Oktyabrın 27-də Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Rektor prof. Elxan Hüseynov iclası açaraq şura üzvlərini salamladı və Təhsil Nazirliyinin rəhbərliyi ilə keçirilən doktorantların və gənc tədqiqatçıların XXI respublika elmi konfransı haqqında məlumat verdi. SDU-nun doktorantlarının konfransda daha fəal iştirak etdiyini, xüsusilə də Tarix və coğrafiya fakültəsinin doktorantı Günay Şükürovanın plenar iclasdakı çıxışının universitet rəhbərləri tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı. Sonra gündəlikdə duran məsələlər müzakirə olundu.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dos. Ramiz Hüseynov Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq olunan “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının həyata keçirilməsinin mühüm əhəmiyyəti haqqında danışdı. Bildirdi ki, bu gün Azərbaycan Respublikasında sosial-iqtisadi, elmi-mədəni, təhsil və digər sahələrdə gənclərin daha fəal iştirakını təmin etmək məqsədilə görülən işlərin daha mütəşəkkil formada həyata keçirilməsini və müasir çağırışlara cavab verməsini tələb edir. Məhz buna görə də gənclərin maraqlarının təmin edilməsi və iqtisadi-siyasi, sosial-ictimai proseslərdə gənclərin potensialından geniş istifadə olunmasına əlverişli zəmin yaradılması zəruridir.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev SDU-da qış mövsümünə hazırlığın vəziyyəti haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, universitetin hər üç tədris binasında istilik sistemi yenidən bərpa olunub. Həmçinin dam örtükləri və daxili istilik xətləri üzrə nəzərdə tutulmuş tədbirlər artıq başa çatmaq üzrədir.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov Avropa İttifaqının ERASMUS + proqramının “PETRA” layihəsi çərçivəsində oktyabrın 16-dan 20-dək Macarıstanın Debrecen Universitetində “Azərbaycan universitetlərində təlim və tədrisin təkmilləşdirilməsinin təşviqi” mövzusunda keçirilən beynəlxalq seminarda iştirakının nəticələri barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, beynəlxalq seminarda İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev, Elmi hissənin müdiri Samir Orucov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin əməkdaşı Samirə Məmmədova iştirak etmişdir. Seminarda Debrecen Universitetinin təlim – tədris, doktorantura təhsili, beynəlxalq əlaqələri, yay məktəbi, yeni texnologiyalarla təlim-tədris üzrə mövzuları müzakirə olundu. Onu da qeyd edim ki, nümayəndə heyətimiz tələbələrin bir çoxu ilə, o cümlədən orada təhsil alan azərbaycanlı tələbələri ilə görüşdü, doktorantların çıxışlarını dinlədi və digər tədbirlərdə fəal iştirak etdi.
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi Afət Rəfiyeva SDU-nun nümayəndə heyətinin Rusiyanın Ufa şəhərində “Təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyəti və perspektivləri” mövzusunda keçirilmiş II forumda iştirakının nəticələri barədə məlumat verdi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib prof. Muxtar Səmədov Elmi Şuraya üç dərs vəsaiti, bir metodik vəsait və bir fənn proqramının daxil olduğu barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, tədris vəsaitləri uyğun kafedralarda və fakültə Elmi Şuralarında müzakirə olunub və universitetin Redaksiya və Nəşriyyat şurasının müvafiq bölmələrində eksperdizadan keçərək ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya tövsiyə olunub

On October 27, the next meeting of Scientific Board was held. Opening the meeting rector Professor Elkhan Huseynov greeted board members and informed about XXI republican scientific conference of PhD candidates and young researchers held by Ministry of Education. He brought into attention active participation of SSU PhD candidates in the conference, especially Gunay Shukurova’s (PhD candidate of History and geography faculty) speech in plenary session which was highly appreciated by universities’ administrations. Then, issues on the agenda were discussed.
Ramiz Huseynov, docent, vice-rector for Humanitarian issues talked about the significance of implementation of President Ilham Aliyev’s Order “Azerbaijani youth in 2017-2021”. He noted that today’s demand is keeping up with modern challenges in order to ensure participation of young people in socio-economic, scientific-cultural, educational areas. That’s why it is important to create favorable ground for youth in terms of using their potential.
Naib Hajiyev, vice-rector for Economic issues reported about preparations for winter at SSU. He informed that heating system has been restored in three buildings of the university. Also, work on roofs and internal heat lines is about to end.
Natig Talibov, docent, vice-rector for Education management and training technologies made a report on outcomes of their participation in international seminar held on “Promoting excellence of teaching and learning in Azerbaijani universities” in Hungary, University of Debrecen, on October 16-20, in the framework of European Union’s PETRA project of Erasmus + program. He noted that Naib Hajiyev, vice-rector for Economic issues, Samir Orujov, head of Sientific section, Samira Mammadova, co-worker of International cooperation department participated at the international seminar. Teaching-training with new technologies, doctorate education, international relations, summer school of the University of Debrecen and other issues were discussed during the seminar. It should be noted that our representatives met with many students, as well as Azeri students studying there; they listened PhD candidates’ speeches and actively participated in other events.
Afat Rafiyeva, teacher of Azerbaijani and foreign countries’ literature reported about the participation of SSU representatives in the II forum held on “Situation and perspectives of Russia-Azerbaijan cooperation in educational, scientific and cultural fields” in Russia, Ufa.
Professor Mukhtar Samadov, scientific secretary informed about inclusion of three textbooks, a methodical resource and subject curriculum in Scientific Board. He noted that teaching resources have been discussed in related departments and scientific boards of faculties and have been recommended for Scientific Board with expert review of relevant sections of Editorial and Publishing Council of the university.