Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Macarıstanın Debrecen Universitetində beynəlxalq seminarda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Oktyabr 2017 14:05
Əməkdaşlarımız Macarıstanın Debrecen Universitetində beynəlxalq seminarda iştirak etdilər
Avropa İttifaqının ERASMUS + proqramının “PETRA” layihəsi çərçivəsində oktyabrın 16-dan 20-dək Macarıstanın Debrecen Universitetində “Azərbaycan universitetlərində təlim və tədrisin mükəmmələşdirilməsinin təşviqi” mövzusunda keçirilən beynəlxalq seminarda universitetimizin Tədrisin təşkili və təlim texnoligiyaları üzrə prorektor  Natiq Talıbov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev, Elmi hissənin müdiri Samir Orucov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin əməkdaşı Samirə Məmmədova iştirak etdilər. Seminarın moderatorları Macarıstan tərəfindən layihənin meneceri doktor Qabor, doktor Erika və doktor Qabriela idi.
Tədbirin açılışında Debrecen Universitetinin prorektoru, Xarici məsələlər üzrə məsləhətçisi, Beynəlxlaq şöbənin müdiri, Doktorantura fakültəsinin və ayrı-ayrı fakültə dekanları iştirak etdilər. Seminarda Debrecen Universitetinin təlim – tədris, doktorantura təhsili, beynəlxalq əlaqələri, yay məktəbi, yeni texnologiyalarla təlim-tədris üzrə mövzuları müzakirə olundu.
Oktyabrın 19-da layihə çərçivəsində Beynəlxalq konfrans keçirildi. Konfrans bir neçə bölmə üzrə - təlim-tədris, informasiya texnologiyaları, beynəlxalq əməkdaşlıq və mobillik proqramları və s.işini davam etdirdi. Konfransa Finlandiya, İspaniya o cümlədən Azərbaycan ali təhsil müəssisəsinin nümayəndələri, Debrecen universitetinin doktorantları da konfransda iştirak etdilər. Iştirakçılar beynəlxalq konfrans zamanı Debrecen Universitetində təhsil alan doktorantlar və onların tədqiqat obyektləri ilə tanış oldular. Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfdən BƏŞ-in əməkdaşı Samirə Məmmədova SDU haqqında video çarx və prezentasiya ilə çıxış etdi.
Sonra qonaqlar universitetin kampusu, AQORA tədqiqat mərkəzi ilə tanış oldular. Qeyd olundu ki, universitet 1538-ci ildə yaradılmışdır. 14 fakültəsi var. Universitetdə təhsil alan 30 min tələbədən 4300 nəfərini əcnəbi tələbələr təşkil edir. Bu tələbələrdən 72 –si azərbaycanlılardır.
Debresen Universitetinin tələbələri ilə görüşdə prorektor dosent Natiq Talıbov Azərbaycanda və xüsusilə Sumqayıt Dövlət Universitetində Tədris prosesi və onun mükəmməlləşdirilməsi haqqında ətraflı məlumat verdi. Prorektor qeyd etdi ki, universitetimiz Avropa Akkreditasiya tərəfindən müxtəlif ixtisaslar üzrə sertifikatlar almışdır. Seminar müzakirələrlə davam etdirildi.

In the framework of “PETRA” project of ERASMUS+ program of European Union on October 16-20, in Hungary, in the University of Debrecen a seminar was held dedicated to “Promoting the Excellence of teaching and learning in Azerbaijani Universities”. Natig Talibov, vice-rector for Education management and training technologies of SSU, Naib Hajiyev, vice-rector for Economic Issues, Samir Orujov, head of Scientific section, Samira Mammadova, co-worker of International cooperation center participated in the seminar. Moderators of the seminar were Dr Gabor, project manager from Hungary, Dr Erika and Dr Gabriela.
Vice-rector of the University of Debrecen, counselor for foreign affairs, head of International section, faculty deans and head of doctorate and master’s degree department participated in the opening ceremony of the event. Issues on teaching and learning with modern technologies, doctorate education, international relations and summer school of the University of Debrecen were discussed.
On October 19, International conference was held in the framework of the project. The conference continued its work in several sections such as teaching and learning, information technologies, international cooperation and mobility programs etc. Representatives of high schools of Finland, Spain, Azerbaijan and University of Debrecen participated in the conference. During the conference participants got acquainted with PhD candidates of the university and with their research objects. Samira Mammadova, co-worker of ICC of SSU presented the university.
Then, the guests visited the university campus, AQORA research center. It was noted that the university was established in 1538. There are 14 faculties. 4300 students out of 30000 are foreign students and 72 of them are Azerbaijani.
At the meeting, vice-rector, docent Natig Talibov gave broad information about teaching process and its excellence in Azerbaijan and at Sumgayit State University. He noted that our university has acquired certificates for various majors from European Accreditation. The seminar continued in discussions.