Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə ilk dərs ümummilli lider Heydər Əliyevə həsr olundu
Tərcümeyi-halı ilə tarix yaradan, müasir Azərbaycanın memarı kimi yaddaşlara həkk olunan Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə ehtiram olaraq ölkəmizdə müxtəlif tədbirlər keçirilir. Bu dahi şəxsiyyətin adına başlanan konfrans, simpozium, açıq dərs kimi əhəmiyyətli tədbirlər isə öz kütləviliyi ilə seçilir. Böyük ustad, xalq müəllimi kimi əbədiyyət dastanına çevrilən Ulu öndərin fəaliyyətinə həsr olunan mühazirələr Bilik Günündə professor-müəllim və tələbə heyəti üçün qiymətli bayram hədiyyəsi oldu. Sentyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının birinci prorektoru, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Əlikram Abdullayev tələbələrə “Heydər Əliyev İslam Həmrəyliyi ideyasının banisidir” mövzusunda təşkil olunan mühazirə də bu qəbildən idi.
Qeyd edək ki, eyni mövzuda mühazirə universitetimizin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində Milli Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Əhməd Qəşəm oğlu tərəfindən oxundu.
Universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dos. Ramiz Hüseynov qonaqları salamlayaraq.  Bilik Günü münasibəti ilə hər kəsi  təbrik etdi. Bildirdi ki, ilk dərs gününün Ulu öndər  Heydər Əliyevin İslam Həmrəyliyi ideyasının təbliğinə həsr olunması  bir daha onu  göstərir  ki, biz tarixi keçmişi  və  milli-mənəvi dəyərlərinə söykənib yaşayan  şərəfli xalqın nümayəndələriyik. Ölkəmiz  müstəqillik qazandıqdan sonra Azərbaycan hakimiyyəti İslam həmrəyliyi məsələsinə həmişə diqqət yetirmişdir. Xüsusən Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanda xalqın tələbi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə gələn kimi ölkə daxilində dövlət və din münasibətlərinin tənzimlənməsində, multikulturalizm və tolerantlıq dəyərlərinin bərqərar edilməsində çox işlər görmüş, xarici siyasətdə isə İslam amilinə xüsusi diqqət yetirmişdir. Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının mədəniyyətinin inkişafında, tarixində, milli mənəvi dəyərlərimizin  nəsildən-nəslə ötürülməsində  İslam dininin rolundan  dəfələrlə bəhs edərək demişdir: "Xalqımızın mənəviyyatına, elminə, qüdrətinə, zəkasına İslam dininin böyük təsiri olmuşdur. Milli ənənələrimiz, mədəniyyətimiz  bir çox hallarda İslam dini vasitəsilə nəsildən-nəslə keçib, indi böyük milli sərvətimiz kimi bugünkü nəsillərə çatmışdır. Azərbaycanda İslam dininə insanların sərbəst etiqad etməsi üçün bütün şərait  yaradılmış və bundan sonra da yaradılacaqdır. Güman edirik ki, bizim dinimiz respublikanın bu ağır dövründə vətəndaş həmrəyliyinin, vətəndaş birliyinin yaranmasında mühüm bir vasitə olacaqdır. Prorektor onu da  qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin "İslam həmrəyliyi" ilə bağlı çağırışını Ulu öndər Heydər Əliyevin hələ XX əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində (1993) irəli sürdüyü "İslam birliyi" ideyasının məntiqi davamı kimi dəyərləndirmək lazımdır. Hamıya məlumdur ki, indiki şəraitdə Yaxın Şərq ölkələrində baş verən məzhəb savaşları, vətəndaş müharibələri və bunun nəticəsində yaranmış müəyyən  sosial-siyasi gərginlik göstərir ki, müsəlman ölkələrinin mənəvi həmrəyliyə daha çox ehtiyacı var. Bu baxımdan Prezident cənab İlham Əliyevin 10 yanvar 2017-ci il tarixli sərəncamı  ilə "İslam Həmrəyliyi ili" elan edilməsi Prezident cənab İlham Əliyevin humanistliyinin göstəricisi olmaqla yanaşı, ölkəmizin İslam ölkələrinin birliyinə olan həssas münasibətinin müsbət nümunəsidir.
Professor Əlikram Abdullayev və Əhməd Qəşəmoğlu «Heydər Əliyev İslam Həmrəyliyi ideyasının banisidir” mövzusunda çıxış edərək islamda həmrəyliyin və vəhdətin əhəmiyyətindən danışdılar, dini radikalizmə və ekstremizmə qarşı mübarizədə əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan İslam həmrəyliyi ideyasının rolunu xüsusilə diqqətə çatdırdılar.
Səmimi şəraitdə keçən görüşdə mühazirəçilər iştirakçıları maraqlandıran çoxsaylı sualları cavablandırdılar, tələbələr və müəllimlər tərəfindən müasir dövrün problemləri, islamafobiya, islam mədəniyyəti və başqa mövzular ətrafında diskussiya aparıldı.

Different events are held in our country in respect of Heydar Aliyev’s memory. The conferences, symposiums, open lessons and this kind of important events which are held for genius leader differ for its publicity. The lectures devoted to Heydar Aliyev’s activity were as a precious present to teaching and student staff in Knowledge day. On September 15, first vice-rector of State Management Academy under President of Azerbaijan Republic, doctor of philosophical sciences, Professor Alikram Abdullayev delivered a lecture on “Heydar Aliyev is a founder of the idea of Islamic solidarity” in Sumgayit State University.
Leading scientific employee of Philosophy Institute of Azerbaijan National Academy of Sciences Ahmad Qashamoglu delivered a lecture on the same subject in Sumgayit State Technical College under SSU.
The vice-rector on Humanitarian affairs docent Ramiz Huseynov greeted the guests and congratulated everyone in occasion of Knowledge day. He notified that, dedication of knowledge day to promotion of Heydar Aliyev’s Islamic Solidarity idea shows that, we are the representatives of honorable nation respecting our history and national-spiritual values. After gaining its independence state administration has always shown special attention and care to the issue of Islamic solidarity. Specially after Great leader Heydar Aliyev’s return to power, state and religion relations have been regulated, multiculturalism and tolerance values were restored, Islamic factor turned to be special in foreign policy. Speaking about improvement of Azerbaijani culture, history, the role of Islam in transmission of our national-spiritual values to generations, he noted: “Islam has a great impact on our nation’s spirit, science, power and intellect. Our traditions and culture have passed from generation to generation via Islam and it has reached to present generations as our national resource. All conditions are provided to people to show their Islamic faith and this tendency will be continued. I suppose that, our religion will proceed for establishment of civil solidarity and unity at this difficult and hard period of our republic”. The vice-rector mentioned that, the thoughts of President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev about “Islamic solidarity” should be accepted as a logical continuation of the idea of “Islamic unity” put forward by Great leader Heydar Aliyev in the beginning of 90s of XX century (in 1993). It is known that, sectarian and civil wars which are occurring in Middle East and the socio-political tension arisen as a result of this condition show that Muslim countries need more spiritual solidarity. In this regard, declaration of 2017 “Islamic Soldiarity Year” according to the order dated 10 January 2017 signed by President Ilham Aliyev is a sign of his humanism, as well as his sensitive attitude towards Islamic countries’ unity.
Giving speeches on the topic of “Heydar Aliyev is a founder of the idea of Islamic solidarity”, Professor Alikram Abdullayev and Ahmad Qashamoglu spoke about the importance of Islamic solidarity and unity. They emphasized the role of the idea of Islamic solidarity which was founded by Heydar Aliyev, in the struggle against religious radicalism and extremism.
At this sincere meeting the speakers answered several questions asked by attendees; the debate was run among students and teachers on modern life’s problems, Islamophobia, Islamic culture and etc.