Əsas səhifə | Xəbərlər | Alimimiz VIII Rusiya - Azərbaycan regionlararası “İnvestisiya, innovasiya, turizm” forumda iştirak etmişdir
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Oktyabr 2017 14:01
Alimimiz VIII Rusiya - Azərbaycan regionlararası “İnvestisiya, innovasiya, turizm” forumda iştirak etmişdir
Sentyabrın 27-dən 29-dək Rusiya Federasiyasının Stavropol şəhərində VIII Rusiya - Azərbaycan regionlararası “İnvestisiya, innovasiya,  turizm” forumu keçirilmişdir. Forumda Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri cənab Şahin Mustafayev, RF-da Azərbaycanın Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbül oğlu,  Rusiyanın İqtisadi İnkişaf naziri Maksim Oreşkin, Stavropol diyarının qubernatoru Vladimir Vladimirov, Azərbaycan-Rusiya dövlət orqanları və işgüzar dairələrinin təmsilçiləri iştirak etmişlər.
İclası giriş sözü ilə açan Maksim Oreşkin Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin adından təbrik məktubunu oxudu. Rusiyanın dövlət başçısı qeyd etmişdir ki, forum Rusiya və Azərbaycan arasında strateji əməkdaşlığın inkişafında çox mühüm rol oynayır. Müraciətdə deyilir: “Əminəm ki, açıq və konstruktiv müzakirələrdə qəbul olunan qərar və tövsiyələr, təcrübədə öz  yerini tapacaq”.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin adından təbrik məktubunu cənab Şahin Mustafayev oxudu: “Aydındır  ki, regionlararası forumlar qarşılıqlı maraq kəsb edən sualların müzakirəsi üçün nüfuzlu platformaya çevrilməyi bacardı”.
Qeyd edək ki, keçirilən forum Rusiya  və Azərbaycan Respublikasının müxtəlif regionlarını və bu ölkələrin ən iri şirkətlərini təmsil edən  400 nəfərdən artıq insanı bir yerə toplamışdır. Forumda sənaye və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq,  turizmin inkişafı,  səhiyyə sahəsində innovasiyalar və digər  mövzularda “dəyirmi masalar” keçirilmişdir.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşı dos.Samir Orucov VIII Rusiya –Azərbaycan regionlararası forumunda iştirak etmiş və “Humanitar sahədə ikitərəfli əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi” mövzusunda  keçirilən “dəyirmi masa” iclasında çıxış etmişdir. Samir Orucov öncə iştirakçıları Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının həmsədri, SDU-nun rektoru prof. Elxan Hüseynovun adından salamlayaraq qeyd  etmişdir ki,  Rusiya-Azərbaycan  Universitetləri Assosiasiyası postsovet məkanında unikal bir ictimai təşkilatdır. Özünün iki ilə yaxın fəaliyyəti dövründə bu təşkilat təhsil və elm sahəsində əməkdaşlıq ideyalarının  praktiki reallaşdırılmasına,  vahid təhsil məkanının saxlanılması və inkişaf etdirilməsinə,  müstəqil dövlətlərin konkret şəraitində ali təhsildə islahatlar aparılmasında dünya təcrübəsinin mənimsənilməsinə yönəldilən tədbirləri həyata keçirmişdir.
İclasın sonunda Azərbaycan və Rusiya arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq haqqında sənədlər imzalanmışdır.

Home | News | The Representative of Our University Participated in VIII Russian-Azerbaijani Interregional Forum"Investment, Innovation, Tourism"
Yerləşdirilmə tarixi : 03 October 2017 14:01
The Representative of Our University Participated in VIII Russian-Azerbaijani Interregional Forum"Investment, Innovation, Tourism"
On September 27-29, in Stavropol, Russian Federation VIII Russian-Azerbaijani Interregional Forum of "Investment, innovation, tourism" was held. Shahin Mustafayev, Minister of Economy of Azerbaijan Republic,Polad Bulbuloghlu, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Azerbaijan in Russian Federation, Maksim Oreshkin, Minister of Economic Development of  Russia, Vladimir Vladimirov, the governor of Stavropol region and representatives of the Azerbaijani-Russian state bodies and business circles participated in the forum.
Maksim Oreshkin who introduced the beginning of the session read a congratulatory letter from President  Vladimir Putin. The President of Russia had noted that the forum plays very important role in development of strategic cooperation between Russia and Azerbaijan. Here is the quote from the letter: “I am sure that approved decisions and recommendations which made in open and constructive discussions will find the place in practice”.
In the event, Shahin Mustafayev read the letter from Ilham Aliyev, President of Azerbaijan: “It is clear that interregional forums become a platform for mutual interest questions to be discussed”.
It should be noted that the forum gathered more than 400 people in one place from various regions and the biggest companies of Russia and Azerbaijan. Roundtable was held on cooperation in industrial and humanitarian spheres, development of tourism, innovations in medical field and other topics.
Samir Orujov, representative from Sumgayit State University participated in the VIII Russia-Azerbaijan interregional forum and made a speech on “Strengthening of bilateral cooperation in the humanitarian sphere” at the roundtable. Samir Orujov greeted participants on behalf of Professor Elkhan Huseynov, rector of SSU, co-chair of Russian-Azerbaijan Universities Association and noted that Russian-Azerbaijan Universities Association is a unique organization in post-Soviet area. During its two years’ activity the organization has implemented several events relating the realization of collaborative ideas in the field of education and science, maintaining and developing a single educational space, mastering of the world experience in carrying out reforms in higher education in the concrete conditions of the independent states.
At the end of the session the documentswere signed concerning cooperation in different fields between Azerbaijan and Russia.