Ölkəmiz özünün əlverişli coğrafi şəraitinə görə kifayət qədər alternativ və bərpa olunan enerji potensialına malikdir. Bu enerji mənbələrindən istifadə etmək məqsədi ilə bütün dünya miqyasında olduğu kimi Azərbaycan Respublikasında da bir çox işlər görülmüşdür. Yanacaq-enerji ehtiyatlarının məhdudluğu, onların istehsal, ötürülmə və paylanma prosesinin mürəkkəbliyi, həmçinin zaman keçdikcə üzvü yanacaqların bahalanması dünya miqyasında olduğu kimi ölkəmizdə də bu enerji mənbələrindən daha geniş və səmərəli istifadə zərurətini yaratmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 21 oktyabr 2004-cü il tarixli sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə olunması üzrə Dövlət Proqramı”nın və 2009-cu il 16 iyul tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikası Sənaye və Energetika Nazirliyinin Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin yaradılması barədə imzaladığı sənədlər bu məsələnin aktuallığını bir daha təsdiq edir.
Yaradılmış və inşa edilmiş belə enerji mənbələri ilə işləyən elektrik stansiyalarını ixtisaslı kadrlarla təmin etmək məqsədi ilə respublikanın Ali məktəblərində Alternativ və Bərpa olunan enerji mənbələrinin istifadəsi ilə inşa edilmiş stansiyaların lazımı səviyyədə fəaliyyət göstərməsi üçün Təhsil Nazirliyi tərəfindən “Qeyri ənənəvi enerji istehsalı” fənninin tədrisi məqsədə uyğun hesab edilmiş və Energetika ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin tədris planına salınmışdır.
Sumqayıt Dövlət Universitetində də bu istiqamət üzrə təhsil alan tələbələrə həmin fənn tədris edilir. Bu gün universitetimizdə Energetika ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələri alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə edilməklə enerji istehsalı ilə məşğul olan Qobustanda yerləşən və Azərbaycan Prezidentinin sərəncamı ilə yaradılan Külək, Günəş Bioqaz və Hibrid elektrik stansiyasına aparmaqda məqsəd həmin stansiyanın iş prinsipi, günəş enerjisindən istifadə etməklə həm elektrik enerjisinin, həm də istilik enerjinin alınma texnologiyası ilə, külək elektrik stansiyasında enerji alınması üçün istifadə edilən külək elektrik qurğularının işi ilə tanış etmək idi. Bu məqsədlə Elektrik mühəndisliyi və Elektroenergetika ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin, fakültənin tərbiyə işləri üzrə dekan müavini Könül Hacıyeva, Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri Nadir Hacıbalayev, Elektromexanika kafedrasının dosentləri Aşura Həşimova, İslam İslamov, kafedranın doktarantları Kəmalə Ağaxanova və Əfilə Balayevanın iştirakı ilə ekskursiya təşkil edildi.
Tələbələrə stansiyanın fəaliyyəti, orada olan günəş stansiyasının və külək stansiyasının avadanlıqları, gücü və hasil olunan enerjinin şəbəkəyə ötürülməsi haqqında məlumat verildi. Stansiyada olan günəş modullarının parametləri, onlardan alınan enerjinin təlabatçılara çatdırılması haqqında suallar həm stansiyanın işçiləri, həm də fənni tədris edən müəllim dos.A.R.Həşimova tərəfindən cavablandırıldı. Daha sonra stansiyanın təcrübə-sınaq sahəsində olan və tədqiqat məqsədi ilə yaradılan avadanlıqlarla tanış oldular.Burada yastı günəş kollektoru günəş enerjisini istiliyə çevirərək günəş kollektoruna, həmin istilik içərisində su sirkulyasiya edən istilik daşıyıcısına ötürülür, bu istilikdən stansiyanın isti su təlabatı ödənilir və istilik sistemi qızdırılır.
Tələbələr kənd təsərrüfatı tullantısı olan peyindən istifadə etməklə məişətdə yandırılan qazın alınması prosesi ilə də tanış oldular. Qurğudan alınan təbii qaz təmizləndikdən sonra rezervuarlara vurulur və stansiyada istifadə edilir. Beləliklə, tələbələr stansiyada biokütlə enerjisindən enerji alınması ilə,eyni zamanda günəş modulunun üzərinə düşən günəş şüalarının daima 900 bucaq altında düşməsini təmin edən izləyici sistemlə və onun iş prinsipi ilə də tanış oldular. Stansiya ilə ətraflı tanışlıqdan sonra konfrans zalında Azərbaycan Respublikasında 2015-2020-ci illərdə Alternativ və Bərpa olunan enerji mənbələrindən enerjialınması üçün inkişaf perspektivləri haqqında Agentliyin şöbə müdiri Ramiz Kəlbiyev məlumat verdi.
Sonda tələbələr gücü 1mvt olan günəş stansiyasında və gücü 2,7 mvt olan külək elektrik stansiyasında olan avadanlıqların iş rejimini idarə edən dispetçer məntəqəsində oldular. Sevindirici haldır ki, stansiyanın işçiləri arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunları da var. Tələbələrə bildirildi ki, gələcəkdə yaradılan və hal-hazırda istismarda olan belə stansiyalarda işləmək üçün ixtisaslı kadrlara ehtiyac olacaqdır. Belə stansiyalarda çalışmaq üçün mükəmməl biliyə malik olmağınız vacibdir.
Tələbələr bu ekskursiyanın təşkili üçün universitetin rəhbərliyinə, fakültə dekanına minnətdarlıqlarını bildirdilər.

Home | News | Students of Physics and Electroenergetics Faculty Visited Gobustan Wind, Solar Biogas and Hybrid Power Stations
Yerləşdirilmə tarixi : 26 October 2017 14:50
Students of Physics and Electroenergetics Faculty Visited Gobustan Wind, Solar Biogas and Hybrid Power Stations
Our country has alternative and renewable energy potential because of its favorable geographical conditions. Limitation of fuel and energy resources, complexity of their production, transmission and distribution processes, also gradual increase of organic fuel prices have led to necessity of wide and effective ways of use. Two decrees by Ilham Aliyev, President of Azerbaijan Republic (“State program for use of alternative and renewable energy resources in Azerbaijan” dated October 21, 2004; Order for establishment of State Agency of Azerbaijan Republic Ministry of Industry and Energy for Alternative and Renewable Energy Resources dated July 16, 2009) once again show that these issues are topical.
With the aim of providing power stations working by such energy resources with qualified staff a subject of non-traditional energy production has been included in education plan of major of energetics by Ministry of Education. The subject is also taught in Sumgayit State University.
The students of physics and electroenergetics faculty visited Gobustan wind, solar biogas and hybrid power stations to see the work of the stations, heating technology and electrical installations which are used to get energy from wind electric station. The excursion was organized with participation of Konul Hajiyeva, deputy dean on education of the faculty, Nadir Hajibalayev, head of the electrotechnology and energetics department, Ashura Hashimova and Islam Islamov, associated professors of electromechanics department, Kamala Aghakhanova and Afila Babayeva, PhD candidates of the department.
Students were informed about the station’s activity, equipment of and transmission of generated energy to the network by solar and wind stations. Questions about solar module parameters in the station and delivery of the energy to consumers were illuminated by station workers and assoc.prof. A.R.Hashimova, subject teacher. Then students were acquainted with the equipment for research purposes located in the station’s practice-testing area. Here flat solar collector converts the solar energy into heat; the heat is transmitted to heat carrier where water is circulated; this heat provides the station with hot water and heating system is heated.
Also, the process of acquisition of household gas by using manure was introduced to the students. After cleaning natural gas obtained from device, gas is injected into the reservoir and is used in the station. So, students learned about obtaining energy from biomass energy in the station, monitoring system and its working principle. After the detailed acquaintance with the station, in the conference hall Ramiz Kalbiyev, department manager talked about development perspectives of obtaining energy from alternative and renewable energy resources in 2015-2020 in Azerbaijan Republic.
Then, students visited dispatcher station that manages the operating mode of the equipment in solar station with capacity of 1MW and wind power station with capacity of 2,7 MW. It is pleasing that there were SSU graduates among workers of the station.