Elxan Hüseynov:Azərbaycan beynəlxalq səviyyəli mötəbər yarışların təşkilində yüksək təcrübəyə malik ölkələr sırasındadır
Bu gün Azərbaycanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından biri kimi cəmiyyətin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töhfələr verən, Sumqayıt Dövlət Universiteti 55 illik yubileyi ərəfəsindədir. Yubiley münasibətlə universitetimizdə silsilə tədbirlər gerçəkləşir, bu günlərdə idmanın 6 növü ( mini-futbol, dama, voleybol, stolüstü tennis, atıcılıq, badminton) üzrə spartakiadaya start verildi.
Sağlam cəmiyyət sağlam gələcək deməkdir. Sağlam cəmiyyəti formalaşdırmağın yolu, elə idmandan keçir. Bu gün idmanımız yüksələn xətlə ildən-ilə inkişaf edərək uğurlu nəticələrə nail olur. Prezident cənab İlham Əliyevin “Bizim istəyimiz idmançılarımızın beynəlxalq yarışlarda qələbə qazanaraq medallar əldə etmələri ilə yanaşı sağlam böyümələridir» fikrini rəhbər tutan universitetimizin rektoru professor Elxan Hüseynov gənclərimizin nəinki elm, savad almalarına, idman sahəsinə də böyük diqqət və qayğı göstərir. Tələbələrimiz hər il müxtəlif idman növləri üzrə keçirilən Avropa və dünya çempionatlarında uğurlu nəticələr əldə edirlər. Çox sevindirici haldır ki, Azərbaycanın qələbələr xəzinəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin idmançı tələbələrinin də payı var. Onlar respublikamızın idman şərəfini uca tutur, üçrəngli bayrağımızı göylərə qaldırırlar.
Oktyabrın 20-də fakültələr arasında badminton idman növü üzrə yarış keçirildi. Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov yarışın gedişatını izlədi. Yarışda Fizika və elektroenergetika fakültəsinin IV kurs tələbəsi Emin Əsgərov Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Məmmədbağır Axundov qüvvələrini sınadılar və Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi qalib gəldi.
Rektor qalib tələbəni təbrik etdi. Bildirdi ki, sağlam həyat tərzinə və idmana marağın artması istiqamətində gerçəkləşən layihə təkcə fiziki sağlamlıq üçün deyil, həm də gənclərin mənəvi tərbiyəsi, onların vətənpərvərlik ruhunda yetişdirilməsi üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Ölkəmizdə idman siyasətinin təməlinin Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və bu siyasətin Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini qeyd edən rektor bu gün Azərbaycanın beynəlxalq səviyyəli mötəbər yarışların təşkilində yüksək təcrübəyə malik ölkələr sırasında olduğunu vurğuladı. Paytaxtımızda Avropa və dünya çempionatları, Dünya kuboku yarışları yüksək səviyyədə təşkil olunur.
Bu sahədə Təhsil Nazirliyi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri sayılan idmanın yeniyetmə və gənclər arasında kütləviliyini artırmaq, onların asudə vaxtlarının daha səmərəli və mənalı keçirmələri üçün xüsusi diqqət ayırır. İdmanla bağlı bir çox təşkilatlarla əməkdaşlıq edən Təhsil Nazirliyinin bu istiqamətdə apardığı işlər, reallaşdırdığı tədbirlər olduqca təqdirəlayiqdir. Cənab Mikayıl Cabbarovun Azərbaycan Badminton və Qılıncoynatma Federasiyalarının prezidenti seçilməsindən sonra ölkəmizdə idmanın bu növlərinin inkişafı və kütləviliyinin artırılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilir.

Sumgayit State University which is one of the prestigious universities of Azerbaijan and contributing to the improvement of scientific-intellectual potential of society is on the eve of its 55th Anniversary. Series of events are held on occasion of the jubilee in our university, as well as spartakiad was started on 6 types of sport (mini-football, draughts, volleyball, table tennis, shooting and badminton) in our university.
Healthy society means healthy future and sports formulate healthy society. Nowadays, our sports is growing up day by day and bringing about many successful achievements accordingly. The rector of University Professor Elkhan Huseynov pays special attention and care not only to education and science, but also to sport with the guidance of President Ilham Aliyev’s  quote :“ Our wish is not only the victory of our athletes in the international contests but also their healthy growing up”. Our students show good results in European and world championships run on various types of sport every year. We are so lucky that, student – athletes of Sumgayit State University are contributing to Azerbaijani treasure of victories. They represent our country worthily in the several international contests by waving its tree-colored flag.
On October 20, the competition was run on badminton among faculties. The rector of University Professor Elkhan Huseynov watched the contest. Fourth course student of faculty of Physics and electroenergetics Emin Asgarov met with second course student of faculty of Chemistry and biology Mammadbaghir Akhundov. Last one gained a victory.
Rector congratulated winner student. He notified that, this project which is realized for healthy lifestyle and improving interest to sports, is not of great importance only for physical health, but also for spiritual nurture of youth and their growth with spirit of patriotism. Sports policy was founded by Great leader Heydar Aliyev and is being successfully continued by President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. Rector emphasized that, Azerbaijan is one of the countries with vast experience in organization of competitions of international importance. Europe and World Championships, World cup contests are held in a high level in our capital.
Ministry of Education pays special attention to sport for increasing its publicity among teenagers and youth, for spending their free time meaningful and productive. The Ministry collaborates with several sports related organizations and the works conducted in this field and realized events are quite commendable. After Mikayil Jabbarov’s election as the president of Azerbaijan Federation of Badminton and Fencing, several events were carried out for developing these types of sports and its publicity.