Ramazan Məmmədov : Strateji Yol Xəritəsi, davamlı iqtisadi inkişafın təmin olunması, milli iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi və sosial rifahın artırılması prinsiplərinə əsaslanır
Yubileylər, tarixi günlər müəyyən hadisələrlə yadda qalır. Onları zinətləndirmək üçün müxtəlif  tədbirlər keçirilir. Oktyabrın 17-də 55 illik yubileyimizə həsr olunmuş “İqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi yolları” mövzusunda Respublika elmi konfrans keçirildi. Konfransda millət vəkili Tahir Mirkişili, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin İqtisadi İslahatlar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vilayət Vəliyev və respublikamızın bir çox ali təhsil müəssisələrinin görkəmli alimləri İrşad Kərimli,  Zahid Məmmədov və s. qonaqlar iştirak etdilər.
Öncə  Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov qonaqları salamladı, universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi.Qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında böyük və müstəsna rolu olan əvəzsiz şəxsiyyətdir. Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə yeni iqtisadi yüksəliş dövrü başlanıldı, Azərbaycan iqtisadiyyatına xarici investisiyalar yatırıldı, bu sahədə  köklü dəyişikliklərin aparılması üçün yeni imkanlar yaradıldı.Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən təməli qoyulmuş və Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilən sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası nəticəsində əldə olunan nailiyyətlər Azərbaycanın bu sahədə gələcəkdə də daha böyük uğurlar qazanacağına zəmin yaradır. Prorektor onu da vurğuladı ki, Prezident cənab İlham Əliyevin 2016-cı il 6 dekabr tarixli Fərmanı əsasında təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi” ilə iqtisadiyyatımızın bütün sahələrində keyfiyyət, məzmun və forma baxımından yeni inkişaf mərhələsi başlandı. Strateji Yol Xəritəsi, davamlı iqtisadi inkişafın təmin olunması, milli iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi və sosial rifahın artırılması prinsiplərinə əsaslanır. Azərbaycanda iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətinin artırılması və şaxələndirilməsi ölkənin xarici ticarət əlaqələrinə də müsbət təsir göstərir və qeyri-neft ixracının inkişaf dinamikası uğurla davam edir.
Konfransda “Strateji Yol Xəritəsinin icrası dövründə iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsinin müasir aspektləri” mövzusunda millət vəkili Tahir Mirkişili çıxış edərək bildirdi ki, iqtisadiyyatın mövcud durumunun dərindən təhlil edilməsi və yeni iqtisadi inkişaf strategiyasının hazırlanması  məqsədilə dövlət başçısının 16 mart 2016-cı il tarixli sərəncamı ilə “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritəsinin başlıca istiqamətləri” təsdiq edilmişdir. "Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri" Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hərtərəfli düşünülmüş və təkcə qısamüddətli deyil, həm də orta və uzunmüddətli hədəflərə istiqamətlənməsini göstərir.
Sonra ADİU-nun Beynəlxalq İqtisadiyyat kafedrasının müdiri, professor İrşad Kərimli  “Qlobal iqtisadi çağırışlar şəraitində iqtisadiyyatın raqəbətqabiliyyətliliyinin artırılmasının strateji əhəmiyyəti”,  ADİU-nun Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov “Universitetlərdə elm və təhsil vəhdətinin yeni dizaynı: qlobal çağırışlar və aktual meyllər”, SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva “Milli iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin artırılmasında investisiya amili”, SDU-nun Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev “Müasir şəraitdə ölkəmizdə ailə biznesinin inkişaf istiqamətləri”, SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova “Yeni rəqabət şəraitində kiçik innovasiya biznesi” mövzularında çıxış edərək vurğuladılar ki, son illərdə uğurla həyata keçirilən islahatlar nəticəsində əldə olunmuş nailiyyətlər iqtisadi islahatları sürətləndirməyə və iqtisadi artımın davamlılığını təmin etməyə əlverişli şərait yaratmış, müsbət nailiyyətlərin davam etdirilməsi üçün zəruri olan sosial, iqtisadi, siyasi, hüquqi baza artıq formalaşdırılmışdır. İqtisadiyyatın prioritet sahələrinin inkişafı və əhalinin sosial vəziyyətinin daha da yaxşılaşdırılması üçün müvafiq dövlət proqramları hazırlanmış və qəbul edilmişdir. Natiqlər onu da qeyd etdilər ki, Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının rəqabətqabiliyyətliliyini yüksəltmək üçün müasir amillərin formalaşmasının gücləndirilməsi zəruridir. Bu əhalinin yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılması, Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi sabitliyi və milli təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün həlledici amildir.

Ramazan Mammadov: Strategic Roadmap is based on principles of provision of sustainable economic development, raising the competitiveness of national economy and increasing social welfare
On October 17, republican scientific conference was held on “Ways of raising the competitiveness of economy” dedicated to the 55th year anniversary of the university. Tahir Mirkishili, a member of the parliament, Professor Vilayat Valiyev, director of Economic Reforms Scientific Research Institute of Ministry of Economy of Azerbaijan Republic, doctor of economic sciences and other prominent scientists of several high schools of the country such as Irshad Karimli, Zahid Mammadov and other guests participated in the conference.
First of all, Professor Ramazan Mammadov, vice rector for Science and Innovation greeted the guests and expressed his satisfaction for seeing them in the university. He noted that Heydar Aliyev had an irreplaceable role in the economy of Azerbaijan. New era in economy began with Heydar Aliyev’s coming to power; the rate of foreign investments on Azerbaijan economy increased and new environment was established for sharp changes. Vice rector also noted that “Strategic Roadmap on national economy perspective of Azerbaijan Republic” (signed on the basis of Ilham Aliyev’s order on December 6, 2016) commenced new stage in all fields of economy in terms of quality, content and form. Strategic Roadmap is based on principles of provision of sustainable economic development, raising the competitiveness of national economy and increasing social welfare. Raising the competitiveness of economy and diversifying it in Azerbaijan impacts foreign trade relations of the country positively and dynamics of development of non-oil export continues.
In the conference, Tahir Mirkishili delivered speech on “Modern aspects of raising the competitiveness of economy during the period of implementation of Strategic Roadmap” and notified that “Main directions of Strategic Roadmap on main sectors of national economy and economy” was approved by the order of the President dated 16 March, 2016 with the aim of analyzing deeply the current situation of the economy and preparation new economic development strategy. “Strategic roadmaps for main sectors of national economy and economy” was thought carefully and directed to long-term targets.
Then, participants delivered speeches on various topics: Professor Irshad Karimli, head of International Economy department of UNEC – “Strategic importance of raising the competitiveness of economy in the context of global economic challenges”; Professor Zahid Mammadov, Head of Science Department of UNEC – “New design of science and education unity in universities: global challenges and current trends”; docent Aynura Yahyayeva, dean of Economy and management faculty of SSU – “Investment factor in raising the competitiveness of national economy”; docent Loghman Abdullayev, head of Finance and accounting department of SSU – “The development directions of family business in our country in recent times”; docent Lala Mahmudova, head of Economy department of SSU – “Small innovation business in new competitive environment”. Appropriate state programs have been prepared for improvement of prior areas of economy and people’s social welfare. It was also noted that increase of the competitiveness of national economy leads to improvement of socio-economic stability and people’s living standards.