Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimiz 11-ci Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil Sərgisində iştirak edəcək
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Oktyabr 2017 17:00
Universitetimiz 11-ci Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil Sərgisində iştirak edəcək
Respublikamızda təhsilin səviyyəsini qaldırmaq, onu beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmaq məqsədilə genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilir. Bütün bunlar yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması və  respublikamızın elmi-texniki potensialının gücləndirilməsinə xidmət edir. Ölkəmizdə elmi tədqiqatların müasir səviyyədə aparılması və keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində mühüm işlər görülür. Bu da təhsilin elmə, elmin təhsilə inteqrasiyasına bir sözlə, milli  təhsilimizin inkişafına böyük töhfələr verir. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin elmin və təhsilin inkişafına olan xüsusi diqqət və qayğısı siyasətini uğurla davam etdirən prezident cənab İlham Əliyevin imzaladığı Elmin İnkişafı üzrə Milli Strategiyada əksini tapan mühüm məsələlərdən olan elmin inkişafı, elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılması, elm və təhsil sahəsində yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması prosesi  ali məktəblərin üzərinə böyük məsuliyyət qoyur, Sumqayıt Dövlət Universiteti də bu istiqamətdə mühüm addımlar ataraq uğurlar əldə edi. Bu gün Təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarovun “Fəaliyyət Planı”ndan irəli gələn mühüm  məqsəd və vəzifələri həyata keçirmək üçün imzaladığı əmrlər, sərəncamlar, göstərdiyi diqqət və qayğı bütün ali məktəblərdə böyük  stimul yaradır.  6-8 oktyabr 2017-ci il tarixlərində  Bakı Ekspo Mərkəzində Təhsil Nazirliyinin rəsmi dəstəyi ilə“İnsan kapitalı sərvətimizdir” devizi altında 11-ci Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil (“Education 2017”) sərgisi keçiriləcək.  Sərgidə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilk dəfə olaraq təmsil olunacaq.
Sərgidə son illərdə Təhsil Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən yeni layihələr və mövcud təhsil imkanları təqdim olunacaq. Ötən illərlə müqayisədə Təhsil Nazirliyinin stendləri bu il daha geniş sahəni əhatə edəcək. Sərgi iştirakçılarına “SABAH qrupları”, “Azərbaycan üçün öyrət”, “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramı”, “Maarifçi” Tələbə Kredit Fondu”, “Sağlam təhsil -  ağlam millət”, “Məktəblinin dostu”, “Modul tipli məktəblər”, “Olimpiadalara hazırlıq mərkəzi”, “Təhsildə informasiya və kommunikasiya texnologiyaları”, “Məktəbəhazırlıq”, “Kitabxana”, “Təhsil” Respublika İdman Mərkəzi”, “İçərişəhər ənənəvi incəsənət mərkəzi”, “Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi” və “Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi” stendləri təqdim ediləcək. Burada fəaliyyət göstərəcək lektoriyada mühazirələr oxunacaq, startapçılar çıxış edəcək və təqdimatlar nümayiş olunacaq. Səhnədə isə respublika və beynəlxalq yarışların qalibləri, müsabiqə laureatları öz bacarıqlarını təqdim edəcək və milli rəqslər ifa olunacaq.
Ümumilikdə 14 ali təhsil müəssisəsinin stendləri yer alacaq. Sərgi çərçivəsində Almaniya, Avstriya, Belarus, İtaliya, Latviya, Litva, Macarıstan, Rusiya, Rumıniya, Sinqapur, Slovakiya və digər ölkələr universitet, kollec, ümumi təhsil müəssisələri və təhsil mərkəzlərini təqdim edəcəklər.
Bu il Təhsil sərgisi geniş işgüzar proqramı ilə fərqlənəcək, həmçinin sərgi çərçivəsində “Mənim gələcək peşəm və ona gedən yol” adlı seminar təşkil olunacaq. Sərgidə ziyarətçilərə bakalavriatura, magistratura, o cümlədən xarici dil kursları, təcrübə və treninqlər üzrə proqramlar təqdim ediləcək. Ziyarətçilər bilavasitə sərgidə aparıcı ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri ilə ünsiyyət quraraq qəbul prosesi, təhsil haqqı və digər məsələlərlə bağlı onları maraqlandıran suallara cavab almaq imkanı əldə edəcəklər.
Sərgi haqqında ətraflı məlumatı, eləcə də elektron dəvətnaməni www.eduexpo.az saytından əldə etmək mümkündür.
Sərginin baş sponsoru Respublika fənn olimpiadalarının təşkilinə və “Azərbaycan üçün öyrət” proqramının həyata keçirilməsinə dəstək göstərən “Kapital Bank”dır. Sərgi həmçinin Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu vəAzərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası tərəfindən də dəstəklənir. Sərginin təşkilatçısı  “Caspian Event Organisers” (“CEO”) şirkətidir.
Qeyd edək ki, SDU-nu bu sərgidə Fizika və elekteoenergetika fakültəsi Elektrik maşınları fənnindən laboratoriya stendi, Mühəndislik fakültəsi Universal stend, “Sərfölçən qurğu” ilə, Elektron İdarəetmə sistemi haqqında İnformasiya texnologiyaları mərkəzi “Elektron universitet” layihəsi ilə, filologiya fakültəsi  tələbələrin əl işlərindən ibarət stend ilə, eyni zamanda universitetin digər strukturları, tədris və elmi fəaliyyəti, çap edilən kitabları, bukletləri və digər çap materialları təmsil edəcəklər.

Large-scale reforms are implemented in our republic with the aim of raising the level of education and adapting it to international standards. All these serve to prepare highly qualified employees and strengthen scientific and technical potential of the country. Also, important things are done for fulfillment of modern scientific researches and raising their quality. This is contribution to the integration of education with science and vice versa. President Ilham Aliyev carries on Heydar Aliyev’s education policy and all types of issues relating to improvement of science, education and qualified employees are reflected in National Strategy for Science Development. It makes high schools more responsible. Thus, Sumgayit State University works on foregoing issues. Nowadays, orders, directions, signed by Mikayil Jabbarov, Ministry of Education have great impact especially on high schools. On October 6-8, 2017, with the official support of the Ministry of Education the 11th Azerbaijan International Education (“Education 2017”) exhibition under the motto “Human capital is our wealth” will be held at Baku Expo Center. Sumgayit State University will be represented in the exhibition for the first time.
New projects implemented by Ministry of Education in recent years and possible education opportunities will be presented in the exhibition. Stands of Ministry of Education will cover a wider area in comparison to previous years. Stands like “SABAH groups”, “Teach for Azerbaijan”, “Bir” student-volunteer program, “Maarifchi” student credit fund, “Healthy education – healthy nation”, “A friend of pupil”, “Modular type schools”, “Olympics Preparation Center”, “Information and communication technologies in education”, “School preparation”, “Library”, “”Education” Republican Sports Center”, “Icharishahar traditional art center”, “State Agency for Vocational Education” and “Children-youth development center” will be presented to exhibition atendees. Lectures will be delivered, start up participants will address and presentations will be demonstrated in the lecture hall. Winners of republican and international competitions will present their skills and national dances will be shown on the stage.
In general, stands of 14 high schools will get space. In the framework of the exhibition Germany, Austria, Belorus, Italy, Latvia, Lithuania, Hungary, Russia, Romania, Singapore, Slovakia and other countries will present their universities, colleges, general education institutions and educational centers.
This year, Education exhibition will distinguish with its wide work program and seminar called “My future profession and the way to it” will be organized. Moreover, bachelor, master and language courses, internships and trainings will be presented. Visitors will be able to communicate with representatives of leading universities and have a chance to get acquainted with admission process, education fee and other issues.
It is possible to get details about the exhibition, as well as electronic invitation from www.eduexpo.az.
General sponsor of the exhibition is Kapital Bank which supports organization of republican subject olympiads and implementation of “Teach for Azerbaijan” program. The exhibition is also supported by Azerbaijan Export and Investment Promotion Fund and National Confederation of Entrepreneurs' Organizations of the Azerbaijan Republic. Orginiser of the exhibition is Caspian Event Organiser (CEO).
It should be noted that SSU will be represented at the exhibition by physics and electroenergetics faculty with laboratory stand (subject of Electric machines), faculty of engineering with universal stand, spindle device, Information technology center on electronic control system with “Electronic university” project, faculty of philology with hand-made stand of students, as well as other structures, educational and scientific activities, published books, booklets and other print materials of the university.