Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Dövlət Universitetində doktorantların və gənc tədqiqatçıların XXI respublika elmi konfransı keçirildi.
Mərasimdə təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarov, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, tanınmış ziyalılar, doktorantlar və gənc tədqiqatçılar iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarov açaraq gənclərin tədqiqat işlərinə marağının və bu sahədə fəallığın artırılması istiqamətində görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, elmi konfransın materiallarının Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dissertasiyaların əsas elmi nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən elmi nəşrlər siyahısına daxil edilməsi mühüm əhəmiyyət daşıyır. Təhsil naziri ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının gənc alimlərinin Avropanın elmi mərkəzlərində doktorantura təhsilinin maliyyələşdirilməsi”, “Gənclər üçün Prezident Mükafatının təsis edilməsi” və digər mühüm sənədlərin gənclərin yüksək qayğı ilə əhatə edilməsinə bariz nümunə olduğunu vurğuladı.Nazir yüksək səviyyəli mütəxəssis hazırlığının beynəlxalq standartlara və dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb, bununla bağlı ölkənin ali məktəblərində elmi potensialın mövcudluğunu qeyd etdi.
BDU-nun rektoru Abel Məhərrəmov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev, Azərbaycan Dövlət Neft Sənaye Universitetinin rektoru Mustafa Babanlı çıxış edərək gənclərin elmi tədqiqatlara cəlb olunmasının vacibliyini söylədi, son illərdə bu istiqamətdə atılan addımların təqdirəlayiq olduğunu bildirdilər.
Sonra BDU-nun , ADNSU-nun doktorantları çıxış etdilər.
Konfransda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müəllimi və doktorantı Günay Şükürova “Qloballaşan dünyada miqrasiya prosesləri”mövzusunda çıxış edərək Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü nəticəsində bir milyondan çox soydaşımızın qaçqın və məcburu köçkün həyatı yaşadığını, Yaxın Şərqdə baş verən hadisələrlə bağlı Avropanın üzləşdiyi miqrant problemi məsələləri barədə geniş məruzə etdi.
Qeyd edək ki, 2 gün davam edəcək doktorantların və gənc tədqiqatçıların XXI respublika elmi konfransına 18 ali təhsil müəssisəsindən və AMEA-dan 400-ə yaxın tezis təqdim olundu. Məruzələrin dinlənilməsi üçün alimlərin rəhbərliyi ilə 14 bölmə yaradıldı. Qeyd edək ki, konfransın materialları BDU tərəfindən nəşr olunacaq.

Home | News | XXI Republican Scientific Conference of PhD Students and Young Researchers was held
Minister of Education Mikayil Jabbarov, heads of higher educational institutions, famous scholars, PhD students and young researchers attended the event.
Mikayil Jabbarov commenced the conference and widely spoke about the steps explored for increasing the interest and desire of youth to research work. He notified that, including the materials of the scientific conference to the list of scientific publications recommended by Higher Attestation Committee under President of Azerbaijan Republic is of great importance. The minister emphasized that, State Program “Azerbaijani youth in 2017-2021” approved by President Ilham Aliyev, “Financing doctoral education of young scholars of Azerbaijan Academy of National Sciences in scientific centers of Europe”, “Constituting President award for youth” and other significant documents are obvious sample of attention and care shown to young generation. Noting the necessity of adjusting high-level specialist training to international standards, the minister pointed out the existence of scientific potential in higher educational institutions of the country.
Rector of BSU Abel Maharramov, executive director of Science Development Foundation under the President of Azerbaijan Republic Elchin Babayev, rector of Azerbaijan State Oil and Industrial University Mustafa Babanli emphasized the importance of involvement of youth to scientific researches and notified that, activities run in this direction are commendable.
Afterwards, PhD students of BSU and ASOIU gave speeches. PhD student and lecturer of department of Azerbaijan and Eastern European nations’ history of Sumgayit State University Gunay Shukurova gave speech on “Migration processes in globalized world” and mentioned that about 1 million of our citizens live as refugee and displaced, as well as migrant problem of Europe connected with events occurring in Near East.
It should be noted that, about 400 theses were presented to XXI republican scientific conference of PhD students and young researchers, which will last 2 days, by 18 higher educational institutions and ANAS. 14 sections were set up with guidance of scholars for listening to the theses. The materials of the conference will be published by BSU.