Oktyabrın 28-də universitetin rektoru, prorektor, doktorant və dissertantların elmi rəhbərlərinin iştirakı ilə doktoranturanı bitirmiş, lakin dissertasiya müdafiə etməmiş doktorant və dissertantlarla görüş keçirildi.
Görüşdə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov SDU-da doktorantura səviyyəsini bitirmiş (1987-2016-cı illər), lakin dissertasiya müdafiə etməmiş məzunlar haqqında rektora hesabat verərək qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti üzrə dissertasiya mövzusu təsdiq olunmuş, lakin dissertasiya müdafiə etməmiş 217 nəfər doktorant və dissertant var. Bunlardan 18 ixtisas üzrə 90 nəfər tədqiqatçı hal-hazırda doktorantura səviyyəsində təhsil alır. Bu 90 nəfərdən fəlsəfə doktoru proqramı üzrə 8 nəfər doktoranturada, əyani 39 nəfər, qiyabi 36 nəfər dissertanturada təhsillərini davam etdirirlər. Elmlər doktoru proqramı üzrə 7 nəfər o cümlədən 3 nəfər qiyabi doktoranturada və 4 nəfər dissertanturada elmi-tədqiqat işləri aparırlar. Qalan 137 nəfər tədqiqatçı doktorantura səviyyəsini bitirmiş və məzun olmuşdur. Bu 137 nəfərin 59 nəfəri ( və ya 43,0%) Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarıdır. Eyni zamanda 17 nəfər əməkdaşımız isə digər elm və təhsil müəssisələrində doktorant və ya dissertant olmuş, lakin dissertasiya işini müdafiə etməmişlər. Beləliklə universitetin 76 nəfər əməkdaşı doktorantura səviyyəsini bitirmiş, lakin dissertasiya müdafiə etməmişlər ki, bu da universitet əməkdaşlarının təxminən 13,0%-ni təşkil edir.
Görüşdə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları salamladı və gənclərin elmi-tədqiqat işinə cəlb olunması ali məktəbin əsas vəzifələrindən biri olduğunu diqqətə çatdıraraq, ölkə Prezidentinin müvafiq sərəncamları ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı və “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın əhəmiyyətini qeyd etdi. Dövlət Proqramının məqsədi Azərbaycanda gənclər siyasətinin daha səmərəli həyata keçirilməsinə nail olmaq, cəmiyyətin bütün sahələrində gənclərin fəal iştirakına şərait yaratmaq, onların yaradıcı və innovativ potensialının üzə çıxarılmasını dəstəkləməkdir. Təhsil Nazirliyi tərəfindən doktorantların səmərəli fəaliyyət göstərməsi üçün ali təhsil müəssisələrində bir sıra tədbirlər həyata keçirilir: elmi nəşrlərin sayı artırılır, elmi konfranslar təşkil olunur, elmi kitabxana fondları zənginləşdirilir, hər il bütün elm sahələri üzrə doktorantların və gənc tədqiqatçıların respublika elmi konfrans və  müsabiqələr təşkil edilir.  Bütün bunlar gənc tədqiqatçıların bilik və bacarıqlarının inkişafına yeni yol açmaqla bərabər, gənc alimlərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasına da bir təkandır. Universitetimizdə də gənclərin tədqiqat işlərinə marağının və bu sahədə fəallığının artırılması istiqamətində mühüm işlər görülür. Bu sahədə mövcud problemlərin həlli baxımından elmi-tədqiqat əsərlərinin, xüsusən də dissertasiya işlərinin keyfiyyətinin artırılmasına xüsusi diqqət yetirilir. Doktorant və dissertantların tədqiqat mövzuları ilə bağlı tez-tez seminarların dinlənilməsi, təcrübəli alimlərlə görüşlərin təşkili, habelə dissertasiya işlərinin yazılma, xaricdə məqalələrin çapı qaydaları, beynəlxalq konfranslarla bağlı söhbətlərin aparılması gənc alimlərin beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyasına yol açır. Bu gün universitetimiz maddi-texniki bazasını möhkəmləndirərək, struktur müasir tələblərə uyğun olaraq formalaşır, elmi-pedaqoji kadr potensialının düzgün seçilir. Bakalavriat, magistratura, doktorantura, dissertantura səviyyələrində  müasir ixtisasların seçilməsi, respublika və xarici ölkələrin ali təhsil və elm ocaqları ilə əlaqələrin yaradılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində uğurlu addımlar atılır. Boloniya prosesinin tələblərinə uyğun tələbə mobilliyi həyata keçirilir, beynəlxalq əlaqələrimiz genişlənir. Uğurlarımızın davamlı olması və gələcək kadr potensialının formalaşması üçün siz gənclərin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. İnanıram ki, bu görüşdən nəticə çıxarıb, qısa zaman ərzində elmi işinizi müdafiə edib, bu elm ocağında layiqli yerinizi tutacaqsınız.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan  Məmmədov çıxış edərək Azərbaycan elminin inkişafı naminə həyata keçirdiyi islahatların başlıca məqsədlərindən biri də gənclərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırması, onların elmin inkişafındakı rolundan söz açdı. Bildirdi ki, gənc alimlərin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunmasında universitetimizdə münbit şərait yaradılıb.
Sonda rektor doktorant və dissertantlarların, elmi rəhbərlərin fikirlərini dinlədi, öz tövsiyyə və tapşırıqlarını verdi.

Home | News | The Meeting was held at the University with PhD Candidates who have not defended the Dissertation
Yerləşdirilmə tarixi : 28 October 2017 14:30
The Meeting was held at the University with PhD Candidates who have not defended the Dissertation
On October 28, the meeting was held at the University with PhD candidates who have not defended the dissertation with participation of rector, vice-rector of university and scientific heads of PhD candidates.
Head of Doctorate and Master programs office, associate professor Sabir Khalilov reported the rector on PhD candidates who have graduated the doctorate (in 1987-2016), but have not defended the dissertation and notified that, there are 217 PhD candidates on Sumgayit State University, whose dissertation subject were affirmed, but were not defended. At present 90 researchers on 18 majors are studying doctor’s degree. 8 of them are continuing their education on PhD program, 39 persons study full-time, 36 part-time. 7 persons conduct scientific-research work on doctor of sciences program. Remaining 137 researchers have graduated doctorate. 59 of them (43 percent) are the personnel of Sumgayit State University. 17 employees of SSU are PhD candidates of other higher educational institutions, but they have not defended their dissertations. So, 76 employees of university have graduated doctor’s degree, but they have not defended the dissertation, this means about 13 percent of university personnel.
The rector of university Elkhan Huseynov greeted the guests at the event and mentioned that, involving students to scientific-research work is one of the main duties of university. He noted the importance of State Program “Azerbaijani youth in 2017-2021” and “State Strategy on development of education in Azerbaijan Republic” approved by proper orders of the President. The purpose of State Program is to realize youth strategy more efficiently, to provide all conditions for active participation of youth in various fields of society and support them for discovering their creative and innovative potential. Several events are held by Ministry of Education in higher educational institutions for PhD candidates: the numbers of scientific publications are increased, scientific conferences are organized, library funds are enriched, republican scientific conferences of PhD students and young researchers are held on all fields of science every year. All these factors contribute to the improvement of knowledge and skills of young researchers, as well as stimulate their scientific activity. Significant steps are explored for developing the interest of students to scientific work. Improving the quality of scientific-research works, especially dissertations is of great importance for solving current problems. Conducting seminars on research topics of PhD candidates, organizing meetings with experienced scholars, running conversations on international conferences pave the way of young scholars to international scientific environment. Substantial achievements are gained in establishing relations with higher educational institutions of republic and foreign countries. The quality of education in bachelor, master and doctor’s degrees are improved. The requirements of Bologna process are fulfilled, international collaborations are expanded. There is an important responsibility on our students for continuing our achievements and formulating future cadre potential. We believe that, you will defend your scientific work within a short time and will take your worthy place at the university.
Vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov emphasized that, one of the objects of realized reforms conducted for development of Azerbaijani science is to stimulate scientific activity and the role of youth in growth of science and education. He notified that, our university provides all circumstances to involve young scholars to scientific-research work.
Afterwards, the rector listened to the PhD candidates and scientific heads, gave them tasks and recommendations.