UDNTU- nun rektoruna SDU-nun Fəxri doktoru diplomu təqdim olundu
Ramil Baxtizin: SDU-da olmaqdan, universitetin professor-müəllim heyəti ilə görüşməkdən böyük şərəf hissi keçirirəm
Beynəlxalq əlaqələrin inkişafı elmin təhsilə inteqrasiyasına, professor-müəllim və tələbə heyətinin mübadiləsinə təsir edən amillərdəndir. Fəxri doktorların seçilməsi isə bu mübadilənin ali göstəricilərindəndir. Dekabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55 illik yubileyi münasibəti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Rusiya tərəfdən həmsədri, akademik Ramil Baxtizin və nümayəndə heyəti sevincimizə şərik oldular.
Sumqayıt Dövlət Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov  qonaqları salamladı, onların universitetdə olmasından məmnunluq duyduğunu və bugünkü tədbirin tarixi əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Rektor qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan, ölkəmizin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olan Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin strateji səviyyədə olduğunu, təhsil sahəsində də əlaqələrin gələcək inkişafında maraqlı olduğunu xüsusi vurğuladı. Ölkəmizdə təhsilə böyük önəm verildiyini bildirən rektor rəhbərlik etdiyi universitetin fəaliyyətindən, beynəlxalq əlaqələrindən və  ali məktəbin dünyanın bir çox universitetləri ilə sıx əlaqələri olduğundan bəhs etdi. Bildirdi ki, universitetimiz Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının  üzvüdür. Beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet, bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayır.
Ali qonaq haqqında məlumat verən rektor qeyd etdi ki,  2015-ci ildə Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının yaradılması barədə memorandum imzalanmış, sazişi Azərbaycan  tərəfdən  Sumqayıt Dövlət  Universiteti,  Rusiya tərəfdən Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru Ramil Baxtizin imzalamışdır.  Assosiasiyanın yaradılmasını  hər iki ölkənin təhsil həyatında mühüm hadisə kimi qiymətləndirən rektor bildirdi ki,  imzalanan müqavilənin müvafiq bəndlərinə uyğun olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbər işçiləri, alimləri, tələbələri dəfələrlə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində olmuş, elmi konfranslarda, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Forumlarında, Tələbə Forumlarında iştirak etmişlər. Eyni zamanda UDNTU- nun əməkdaşları mütəmadi olaraq SDU-da təşkil olunan elmi konfranslarda iştirak edir, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrini qarşılıqlı olaraq  hər iki universitetin “Elmi xəbərlər” jurnallarında nəşr etdirirlər. Akademik Ramil Baxtizin bir neçə dəfə SDU-nun qonağı olmuş, universitetin əməkdaşları və  tələbələri ilə görüşmüş, məharət dərsləri vermişdir. Bu da, universitetimizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yüksəlməsindən və böyük nüfuza malik olmasından xəbər verir.
Rektor çıxışında Elmi Şuranın 8 noyabr 2017-ci il tarixli iclasında Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Rusiya tərəfdən həmsədiri, akademik Ramil Nazifoviç Baxtizinə  SDU - nun Fəxri doktoru adının verilməsi haqqında qərarını elan etdi. Rektor Fəxri doktor diplomunu, medal və mantiyanı ali qonağa təqdim etdi.
Sonra Ramil Baxtizin Fəxri doktor adına layiq görülməsindən məmnunluğunu ifadə etdi, SDU-da olmaqdan və universitetin professor-müəllim heyəti ilə görüşməkdən böyük şərəf hissi keçirdiyini bildirdi. SDU-nun fəxri doktoru adı verilməsinin onun üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyən UDNTU-nun rektoru akademik Ramil Baxtizin bu adın Rusiya və Azərbaycan arasında dostluq və əməkdaşlığın genişləndirilməsinə öz töhfəsini verəcəyini vurğuladı. Sumqayıt Dövlət Universitetinin onda xoş təəssürat yaratdığını bildirərək, ona verilən yüksək ada görə universitetin Elmi Şurasına təşəkkür etdi.

Home | News | Honorary Doctorate Diploma of SSU was Presented to the Rector of USOTU
Ramil Bakhtizin: I feel honor of being in SSU and meeting with professor-teaching staff of the University
On December 7, Academician Ramil Bakhtizin, the rector of Ufa State Oil Technical University, Russian co-chair of Association of Russian-Azerbaijan Universities visited our University on occasion of 55th Anniversary of Sumgayit State University.
Rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov greeted the guests, expressed his gratitude for seeing them in the University and emphasized the historical significance of the event. He widely spoke about sincere relations among two countries, the history of the university, as well its activity and international cooperation. Presently, Sumgayit State University collaborates with several prestigious higher educational institutions in the world. The rector notified that, our University is the member of Caspian State Universities and Association of Azerbaijan-Russian Universities. By expanding its international relations, our university plays a significant role in integration of our country to the world.
Rector noted that, the memorandum was signed on establishment of Association of Azerbaijan-Russian Universities in 2015. The agreement was signed by Sumgayit State University and Ufa State Oil Technical University. Evaluating the establishment of Association as a substantial occasion, the rector pointed out that, according to proper paragraphs of signed agreement, scholars, lecturers and students visited Ufa State Oil Technical University several times and participated in scientific conferences, Forums of Association of Azerbaijan-Russian Universities, as well as in Student forums. The co-workers of USOTU participate regularly in scientific conferences held in SSU and publish the results of their scientific-research works in journals of “Scientific News” of both countries. Academician Ramil Bakhtizin was a guest of SSU several times, met with co-workers and students. It shows the prestige of our University.
Rector declared the order of Scientific Council dated November 8, 2017 about awarding Academician Ramil Nazifovich Bakhtizin, rector of Ufa State Oil Technical University, Russian co-chair of Association of Russian-Azerbaijan Universities with the title of Honorary Doctor of SSU.
Afterwards, Ramil Bakhtizin expressed his satisfaction on being in SSU and meeting with professor-teaching staff of the University. He noted that, it is an important event for him to be awarded with the title of Honorary Doctor of SSU and this title will contribute to expansion of friendship and partnership between Russia and Azerbaijan. He expressed his gratitude to Scientific Council of the University for the given title.