Əsas səhifə | Xəbərlər | Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin professoru SDU-nun tələbələrinə mühazirə oxudu
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Noyabr 2017 17:14
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin professoru SDU-nun tələbələrinə mühazirə oxudu
Azərbaycanda davam edən təhsil islahatları sağlam və ədalətli rəqabətin artmasında, təhsilin keyfiyyətinin yüksəlməsində mühüm rol oynayır. Qloballaşma və dövlətlərarası inteqrasiya prosesinin sürətləndiyi bir şəraitdə təhsilin və elmin beynəlxalq standartlar səviyyəsində inkişaf etdirilməsi, təhsil müəssisələrinin beynəlxalq əməkdaşlığının genişləndirilməsi bu gün zamanın tələbinə çevrilmişdir. Aydındır ki, müxtəlif regionlarda yerləşən təhsil müəssisələri tədrisin təşkilində, elmi tədqiqat işlərinin istiqamətlərinin seçilməsində və kadrların hazırlanmasında müəyyən nailiyyətlər əldə etmişlər. Bu nailiyyətlərin qarşılıqlı öyrənilməsi və yaradıcı istifadə edilməsi əməkdaşlıq edən bütün tərəflər üçün çox faydalıdır.
Noyabrın 13-də Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Texnologiya fakültəsinin Neftkimya və kimya texnologiyaları kafedrasının müdiri professor Tatyana Prosoçkina Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsində dekan dosent Mahal Muradovla, professor, müəllim və tələbə heyəti ilə görüşdü.  Universitetimizdə olmağından məmnunluğunu ifadə edən professor  təmsil etdiyi universitet haqqında geniş məlumat verdi və qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun Rusiya Federasiyası Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Rusiya tərəfdən həmsədri, akademik Ramil Nazifoviç Baxtizinə Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Fəxri doktoru” elmi adının verilməsi haqqında qərarı bizi çox sevindirdi. 2015-ci ildən universitetlərimiz arasında bağlanan əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən rəhbər işçilər, alimlər, tələbələr dəfələrlə ezamiyyətdə olur, elmi konfranslarda, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Forumlarında, Tələbə Forumlarında iştirak edirlər. Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin elm və təhsil sahələrində fəaliyyətləri, ölkəmizin tarixi və mədəniyyəti ilə tanış olurlar. Bu da, universitetlərimizin beynəlxalq əlaqələrinin inkişafına öz tövhəsini verir.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov qonağı salamladı və universitetdə görməkdən məmnun olduğunu bildirdi. Vurğuladı ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin təhsil sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq etdiyi istiqamətlərə nəzər yetirsək görərik ki, universitetimizin kifayət qədər nüfuzlu ali təhsil müəssisələri ilə geniş əlaqələri mövcuddur. Universitetimiz hal - hazırda Köln Texniki (Almaniya ), Qrats Texniki (Avstriya), Varşava Texnologiya (Polşa), Ufa Dövlət Neft Texniki (Rusiya), Samara Dövlət Texniki Universitetləri (Rusiya) və s. ilə ikitərəfli müqavilələrə malikdir. Dekan onu da qeyd etdi ki, SDU Rusiya və Azərbaycan Ali Məktəbləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfindən həmsədri kimi fəaliyyət göstərir, keçirilən forum, konfrans, görüşlər elm, təhsil sahəsi üzrə əlaqələrimizin genişlənməsinə səbəb olub. Noyabrın 15-də keçiriləcək “Funksional monomerlər və xüsusi xassəli polimer materiallar: problemlər, perspektivlər və praktiki baxışlar” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans elmimizin inkişafına böyük töhfələr verəcək.
Sonda professor Tatyana Prosoçkina Kimya və biologiya fakültəsinin tələbələri qarşısında “Müasir katalitik elmin əsas inkişaf istiqamətləri”  mövzusunda mühazirə  ilə çıxış etdi.

Educational reforms in Azerbaijan play significant role in improvement of education quality. Enlargement of international cooperation of educational institutions is the demand of modern world. Universities from different regions have important achievements in conducting scientific-research work, organization of teaching process and preparation of cadres. Learning these achievements and applying them is very useful to all sides.
On November 13, Professor Tatyana Prosochkina, head of department of Petrochemistry and chemical technologies of Technology faculty in Ufa State Oil Technical University met with docent MahalMuradov, head of faculty of Chemistry and biology of Sumgayit State University, with teaching and student staff. Expressing her satisfaction for visiting the university, the professor gave wide information about her university and notified that, awarding academician RamilNazifovichBakhtizin – rector of Ufa State Oil Technical University, Russian co – chair of Association of Russian-Azerbaijan Universities with scientific title “Honorary doctor” of Sumgayit State University by rector of SSU, Professor ElkhanHuseynov pleased us. According to collaboration agreements signed between two universities in 2015, senior staff, scholars and students visit different countries and participate in scientific conferences, forums of Association of Russian-Azerbaijan Universities, as well as other Student forums. They get acquainted with the activity of higher educational institutions of Azerbaijan in the field of science and education, as well as with the history and culture of our country. This cooperation contributes to the development of international relations of our universities.
Head of faculty of Chemistry and biology docent MahalMuradov greeted the guest and expressed his satisfaction for the professor’s visit to the university. He emphasized that, the international educational areas in which Sumgayit State University cooperates, show that our university has wide relations with several prestigious higher educational institutions. SSU has bilateral agreements with Koln Technical University (Germany), Graz Technical University (Austria), Warsaw University of Technology (Poland), Ufa State Oil Technical University (Russia), Samara State Technical University (Russia) and other universities. The dean noted that, SSU is functioning as Azerbaijani co-chair of Association of Russian-Azerbaijan Universities, and the forums, conferences, meetings cause the expansion of our relations in different fields. International scientific conference on “Functional monomers and polymer materials with specific properties: problems, perspectives and practical views” which will be held on November 15 will contribute to the development of our education.
At last Professor Tatyana Prosochkina delivered the lecture on “ Basic development directions of modern catalytic science” to the students of faculty of Chemistry and biology.