Azərbaycanda davam edən təhsil islahatları sağlam və ədalətli rəqabətin artmasında, təhsilin keyfiyyətinin yüksəlməsində mühüm rol oynayır. Qloballaşma və dövlətlərarası inteqrasiya prosesinin sürətləndiyi bir şəraitdə təhsilin və elmin beynəlxalq standartlar səviyyəsində inkişaf etdirilməsi, təhsil müəssisələrinin beynəlxalq əməkdaşlığının genişləndirilməsi bu gün zamanın tələbinə çevrilmişdir. Aydındır ki, müxtəlif regionlarda yerləşən təhsil müəssisələri tədrisin təşkilində, elmi tədqiqat işlərinin istiqamətlərinin seçilməsində və kadrların hazırlanmasında müəyyən nailiyyətlər əldə etmişlər. Bu nailiyyətlərin qarşılıqlı öyrənilməsi və yaradıcı istifadə edilməsi əməkdaşlıq edən bütün tərəflər üçün çox faydalıdır.
Noyabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Texnologiya fakültəsinin Neftkimya və kimya texnologiyaları kafedrasının müdiri professor Tatyana Prosoçkinanı və bir qrup bakalavr, magistrantları qəbul etdi. Onları yubiley ərəfəsində universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Rektor Azərbaycanın dünyada multikultural və tolerant məkan olaraq mədəniyyətlərin, dinlərin müxtəlifliyini yaşadan və inkişaf etdirən  ölkə olduğunu diqqətə çatdırdı,  ölkələrimiz arasındakı səmimi münasibətlərdən, universitetin tarixi və bugünkü fəaliyyəti və beynəlxalq əlaqələrindən söhbət açdı. Qeyd etdi ki, bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti dünyanın bir çox aparıcı elm ocaqları ilə sıx əməkdaşlıq edir, ikili diplomların verilməsi, tələbə-müəllim mübadiləsi, universitetlərin birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması istiqamətində uğurlu layihələr gerçəkləşdirir. Bu da, əlaqələrin inkişafına mühüm təkan verir. Rektor iki ölkə arasındakı xoş münasibətlərin bundan sonra da davam edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
Görüşdə professor Tatyana Prosoçkina çıxış edərək, regionun nüfuzlu və yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetində olmağından çox şad olduğunu bildirdi. Qonaq Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti haqqında ətraflı məlumat verərək qeyd etdi ki, təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsi dünyanın bir çox universitetləri ilə, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq edir. Müəllim-tələbə mübadiləsinin vacibliyini qeyd edən qonaq, əlaqələrin bundan  sonrakı inkişafının da zəruriliyini vurğuladı.  Tatyana Prosoçkina Rusiya Federasiyası Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Rusiya tərəfdən həmsədri, akademik Ramil Nazifoviç Baxtizinə Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Fəxri doktoru” elmi adının verilməsi qərarına görə rektor professor Elxan Hüseynova minnətdarlığını bildirdi. Qeyd etdi ki, universitetlərimiz arasında bağlanan əməkdaşlıq müqaviləsi beynəlxalq əlaqələrinin inkişafına öz töhfəsini verir.
Səmimi keçən görüşdə Azərbaycan ilə Rusiya arasında təhsil sahəsində əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri və digər elmi-tədris məsələləri müzakirə olundu.
Sonra Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin professoru Tatyana Prosoçkina Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsində dekan dosent Mahal Muradovla, professor, müəllim və tələbə heyəti ilə görüşdü.  Professor  təmsil etdiyi universitet haqqında geniş məlumat verdi və “Müasir katalitik elmin əsas inkişaf istiqamətləri”, “Neftkimya və neft emalının nəzəri əsasları”,”UDNTU-nun Neftkimya və kimya texnologiyaları kafedrasının elmi istiqamətləri” mövzularında məruzələrlə çıxış etdi.  Professor tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırdı.
Noyabrın 15-də “Funksional monomerlər və xüsusi xassəli polimer materiallar: problemlər, perspektivlər və praktiki baxışlar” mövzusunda keçirilən Beynəlxalq elmi konfransın plenar iclasında Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin professoru Tatyana Prosoçkina “Neftçıxarma kimyası üçün yeni polimer birləşmələri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Konfransda iştirakına və həftə ərzində tələbələr qarşısında kimya elminin müasir problemlərinə həsr olunmuş silsilə məruzələrlə çıxış etdiyinə görə professor  universitet rəhbərliyi tərəfindən sertifikata layiq görüldü.

Home | News | A Series of Lectures of Professor of Ufa State Oil Technical University were Listened Dedicated to Modern Problems of Chemistry in SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 17 November 2017 16:25
A Series of Lectures of Professor of Ufa State Oil Technical University were Listened Dedicated to Modern Problems of Chemistry in SSU
Educational reforms in Azerbaijan play significant role in improvement of education quality. Enlargement of international cooperation of educational institutions is the demand of modern world. Universities from different regions have important achievements in conducting scientific-research work, organization of teaching process and preparation of cadres. Learning these achievements and applying them is very useful to all sides.
On November 14, rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov received Professor Tatyana Prosochkina head of department of Petrochemistry and chemical technologies of Technology faculty in Ufa State Oil Technical University and a group of bachelor and master students. He expressed his satisfaction for their visit to our university in the eve of jubilee. The rector emphasized that, Azerbaijan is a multicultural and tolerant country with different religions and cultures in its areas and widely spoke about sincere relations among two countries, the history of the university, as well its activity and international cooperation. Sumgayit State University collaborates with several prestigious higher educational institutions in the world, conducts projects in exchange of students and teachers, as well as jointly realizes scientific-research work. These activities contribute to the improvement of relations. He noted that, the relations between two countries will continue successfully.
Afterwards, Professor Tatyana Prosochkina delivered speech and pointed out her gratitude on being at Sumgayit State University, one of the prestigious universities of Azerbaijan. The professor gave wide information about Ufa State Oil Technical University and notified that, the university cooperates with several foreign educational institutions, including SSU. Noting the significance of teacher and student interchange, Mrs. Tatyana emphasized importance of future relations. She expressed her gratitude to Professor Elkhan Huseynov for awarding academician Ramil Nazifovich Bakhtizin – rector of Ufa State Oil Technical University, Russian co – chair of Association of Russian-Azerbaijan Universities with scientific title “Honorary doctor” of Sumgayit State University. She noted that, collaboration agreement signed between two universities contributes to the development of international relations of our universities.
The present status and future perspectives of collaborations between Azerbaijan and Russia in the field of education and other teaching issues were discussed in the meeting.
Professor of Ufa State Oil Technical University Tatyana Porosochkina met with the dean of Chemistry and biology faculty Mahal Muradov, as well as teaching and student staff. She delivered the lectures on “Basic development directions of modern catalytic science”, “Petrochemistry and theoretical bases of oil refinery” and “Scientific directions of department of petrochemistry and chemistry technologies of USOTU”. Professor responded questions of the students.
Tatyana Porosochkina made report on “New polymer compounds for petrochemistry” in plenary session of international scientific conference on “Functional monomers and polymer materials with specific properties: problems, perspectives and practical views” which was held on November 15. She was awarded with certificate by university administration for participating at the conference and delivering lectures to students about modern problems of chemistry.