Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşımız Erasmus+LPEB layihəsi çərçivəsində sertifikata layiq görüldü
Alessandro Cafario: distant təhsil proqramı tələbə ilə müəllim arasında təhsili reallaşdıran bir sistemdir
Müxtəlif layihələrin gerçəkləşməsi beynəlxalq əlaqələrin inkişafına, müştərək fikir mübadiləsinin aparılmasına, professor- müəllim heyətinin, tələbə kontingentinin  mübadiləsinə təsir edən amillərdəndir.İyulun 10-15 tarixlərində İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərinin Uninetuno Telematuka Universitetində Erasmus+LPEB layihəsi çərçivəsində distant təhsilin Azərbaycanda tətbiqi ilə bağlı təlim keçirildi. Təlimdə Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin nümayəndələri iştirak etdilər. Təlim zamanı qeyd olundu ki, məqsəd  tərəfdaş ölkələrdə təhsildəki islahatlara və modelləşmələrə, ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və insan resurslarının qarşılıqlı inkişafına nail olmaqdır. Görüşdə    distant təhsildə müəllimlərin hazırlığı məsələləri də müzakirə olundu və qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparıldı. Universitetimizin  Bərk cisim və yarımkeçiricilər kafedrasının dosenti Samir Orucovu   Uninetuno Telematuka Universitetinin Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektoru Alessandro Cafario qəbul etdi,  ölkələr arasında elm, təhsil əlaqələrindən söhbət açıldı,  bildirildi ki, distant təhsil proqramı tələbə ilə müəllim arasında təhsili reallaşdıran bir sistemdir. Distant Təhsildə hər kəs vaxt itirmədən xarici universitetlərdə oxuya bilər. Burada tələbənin sərbəst öyrənmə prinsipi vardır. Təhsil sahəsi elə qurulub ki, tələbə müəllimdən vaxt və ya məsafə ilə ayrılsa da, onlar istədiyi vaxt telekommunikasiya vasitələri ilə əlaqə saxlaya bilərlər. Bu baxımdan müxtəlif məqsədlərlə istənilən təhsil proqramı sahəsində həyata keçirilən distant təhsil sisteminin funksiyaları da genişdir.

Alessandro Cafario: distant education is a system which enables to realize the education between a student and a teacher
Realization of various projects is one of influencing factors in development of international relations, joint exchange of views and exchange of professor-teacher and student staff. On July 10-15, in the capital city of Italy – in Rome in Telematic University Uninettuno the training in the frame of Erasmus+LPEB project was held on application of distant education in Azerbaijan. Representatives of Sumgayit State University, Azerbaijan Technical University and Azerbaijan Architecture and Construction University participated in the training. During the training it was noted that the goal is to achieve reforms and modeling in education, improvement of quality of higher education and mutual development of human resources in partner countries. Also, teacher training issues were discussed and mutual exchange of views was held. Alessandro Cafario, vice rector for Science and innovation at Telematic University Uninettuno received Samir Orujov, docent at the Department of solid objects and semiconductors at Sumgayit State University. They discussed scientific and educational relations between two countries and notified that distant education realizes education between a student and a teacher. Distant education gives a chance to study abroad without losing time. A principle of free learning does exist here. Although the student is away from the teacher by time or distance, they can connect anytime they want via telecommunication means. From this point of view, functions of distant education are broad in different educational program with various aims.