.
Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev çıxış edərək bildirdi ki, sistem vasitəsilə tələbə və müəllim heyətinin qeydiyyatı, onların idarə olunması, tədris planlarının, fənlərin dərs cədvəllərinin yaradılması, tələbələrin qiymətləndirilməsi, imtahanların, tələbələr arasında sorğuların keçirilməsi, daxili yazışmaların və forumların, habelə kitabxana, mühasibatın aparılması avtomatlaşdırılır və tələbələrin qeydiyyatı vahid pəncərə ilə həyata keçirilir. Tələbələr, həmçinin valideynlər istənilən vaxt və istənilən yerdən fərdi idendifikator və parolları ilə sözügedən tədris idarəetmə sisteminə mobil qaydada daxil olub müvafiq məlumatları əldə edə bilərlər. Yeni sistemin tətbiqi tədrisin bütün mərhələlərini avtomatlaşdıracaq, şəffaflıq tam təmin ediləcək. Müasir dövrdə İKT-nin inkişaf etdirilməsi hər bir ölkənin intellektual və elmi potensialının vacib göstəricilərindən biridir və bu prosesin zəruriliyi indiki qloballaşma dövründə daha çox hiss olunur. Bu texnologiyaların sürətli inkişafı və yayılması bəşəriyyətin inkişafı üçün geniş imkanlar yaradır.  Prorektor onu da qeyd etdi ki, Təhsil Nazirliyi 2010-cu ili ölkəmizdə “Təhsildə İKT ili” elan etmiş və bu kampaniya çərçivəsində konfranslar, seminarlar, müxtəlif stimullaşdırıcı və həvəsləndirici aksiyalar, müsabiqələr həyata keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 oktyabr 2013-cü il tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” təhsilin informatlaşdırılmasını mühüm vəzifə kimi qarşıya qoymuşdur. Bütün bunlar dövlətimizin təhsilin inkişafına göstərdiyi böyük qayğının nəticəsidir.
Elektron idarəetmə sistemi haqqında İnformasiya texnologiyaları mərkəzinin direktoru Vüsal Haqverdiyev slaydla iştirakçılara məlumat verərək bildirdi ki, universitetimizə qəbul olunan tələbələrin qeydiyyat prosesi tam elektronlaşdırılmışdır. Təhsil Nazirinin kredit sistemi ilə bağlı verdiyi əmrə uyğun olaraq  sistemdə yeniliklər edilmiş, Full time və Part time təhsil formaları nəzərə alınmışdır. Vüsal Haqverdiyev onu da diqqətə çatdırdı ki, tələbə biletləri yeni elektron formada hazırlanacaq. Eyni zamanda tələbə biletlərində QR kod yerləşdirib. Kod vasitəsi ilə tələbələr qiymət, əmr və ödənişləri, bir sözlə universitetlə bağlı bütün məlumatlarla tanış ola biləcəklər.
İTM-in mühəndis proqramçısı Atiq Əliyev virtual laboratoriyaların SDU-da tətbiqi barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, universitetdə virtual laboratoriya hesablama gücləri və mərkəzləşdirilmiş idarəetmədən səmərəli istifadə məqsədilə yaradılıb. Tədris prosesində interaktiv lövhə və virtual laboratoriya proqramlarından istifadə edilməsi dərsin əsas prinsiplərindən birini, onun əyaniliyini təmin edir.
Təqdimatda Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dos. Natiq Talıbov akademik borcu yaranmış tələbəyə, həmin fəndən təkrar imtahan vermək üçün şərait yaradılması nəzərdə tutulan Azərbaycan  Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 257 saylı,14 iyun 2017-ci il tarixli qərarının icrası barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, universitetimizdə imtahanlar həmin qərara uyğun olaraq aparılır.
Təqdimatın sonunda  yeni proqramla işləmə qaydalarının mənimsənilməsi ilə bağlı treninqlərin keçirilməsi məsələsi də müzakirə olundu.

Home | News | Presentation of an Improved Version of Electronic Management System Was Held
On July 17, presentation of an improved version of electronic management system was held at the university.
The presentation was held with participation of rector, professor-teaching staff and structural managers. Rector Professor Elkhan Huseynov talked about recent work for improvement of university management and conducted reforms. He noted that the transition to electronic management in educational system is already requirement of time. Dynamic development of information and communication technologies in Azerbaijan has made more actual the informatizing problem of education system. Some profiles are almost totally made electronic. Application of information-communication technologies to education is crucially important for formation of Azerbaijani citizens’ new generation which has modern knowledge and skills. President Ilham Aliyev is also interested in development of ICT. In recent years, advancement of ICT infrastructure in educational system and making the application of ICT in education to reach the level of the world standards have become one of priorities.
Qafar Atayev, docent, vice-rector on correspondent, distant and additional education informed that registration of students and teachers, its management, generating syllabuses and schedule of subjects, assessment of students, exams, conduct of surveys among students, internal correspondence and forums, as well as library, accounting are automatized. Students and parents can enter educational management system via their personal identifier and passwords at any time and any place in mobile way and get relevant information. The application of new system will automatize all stages of education and ensure transparency. Nowadays, advanced ICT is an important indicator of intellectual and scientific potential of a country and its importance is observed more than ever because of globalization. Rapid development and spread of these technologies open wide opportunities for the progress of humanity. Vice-rector also noted that Ministry of Education announced 2010 as “ICT year in education” and conferences, seminars, various stimulating and encouraging actions, competitions were held within the framework of this campaign. “Government strategy on development of education in Azerbaijan Republic” approved by Azerbaijan President’s order dated 2013, October 24 targeted the application of ICT in education. All these are outcomes of state care about education.
Vusal Haqverdiyev, director of Information technologies center, informing attendees about electronic management system noted that the registration process of new students has totally been made in electronic way. Innovations are made in the system according to the order relating credit system by Ministry of Education. Full-time and part-time education forms are considered. Vusal Haqverdiyev also drew attention to preparation of student cards in new electronic form. At the same time, QR code is replaced in the cards. Students will be able to get acquainted with all information about marks, orders, fees and everything relating the university.
Atiq Aliyev who is an engineer-programmer provided information about application of virtual laboratories at SSU. He said that virtual laboratory was established with the aim of effective usage of computational power and centralized management. Use of interactive boards and virtual laboratory programs in teaching process is one of the main principles of a lesson and it provides visuals.
In the presentation vice-rector for teaching and learning technologies docent Natig Talibov informed on implementation of the decision №257 dated June 14, 2017 received by Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic which intends to give chance to repeat the exam to the students who have academic debts.
At the end of the presentation, the problem of trainings for adoption of rules for working with new software was discussed.