Əsas səhifə | Xəbərlər | “Ali Təhsil və İqtisadi İnkişaf: İnnovasiya, Sahibkarlıq və Universitetlərin Maliyyə Davamlılığı” mövzusunda simpozium keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Dekabr 2017 15:30
“Ali Təhsil və İqtisadi İnkişaf: İnnovasiya, Sahibkarlıq və Universitetlərin Maliyyə Davamlılığı” mövzusunda simpozium keçirildi
Bakıda Four Seasons otelində dekabrın 4-də Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutu və British Council beynəlxalq təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə  “Ali Təhsil və İqtisadi İnkişaf: İnnovasiya, Sahibkarlıq və Universitetlərin Maliyyə Davamlılığı”mövzusunda simpozium keçirildi.
Simpoziumda bir çox Azərbaycan dövlət və özəl universitetlərin nümayəndələri ilə yanaşı Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları professor Cavanşir Məmmədov, dosentlər  Samir Orucov, Loğman Abdullayev iştirak etdilər. Tədbiri British Council təşkilatının ölkə üzrə direktoru Elizabet Uayt açaraq qeyd etdi ki, qlobal təhsil mühitində sosial və iqtisadi inkişafın təmin edilməsində mühüm rol oynayan ali təhsil müəssisələrində sahibkarlıq, innovasiya və tədqiqat aktual mövzulara çevrilib. Simpoziumun keçirilməsində də məqsəd Azərbaycanda ali təhsil sektorunda fəaliyyət göstərən liderləri bir yerə toplayaraq sahibkarlıq və innovasiyaların dəstəklənməsi yolu ilə ali təhsilin ölkənin iqtisadi inkişafına təsirinə dair mövzuları müzakirə etməkdir. Çıxış edən Böyük Britaniyanın iki aparıcı ali təhsil müəssisənin nümayəndələri dr.Robert Nyuberi və dr. Arun Sukumar bildirdilər ki, onların təmsil etdikləri təhsil müəssisələrində müasir texnoparkların yaradılması işi sahibkar mühitinin inkişafına müsbət təsir göstərir.Təklif olunan model “Üçlü spiral” adlanır. Bura hökümət, sənaye və universitetlər daxildir. Məhz bu üçtərəfli bağlılıq əsasında ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrin təfəkkürü əsasında formalaşan ideyalar texnoparklar vasitəsilə tətbiq edilir və bazara təklif olunur. Tədbirdə təqdim olunan mövzu ilə bağlı Azərbaycan Təhsil İnstitutunun direktoru Emin Amrullayev, ADA Universiteti Fondunun Prezidenti Natiq Hacıyev, Bakı  Mühəndislik Universiteti Texnoparkın direktoru Samir Məmmədov, Böyük Britaniyanın Nyukasl Universitetinin əməkdaşı və Sahibkarlıq üzrə Tədqiqat Qrupunun rəhbəri dr. Robert Nyuberi, Koventri Universitetinin əməkdaşı dr.Arun Sukumar çıxış etdilər. Natiqlər çıxışlarında bildirdilər ki, sahibkarlıq fəaliyyətinin tələbələrə aşılanması üçün bu adda tədris fənninin əksər ixtisaslara keçirilməsi daha effektiv olar. Ali təhsil müəssisələrində yaradılacaq texnoparklar tələbələrin praktiki olaraq uğur qazanmaları, eyni zamanda onların gələcək də işlə təmin olunmasında mühüm rol oynayacaq.
Simpoziumda təklif olunan məsələlər iştirakçılar tərəfindən müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı.

Home | News | Symposium Was Held on “High Education and Economic Development: Innovation, Entrepreneurship and Financial Sustainability of Universities”
Yerləşdirilmə tarixi : 04 December 2017 15:30
Symposium Was Held on “High Education and Economic Development: Innovation, Entrepreneurship and Financial Sustainability of Universities”
On December 4, at Four Seasons Hotel Baku, symposium was held on “High Education and Economic Development: Innovation, Entrepreneurship and Financial Sustainability of Universities” with joint organization of Azerbaijan Republic Education Institution and British Council.
Representatives of Sumgayit State University Professor JavanshirMammadov, docents Samir Orujov and LoghmanAbdullayev participated in symposium along with representatives of other Azerbaijani universities. British Council’s director for the country Elizabeth White opening the event noted that entrepreneurship, innovation and research have become topical in high schools which play important role in providing social and economic development in global educational environment. The aim in holding the symposium is to discuss the topics related to the impact of high schools on economic development of the country through support to entrepreneurship and innovations. Representatives of two leading educational institutions of Great Britain Dr. Robert Newberry and Dr. ArunSukumar noted that establishment of modern technoparks in their schools impacts the improvement of business environment in a positive way. The suggested model is called “Triple spiral”. It includes government, industry and universities. Based on the trilateral commitment, students’ ideas in the universities are applied via technoparks and are offered to the market. Director of Azerbaijan Education Institute EminAmrullayev, Director of ADA Fund NatigHajiyev, Director of Baku Engineering University Technopark Samir Mammadov, co-worker of Newcastle University of Great Britain and leader of Research Group for Entrepreneurship Dr. Robert Newberry, co-worker of Coventry University Dr. ArunSukumar made speech. Speakers emphasized that it would be more effective to teach subject as entrepreneurship in universities for encouraging them. Thus, technoparks play essential role in finding job in future.