Sumqayıt Dövlət Universitetində 7 günlük səfərdə olan Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Texnologiya fakültəsinin Neftkimya və kimya texnologiyaları kafedrasının müdiri professor Tatyana Prosoçkina  səfər təəssüratlarını UDNTU-nun mətbuat xidmətinin əməkdaşı ilə bölüşərək qeyd edib ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində olduğu müddətdə həftə ərzində tələbələr qarşısında kimya elminin müasir problemlərinə həsr olunmuş “Müasir katalitik elmin əsas inkişaf istiqamətləri”, “Neftkimya və neft emalının nəzəri əsasları”, “UDNTU-nun Neftkimya və kimya texnologiyaları kafedrasının elmi istiqamətləri” mövzularında məruzələrlə çıxış edib. Təmsil etdiyi universitet haqqında geniş məlumat verib və tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Universitetin rektoru, Rusiya – Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının həmsədri professor Elxan Bahadur oğlu Hüseynov nümayəndə heyətimizi qəbul etdi.  Səmimi keçən görüşdə  Azərbaycanın tarixi və universitetin inkişaf planları üzrə bir çox yeni məlumatları əldə etdik. Rektor Sumqayıt Dövlət Universiteti və UDNTU arasında gələcək əməkdaşlığın daha da dərinləşəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi və qeyd etdi ki, bizim universitet ikitərəfli münasibətləri yalnız sözdə deyil, əməldə də həyata keçirir. Rusiya – Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Rusiya tərəfdən həmsədri professor Ramil Baxtizinin ünvanına xoş sözlər ünvaladı, Elmi Şuranın qərarı ilə UDNTU-nun rektoru Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fəxri doktoru elmi adına layiq görüldüyünü söylədi. Professor Elxan Hüseynov görüşdə Azərbaycanın elmi ictimai xadimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının qurucularından olan akademik Azad  Xəlil oğlu Mirzəcanzadənin elmə verdiyi töhfələrinin yüksək qiymətləndirilməsi və UDNTU-da onun xatirəsinə həsr olunmuş Beynəlxalq elmi konfransın  keçirilməsinə görə minnətdarlığını bildirdi.  Beynəlxalq əlaqələrin  inkişafı və perspektivləri barədə fikir mübadiləsi zamanı o da vurğulandı ki, yaxın vaxtlarda əcnəbi tələbələr üçün yeni yataqxananın istismara verilməsi planlaşdırılır ki, bu da akademik mobillik çərçivəsində tələbələrin fəal şəkildə qəbuluna imkan yaradacaq. Rektor tələbələrimiz üçün ikili diplomların tətbiqi imkanlarını da nəzərə çatdırdı.
Səfər zamanı universitetin Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal  Muradovun müşayiəti ilə professor Tatyana  Prosoçkina və tələbələrin    Sumqayıt Texnologiya Parkına ekskursiyası təşkil olundu. STP-nin tərkibinə daxil olan hər bir zavod yeni Avropa istehsalı olan texnoloji avadanlıqlarla təchiz olunmuşdur. Məhsul istehsalı üçün xammal aparıcı Avropa ölkələrindən idxal olunur. STP-nin ümumi sahəsi 250 ha-dır və gələcəkdə ərazinin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. STP-nin tərkibinə ağır maşınqayırma, pressləmə, texnikiqazlar, sinkləmə, polimer məmulatlar, metal əritmə, kabel, elektrik avadanlıqları, elektron cihazlar, maşınqayırma, günəş kollektorlarının istehsalı, alüminium və mis millər və sendviç panellər zavodları daxildir. UDNTU-nun nümayəndə heyəti  STP-də istehsalata və avadanlıqlara baxış keçirdi. Professor Tatyana  Prosoçkina xoş qarşılanmaya görə rektor professor Elxan  Hüseynova  təşəkkürünü bildirdi.

Home | News | Professor of USOTU departed from the university with pleasant impressions
Professor Tatyana Prosochkina head of department of Petrochemistry and chemical technologies of Technology faculty in Ufa State Oil Technical University who was in 7 days tour in Sumgayit State University shared her impressions with the employee of Press service of USOTU. She notified that, she delivered the lectures to students through the week on “Basic development directions of modern catalytic science”, “Petrochemistry and theoretical bases of oil refinery” and “Scientific directions of department of petrochemistry and chemistry technologies of USOTU”. Professor widely spoke about her university and responded questions of the students.
Rector of University, co-chair of Association of Russian-Azerbaijan Universities Elkhan Huseynov received our delegation. We gained information on Azerbaijan history and development plans of the university. He expressed his hope on strengthening future cooperation between USOTU and SSU. Pleasant words were addressed to Professor Ramil Nazifovich Bakhtizin, rector of USOTU, co-chair of Russia-Azerbaijan Universities Association. We were informed that academician R.N.Bakhtizin was awarded with scientific name of honorary doctor of SSU with the decision of Scientific Board. Elkhan Huseynov noted that scientific community in Azerbaijan is greatful to USOTU for high appreciation Azad Khalil oghlu Mirzajanzade’s (who was one of founders of ANAS) contributions to science and for holding international conference in USOTU dedicated to him. Then, it was noted that a new dormitory for foreign students will be put into operation in near future. He also emphasized the possibility of application of dual diplomas for our students.
The excursion was organized for Professor Tatyana Prosochkina and several students to Sumgayit Technologies Park accompanied by dean of Chemistry and biology faculty docent Mahal Muradov.  Every plant in STP was equipped with new technological equipment produced in Europe. Raw materials for production are imported from European countries. Total area of STP is 250 hectare and it will be enlarged in the future. STP includes several plants as heavy machinery, pressing, technical gases, galvanizing, polymer products, metal welding, cable, electrical equipment, electronic devices, production of solar collectors. Delegation of USOTU observed the production and equipment in STP. Professor Tatyana Prosochkina expressed her gratitude for pleasant reception and welcome.