Əməkdaşımız Türkiyədə “Mövlana Mübadilə Proqramı”nda iştirak etdi
Son vaxtlar Sumqayıt Dövlət  Universiteti dünyanın bir sıra nüfuzlu ali məktəbləri ilə sıx əlaqələr qurmuş və hazırda onlarla təhsilin bütün sahələri üzrə əməkdaşlıq etməkdədir. Beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitetimiz, sözün həqiqi mənasında, bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayır.
Oktyabrın 10-dan-25 dək Tarix və Coğrafiya fakültəsinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samir Kərimli “Mövlana Mübadilə Proqramı” çərçivəsində Türkiyənin Aydın şəhərində yerləşən Adnan Menderes Universitetində oldu. Qeyd edək ki, proqramın əsas məqsədi Türkiyədəki universitetlərlə dünyadakı universitetlər arasındakı müəllim-tələbə mübadiləsini həyata keçirmək, mədəniyyətlərarası dialoqun artmasına dəstək göstərmək və zənginləşməsini təmin etməkdir. Alimimiz Adnan Menderes Universitetində Orta əsrlər tarixi fənnindən “Frank dövləti”, “Fransa XI-XV əsrlərdə”, “Almaniya XI-XV əsrlərdə” və s. mövzularda altı dərs keçmiş, əlavə olaraq iki  dəfə universitetin Tarix bölümünün professor-müəllim heyəti və tələbələri qarşısında “Türk-erməni münasibətləri çağdaş dönəmdə” və “İşğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarındakı maddi-mədəniyyət abidələri” mövzusunda ətraflı çıxış etmişdir.
Samir müəllimin qeyd etdi ki, bu cür səfərlər iki qardaş ölkənin universitetlərinin daha sıx əlaqələr qurmasına şərait yaratmaqla yanaşı, gələcəkdə yeni elmi əməkdaşlıq sahəsində uğurlu  sövdələşmələr aparılmasına, çoxlu sayda dostlar qazanmasına zəmin yaradır.
Samir Kərimli Adnan Menderes Universitetinin “Mövlana Mübadilə Proqramı”nın koordinatoru Öncel Sençerman tərəfindən təqdim olunmuş sertifikatla vətənə dönmüşdür.

Home | News | Our Representative participated at “Mevlana Exchange Program” in Turkey
In recent years Sumgayit State University has established relations with several prestigious higher educational institutions of the world and collaborates with them in all fields of education. By expanding its international relations, the university plays the role of significant bridge in country’s integration to the world.
From October 10 to 25, lecturer of department of History and its teaching methods of faculty of History and geography, PhD in history Samir Karimli visited Adnan Menderes University which is situated in Aydin city of Turkey in the framework of “Mevlana Exchange Program”. It should be noted that, the main purpose of program is to carry out teacher and student exchange between Turkish universities and educational institutions of the world, to support the development of intercultural dialogue and its enlargement. Our scholar taught 6 lessons of subject of Medieval History on “State of Frank”, “France in XI-XV centuries”, “Germany in XI-XV centuries”. He twice made wide speech on “Turkish-Armenian relations in contemporary period” and “Material-cultural monuments in occupied Azerbaijani lands” in front of professor-teaching staff and students of the university.
Mr.Samir notified that, this kind of visits provides circumstances for establishing close relations between universities of two countries, for new successful scientific cooperation and for getting acquainted with new people.
Samir Karimli returned to the country with the certificate awarded by Onjel Sencherman, the coordinator of “Mevlana Exchange Program” of Adnan Menderes University.