Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti ilə memorandum imzaladı
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Dekabr 2017 13:26
Sumqayıt Dövlət Universiteti Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti ilə memorandum imzaladı
Dekabrın 9-da  SDU-nun 55 illik yubileyi münasibəti ilə universitetimizdə qonaq olan Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyanın Rusiya tərəfdən həmsədri, akademik Ramil Baxtizinlə Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov arasında Rusiya və Azərbaycan Ali Məktəbləri Assosiasiyasının II Forumunda bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsinin qarşılıqlı fəaliyyətini genişləndirmək məqsədi ilə memorandum imzalandı.
Görüşdə qeyd edildi ki, II Forum MDB-nin birgə təhsil məkanının inkişafında mühüm mərhələ oldu. Ölkələrimiz arasında  elm və təhsil sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsinə böyük töhfə verir.
Qeyd edək ki, 17-19 may tarixlərində Başqırdıstanın paytaxtı Ufada Rusiya və Azərbaycan Ali Məktəbləri Assosiasiyasının II Forumunda universitetlərin qarşılıqlı fəaliyyətlərin müxtəlif aspektləri, ali təhsil müəssisələrinin  beynəlxalq əməkdaşlığının sosial-ictimai və elmi-pedaqoji əhəmiyyəti, universitetlərin regional inkişafda rolu müzakirə olunmuşdur. Birgə təhsil proqramlarının həyata keçirilməsini davam etmək, tədris-metodiki materialların hazırlanması, elektron və distant təhsil formalarının birgə təşkili, birgə ictimai tədbirlərin, innovasiya profilli və elmi konfransların, seminarların, telekörpülərin hazırlanması və  keçirilməsi, tələbələrin və elmi-pedaqoji işçilərin beynəlxalq akademik hərəkətliliyinin inkişafı, elmi-tədqiqat, layihə və digər sahələr üzrə beynəlxalq fəaliyyətin elmi-tədqiqat zamanı yaranan yeni texniki məsələlərinin birgə patentləşdirmə yolu ilə səmərəliliyinin artırılması, əməkdaşlığın coğrafiyasının Assosiasiyaya yeni təhsil müəssisələrinin cəlb edilməsi yolu ilə genişləndirilməsi, İnklüziv təhsil sahəsində qarşılıqlı fəaliyyətin və təcrübə mübadiləsinin genişlənməsi məsələləri qərara alınmışdır. İmzalanan müqavilənin bəndlərinə uyğun olaraq bu istiqamətdə davamlı olaraq görüşlər keçirilir, fikir mübadiləsi aparılır, birgə əməkdaşlıq uğurla davam edir.

On December 9, Academician Ramil Bakhtizin, the Rector of Ufa State Oil Technical University, Russian co-chair of Association of Russian-Azerbaijan Universities and Professor Elkhan Huseynov, Azerbaijani co-chair of the Association, Rector of Sumgayit State University signed a memorandum for expanding the activity of the agreement concluded in II Forum of the Association.
It was noted that, II Forum was a significant stage in the improvement of joint education area of CIS. It contributes to the expansion of relations in the fields of science and education between two countries.
It should be mentioned that, different aspects of bilateral activities of the universities, social and scientific-pedagogical significance of international cooperation of higher educational institutions and the role of the universities in regional growth were discussed at II Forum of Association of Russian-Azerbaijan Universities which was held in Ufa, the capital of Bashkiria on May 17-19. The following issues were agreed at the Forum: to continue running joint education programs; to prepare methodical materials; to organize electron and distant education forms jointly; to hold public events, innovative and scientific conferences, seminars, teleconferences; to increase international academic mobility of students and education workers; to extend efficiency of international activity on scientific-research works, projects and other fields; to enlarge the area of the collaboration by involving new educational institutions to the Association and to experience interchange in inclusive education field. In accordance with paragraphs of signed agreement, the meetings are held, ideas are exchanged, and partnership is keeping on successfully.