Oktyabrın 18-19-da Başqırdıstanın paytaxtı Ufa şəhərində Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin (UDNTU) təşkilatçılığı ilə “Təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyəti və perspektivləri” mövzusunda II Forum keçirildi. Forumda 32 ölkədən – Əfqanıstan, Anqola, Benin, Vyetnam, Qana, Yunanıstan, Misir, Efiopiya, Hindistan, İraq, Yəmən, Kuba, Mozambik, Sierra-Leone, Tanzaniya, Türkiyə, İsveçrə, Azərbaycan, Belarusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Moldova, Tacikistan, Türkmənistan, Ukrayna, Özbəkistan və s. 170-dən çox nümayəndə, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetindən Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi Afət Rəfiyevanın rəhbərliyi ilə Filologiya fakültəsindən Nailə Zeynalova, Riyaziyyat fakültəsindən Ofeliya Səfərova, Fizika və elektroenergetika fakültəsindən Xəlil Sultanov iştirak etdilər.
Forumda UDNTU-nun rektoru Ramil Baxtizin çıxış edərək konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Rektor Rusiya və Azərbaycanda tolerantlıq və məhsuldar əməkdaşlıq baxımından gənc nəslin tərbiyəsində bu cür tədbirlərin böyük rolu olduğunu, ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı və forumun keçirilməsi artıq ənənə halı aldığını qeyd etdi. Ramil Baxtizin Azərbaycanı təmsil edən yeganə ali təhsil müəssisəsindən – Sumqayıt Dövlət Universitetindən gələn nümayəndə heyətini forum iştirakçılarına təqdim etdi və iki universitet arasında yaranmış möhkəm dostluq münasibətlərindən söhbət açdı və forumda tələbələrin iştirak etmələrinə şərait yaratdığına görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürünü bildirdi.
Forumun ilk günü əcnəbi tələbələr arasında iki mərhələdə təşkil olunmuş respublika olimpiadasında tələbəmiz Nailə Zeynalova ikinci dərəcəli diplom və müxtəlif hədiyyələrlə təltif olundu. Qeyd edək ki, tələbələr birinci turda əvvəlcədən bəlli olmayan mövzuda inşa yazdı, ikinci turda isə şifahi şəkildə rus dilində yaradıcılıq işlərini təqdim etdilər.
Başqırdıstanın müxtəlif universitetlərinin müəllim və rəhbər işçilərinin də iştirakı ilə keçirilən dəyirmi masada Afət Rəfiyeva “Sumqayıt Dövlət Universitetində rus dilinin tədrisi məsələləri və perspektivləri” mövzusunda çıxış edərək, universitetdə Linqivistik mərkəzin fəalliyyət göstərdiyini və orada istedadlı tələbələr üçün müxtəlif xarici dillərin öyrənilməsinə şərait yaradıldığını qeyd etdi. O, həmçinin rus dilinin dünyadakı mövqeyindən bəhs edən diskussiyada fəal iştirak etdi. Gənc müəllimin çıxışı və fəal mövqeyi dəyirmi masa iştirakçılarının böyük marağına səbəb oldu.
Forumun ikinci günü “Rusiya və Azərbaycan xalqlarının dilləri: qarşılıqlı əlaqə və qarşılıqlı təsir” mövzusunda keçirilən online-festivalda tələbələr yaxın və uzaq xarici ölkələrdə – Azərbaycan, Qazaxıstan, Belarusiya, ərəb ölkələri, Afrika, Çin, Vyetnam, Monqolıstan və dünyanın digər bölgələrində dillərin xüsusiyyətləri və mədəniyyətlərinin özünəməxsusluğu ilə bağlı tədqiqatlarının nəticələrini təqdim etdilər. “Mənim Azərbaycanım” mövzusunda orijinal çıxışlarına görə universitetimizin tələbələri Ofeliya Səfərova və Xəlil Sultanov I dərəcəli diplom və hədiyyələrə layiq görüldülər. Qeyd edək ki, onların təqdimatlarında Azərbaycan xalq rəqsləri forumun ən parlaq çıxışı kimi qiymətləndirildi. Ümumilikdə universitet nümayəndə heyətinin hər çıxışı forumda böyük maraqla qarşılandı.

Home | News | Students of SSU were Awarded with Diploma at II Forum held at Ufa State Oil Technical University
Yerləşdirilmə tarixi : 25 October 2017 14:11
Students of SSU were Awarded with Diploma at II Forum held at Ufa State Oil Technical University
On October 18-19, II Forum on “Status and perspectives of Russian- Azerbaijan collaboration in the field of education, science and culture” was held organized by Ufa State Oil Technical University (USOTU) at the capital of Bashkiria, Ufa. More than 170 representatives from 32 countries – Afghanistan, Angola, Benin, Vietnam, Ghana, Greece, Egypt, Ethiopia, India, Iraq, Yemen, Cuba, Mozambique, Sierra-Leone, Tanzania, Turkey, Sweden, Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Kirgizstan, Moldova, Tajikistan, Turkmenistan, Ukraine, Uzbekistan, and other countries participated at the forum. Naila Zeynalova from the Faculty of Philology, Ofeliya Safarova from Faculty of Mathematics and Khalil Sultanov from Faculty of Physics and electroenergetics attended the forum under the guidance of Afat Rafiyeva, lecturer of department of Azerbaijani and foreign countries literature.
Rector of USOTU Ramil Bakhtizin made a speech and spoke about significance of the conference at the forum. He presented delegation of Sumgayit State University – the only higher educational institution of Azerbaijan represented at the forum, to the attendees and noted the friendly relations set up between two universities. The rector expressed his gratitude to Professor Elkhan Huseynov for favorable environment created for students to participate at the forum.
Naila Zeynalova, the student of SSU was awarded with second degree diploma and several presents in Republic Olympiad organized in two stages among foreign students in first day of forum. Students wrote an essay in first stage and presented their creative works orally in Russian in second stage.
Afat Rafiyeva delivered speech on “Problems and perspectives of Russian language teaching at Sumgayit State University” in round table held with participation of teachers and senior staff of several universities of Bashkiria and notified that, Linguistic Centre is functioning at the university and different foreign languages are taught to talented students there. She actively participated at the discussion on the status of Russian language in the world. Her speech and thoughts were interesting to round table participants.
The students presented the results of researches about identity of cultures and features of languages in several countries – Azerbaijan, Kazakhstan, Belarus, Arabian countries, Africa, China, Vietnam, Mongolia and etc. in online-festival held on “Languages of Russian and Azerbaijani nations: mutual relations and interaction” in second day of forum. Students of our university Ofeliya Safarova and Khalil Sultanov were awarded with first degree diploma and presents for original speeches on “My Azerbaijan”. Every performance of SSU delegation was interesting to attendees of the forum.
Letter of gratitude was sent to Rector Professor Elkhan Huseynov by Ramil Bakhtizin, Rector of USOTU.