Təhsil Nazirliyinin kollegiya iclasında bir çox məsələlər müzakirə olundu
Təhsil naziri Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovu  təhsilin inkişafindakı xidmətlərinə, ali təhsilli kadrların hazırlanması sahəsində səmərəli fəaliyyətinə və universitetin 55 illik yubileyi münasibətilə Fəxri fərmanla təltif etdi.
Noyabrın 15-də Təhsil Nazirliyində kollegiya iclası keçirildi.Tədbirdə kollegiya üzvləri ilə yanaşı, nazirliyin struktur bölmə rəhbərləri, ali təhsil müəssisələrinin rektorları iştirak etdilər.
Təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarov kollegiya iclasını giriş sözü ilə açaraq ölkə başçısının rəhbərliyi ilə təhsil sahəsində aparılan məqsədyönlü islahatlar nəticəsində əldə olunan uğurlar və qarşıya qoyulan vəzifələr barədə məlumat verdi.
Kollegiya iclasında Təhsil Nazirliyinin  Elm, ali və orta ixtisas təhsili şöbəsinin müdiri Yaqub Piriyev 2017-2018-ci tədris ili üzrə ali təhsil müəssisələrinə tələbə qəbulunun yekunları, ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyətini tənzimləyən bəzi qayda və əsasnamələrin   təsdiqi barədə məruzə etdi.
Sonra təhsil nazirinin müavini Mətin Eynullayev Rektorlar Şurasının yaradılması haqqında məlumat verdi.
İclasda Bakı Dövlət Universitetinin rektoru  Abel Məhərrəmov, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Cəfər Cəfərov və Gəncə Dövlət Universitetinin rektoru Yusif  Yusibov rəhbərlik etdikləri ali təhsil müəssisələrinin  tədris, elmi-tədqiqat, beynəlxalq əlaqələr və maliyyə-təsərrüfat fəaliyyətinə dair  hesabatla çıxış etdilər.
Daha sonra ali təhsil müəssisələrinin əsas fəaliyyət istiqamətləri ilə bağlı çıxışlar oldu, gündəlikdəki məsələlərə dair təkliflər səsləndirildi.
Təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarov kollegiya iclasında məruzə olunan mövzularla bağlı fikirlərini bildirdi.
Kollegiya iclasında Rektorlar Şurasının Əsasnaməsi müzakirə olunduqdan sonra sənəd təsdiq edildi, eləcə də 2018-ci ildə ali təhsil müəssisələrinin prorektorlarının attestasiyasının keçirilməsi ilə bağlı qərar qəbul olundu.
İclasda  Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55, Naxçıvan Dövlət Universitetinin 50 illik yubileyləri münasibəti ilə rektorlar professor Elxan Hüseynova və Saleh Məhərrəmova Təhsil Nazirliyinin Fəxri fərmanı, həmçinin ölkə Prezidentinin sərəncamı ilə “Əməkdar müəllim” fəxri adına layiq görülən Xanhüseyn Kazımlıya dövlət təltifi təqdim olundu.

Home | News | Several Issues were discussed in Board Meeting of Ministry of Education
Minister of Education awarded Professor Elkhan Huseynov rector of Sumgayit State University with Honorary diploma for his services in improvement of education, preparation of qualified cadres and for 55th Anniversary of the university
On November 15, board meeting was held at Ministry of Education. Board members, section heads of Ministry and rectors of higher educational institutions participated at the event.
Commencing the meeting with opening speech, minister of Education Mikayil Jabbarov widely spoke about achievements gained as a result of reforms conducted in the field of education under the leadership of the President.
Head of Science, higher and secondary special education department of Ministry of Education Yagub Piriyev made a report in board meeting on the results of student admission to universities in 2017-2018 academic years, as well as on affirmation of several rules and regulations adjusting the activity of higher educational institutions.
Afterwards, deputy minister Matin Eynullayev gave information about establishment of Board of Rectors.
Abel Maharramov rector of Baku State University, Jafar Jafarov rector of AzerbaijanState Pedagogical University and Yusif Yusibov rector of Ganja State University delivered speech in the meeting on their activity in different fields like finance, education, research, international relations and etc.
Main activity directions of universities were discussed; suggestions were made about issues on the agenda.
Minister of Education Mikayik Jabbarov expressed his opinions on the subjects reported in board meeting.
After discussion Charter of Board of Rectors was approved in the meeting; decision on holding attestation of university vice-rectors in 2018 was affirmed.
Professor Elkhan Huseynov was awarded with Honorary diploma for 55th Anniversary of Sumgayit State University and Saleh Maharramov for 50th Anniversary of Nakhchivan State University. “Honored teacher” state award was presented to Khanhuseyn Kazimli by President Order.