Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər davam edir
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Sentyabr 2017 14:01
Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər davam edir
Yay tətili dövründə başlanan əsaslı təmir işləri bütün tədris binalarında aparılmış, laboratoriyalar, tədris otaqları yeni cihaz, avadanlıq və video-kamera ilə təchiz olunmuşdur
Azərbaycanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından biri kimi cəmiyyətin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töhfələr verən, Azərbaycan Sənaye İnstitutunun  bazasında yaradılan Sumqayıt Dövlət Universiteti 55 illik yubileyi ərəfəsindədir. Yubileyə hazırlaşmaq və yeni dərs ilinə uğurla başlamaq üçün universitetdə hər cür şərait yaradılıb. Universitetimizdə təhsilin keyfiyyəti yüksəldilir, ixtisas fənləri üzrə elmi dərəcəsi olan müəllimlərə üstünlük verilir, tədris zamanı müasir təlim texnologiyalarından istifadə olunur. 2017-2018-ci tədris ilində SDU-da tələbə qəbulu planı 85 faizdən artıq yerinə yetirilib, bu da ötən illərlə müqayisədə uğurlu  göstəricidir.
Əldə olunan nailiyyətlər Sumqayıt şəhərinin kadr potensialının formalaşmasına öz müsbət təsirini göstərir. Bu da  prezident cənab İlham Əliyevin Regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət proqramı çərçivəsində apardığı uğurlu siyasətinin və müasir təhsil sahəsinə göstərdiyi dövlət qayğısının bariz nümunəsidir. Savadlı kadrların hazırlanması məqsədilə təhsil sahəsində aparılan islahatlar nəticəsində elmin təhsilə inteqrasiya üçün əlverişli şərait yaradılmış, Azərbaycanda təhsil özünün yeni inkişaf dövrünə qədəm qoymuşdur. Ölkəmizin gələcək inkişaf modelini formalaşdıran əsas amil kimi təhsilin inkişafı daha da sürətlənmiş, insan kapitalının formalaşmasına xidmət edən ən mühüm sahə olmuşdur. Bu gün Neft kapitalını intellektual mülkiyyətə yönəltməyi başlıca məqsəd hesab edən ölkə başçısının milli təhsilin inkişafına istiqamətlənən strategiyası fəal vətəndaş mövqeyi və ziyalı məsuliyyəti ilə icra olunur. Həyata keçirilən dövlət proqramları çərçivəsində ölkənin bütün regionlarında ümumi təhsilin infrastrukturu əhəmiyyətli şəkildə yenilənmiş, təhsilin müasir tələblərə cavab verən normativ hüquqi bazası yaradılmışdır.
Sumqayıt şəhərinin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universiteti  yarandığı dövrdən günümüzə qədər bir çox  beynəlxalq layihələrə imza atmış, xarici universitetlərlə əlaqələrinin gücləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirmiş, müəllim-tələbə mübadiləsi, birgə elmi-tədqiqatlar aparılması, beynəlxalq konfrans və konqresdə, təhsil proqramlarında iştirak etməklə tarixi uğurlara imza atmışdır.
Bu gün Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin hədəflərini uğurla gerçəkləşdirən Sumqayıt Dövlət Universitetində inkişaf və fərqlilik göz önündədir.  Universitetdə həm tədris, həm elmi-tədqiqat, həm də idarəçilik sahələrində həyata keçirilən yeniliklər, struktur islahatları əsaslı keyfiyyət dəyişiklərinə zəmin yaratmışdır. Yay tətili dövründə başlanan əsaslı təmir işləri universitetin bütün tədris binalarında aparılmış, bütün laboratoriyalar, tədris otaqları yeni cihaz, avadanlıq və video-kamera ilə tam təchiz olunmuşdur. İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində  410 saylı auditoriya  İqtisadiyyat kafedrasının yeni ixtisaslaşmış otağı kimi yaradılmış, Kimya və biologiya fakültəsində auditoriyalar, laboratoriyalar və dəhliz video kamera ilə təchiz olunmuş, Filologiya  fakültəsinin tədris binasında əsaslı təmir işləri aparılmış və iki kabinet yaradılmışdır. Fizika və elektroenergetika fakültəsinin kafedralarında fəaliyyət göstərən bütün laboratoriyalar təmir olunmuşdur. Yeni yaradılacaq laboratoriyalarda isə təmir işləri davam edir.  Elektromexanika kafedrasında bütün laboratoriyalar bu il təmir olunmuş, iki- Elektrik maşınları və Elektrik aparatları fənləri üzrə yeni, müasir avadanlıqlarla təmin olunmuş stendlər hazırlanmışdır. Bu iş davam etdirilərək iki laboratoriyada tədris ilinin sonunadək  bütün stendlərin yenilənməsi  nəzərdə tutulur. Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasında iki, Fizika və onun tədrisi metodikası  kafedarsının da  iki laboratoriyasında təmir işləri tamamlanmaq üzrədir. Tarix və coğrafiya fakültəsində yeni tədris ili ilə əlaqədar hazırlıq işləri görülmüş,  238 saylı yeni auditoriya, “Vətən tarixi” və “Ümumi tarix” fənn kabinetləri yaradılmış, fakültənin tanıtım video-çarxı hazırlanmışdır. Eyni mənzərə  Mühəndislik fakültəsin də də  aparılmışdır. İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının  205 saylı laboratoriyasında, Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının 111 və 113 saylı laboratoriyalarında, fakültəyə aid dəhlizdə, dekanlıqda təmir işləri aparılmış və  foyede universitet haqqında məlumat lövhəsi yerləşdirilmişdir.
Əsaslı təmirdən çıxmış geniş idman zalında da yenidənqurma işləri uğurla aparılmışdır. Hal-hazırda universitetin əsas tədris binasının üzlənməsi və yeni görkəm alması istiqamətində böyük işlər gedir. Bütün auditoriya və laboratoriyalar, kabinet və mərkəzlər bu məqsədlə ən müasir avadanlıqlar və İKT ilə təchiz olunmuşdur. Sentyabrın 23-də universitetin ərazisində professor-müəllim və tələbə heyətinin  iştirakı ilə genişmiqyaslı abadlıq işləri aparıldı, iməclik aksiyası keçirildi. İməclik zamanı auditoriyalarda və dəhlizlərdə təmizlik işləri aparıldı, ərazidəki bütün ağacların dibləri yumşaldıldı, əhənglə ağardılaraq, yeni gül kolları əkildi, ərazi tam abad vəziyyətə gətirildi. Bu işlər əməkdaşlar və tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılandı.
Qeyd edək ki, universitetin  55 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər, iməcliklər davam etdiriləcək.

Home | News | Series events continue on 55th year anniversary of Sumgayit State University
Capital repairs that began in summer holiday have been held in all educational buildings; laboratories, rooms have been provided with new appliances, equipment and video cameras
Sumgayit State University which was established on the basis of Azerbaijan Industrial Institute is on the eve of its 55 year anniversary. The university is preparing for the anniversary and a new year of study. The quality of education is heightening, teachers who have academic degree in specialty disciplines are preferred and modern training technologies are used during teaching process. 85% of student admission plan has been fulfilled for 2017-2018 academic year and it is success indicator compared to previous years.
Obtained results influence the formation of cadre potential of Sumgayit city. This is the sign of policy conducted via State program of socio-economic development of regions by President Ilham Aliyev. Necessary conditions are set for integration of science into education in order to prepare educated personnel; thus, in Azerbaijan education is in its new era. Education is the main factor which shapes future development model of a country. It can accelerate progress of people and country and it is the major field which gives way to formation of human capital. Today, the main aim of directing oil capital to intellectual property is to improve the national education. In the framework of state programs the infrastructure of general education has been renewed and normative legal base meeting modern requirements has been established.
Sumgayit State University which is the only university in Sumgayit has signed several international projects, paid special attention on strengthening relations with foreign universities, teacher-student exchange, joint scientific researches, participating in international conferences and educational programs.
Innovations provided at Sumgayit State University in the field of teaching, scientific research and management help to create the basis for quality changes. Capital repairs that began in summer holiday have been held in all educational buildings, laboratories, rooms have been provided with new appliances, equipment and video cameras. Auditorium 410 of economy department at the faculty of economy and management has been created as a new specialized room. Auditoriums, laboratories and corridor have been provided with video cameras at the faculty of chemistry and biology. Capital repair work has been held in the building of philology faculty and two cabinets have been set up. All laboratories at all departments of faculty of physics and electroenergetics have been repaired. Repair work in future laboratories is carried on. At the department of electromechanics all laboratories have been repaired this year; new stands have been provided with modern equipment on two new subjects - electric machines and electrical apparatus. Till the end of the academic year all stands in two laboratories are intended to be renewed. Repair work in two laboratories of both the department of solid and semiconductors physics and the department of physics and its teaching methods is about to finish. The faculty of history and geography is also ready for the new year of study; auditorium 238, “homeland history” and “general history” subject cabinets have been set up, video clip of the faculty has been prepared. In the laboratory №205 at the department of information and computer technology, laboratories №111 and 113 at the department of automation of processes and in the dean’s office repair work has been held; in the foyer of the university information board is set.
The large gym has been reconstructed. At the moment, main building’s facade is being renewed. Auditoriums, laboratories, cabinets and centers are provided with modern equipment and ICT. On September 23, professor-teacher and student staff participated in subbotnik; they cleaned auditoriums, corridors and the yard.