Azərbaycan xalqının tarixində və taleyüklü məsələlərin həllində müstəsna xidmətləri olan tarixi şəxsiyyətlər, görkəmli siyasət və dövlət adamları çox olmuşdur. Bunlar zaman-zaman gördükləri böyük işləri və əməlləri ilə yadda qalmış və unudulmamışlar. Belə tarixi şəxsiyyətlər içərisində Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri adını qazanmış görkəmli dövlət xadimi, dünya miqyaslı siyasətçi Heydər Əliyevin xüsusi rolu vardır.
Dekabrın 12-də Mühəndislik və Tarix və coğrafiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə   Ulu öndər Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş  “Heydər Əliyev daim qəlbimizdə”  adlı tədbir keçirildi.
Tədbiri Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov  açaraq Ulu Öndərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu. Prorektor görkəmli dövlət xadimi, Ümummilli lider Heydər Əliyevin irsinin təbliği və xatirəsinin yad olunması məqsədi ilə keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, böyük siyasi xadim Heydər Əliyevin ölməz ideyaları, dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsində əvəzsiz xidmətləri barədə geniş məruzə ilə çıxış edərək qeyd etdi ki, Heydər Əliyev böyük siyasət üçün yaranan, təkcə bir ölkə miqyasında yox, dünya əhəmiyyətli məsələlərin həllində qətiyyətli sözünü deyə bilən nadir siyasətçi idi. Onun bu sahədəki fitri istedadı və fövqəl qabiliyyəti, hadisələrin və tarixin gedişatını öncə görmək məharəti siyasət aləminə qədəm qoyduğu ilk günlərdən özünü büruzə vermişdi.
Tarix və coğrafiya, Mühəndislik fakültəsinin dekanları professor Adil Bəxşəliyev və  dosent Ulduz Ağayev çıxış edərək qeyd etdilər ki, Ulu öndərin keçdiyi həyat yoluna, xalqımız qarşısında xidmətlərinə nəzər saldıqda görürük ki, Heydər Əliyev təkcə Azərbaycanın deyil, həmçinin, dünyanın nəhəng siyasətçilərindən biridir. Ulu öndərin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə apardığı uğurlu daxili və xarici siyasət dahi şəxsiyyətin müstəqillik, demokratiya, ədalətlilik, milli tərəqqi, dünyəvilik kimi ümumbəşəri dəyərlərin əsasını qoydu. Natiqlər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin qazandığı bütün uğurların Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən bu gün də uğurla davam etdirildiyini və daha da zənginləşdirildiyini diqqətə çatdırdılar.
Sonra Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbələri Əli Miriyev “Heydər Əliyev və Azərbaycan gəncliyi”, Toğrul Əlizadə “Azərbaycanın qurucusu Heydər Əliyev” , Mühəndislik fakültəsinin  tələbələri Şəfiqə Kazımova “Azərbaycan intibahının banisi” ,  İxtiyar İslamov “Azərbaycan müstəqilliyinin bərpası Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır” mövzularında çıxış edərək Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti və Azərbaycan xalqı qarşısındakı böyük xidmətlərindən, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin qazanılmasında və möhkəmləndirilməsində müstəsna rolundan,  milli mənəvi dəyərlərimizin təbliği və qorunması sahəsində həyata keçirdiyi genişmiqyaslı tədbirlərdən, dövlət gənclər siyasətinin uğurlu nəticələrindən danışdılar. Mühəndislik fakültəsinin  tələbəsi Miralim Bağırovun ifasında  “Heydər Baba”,  Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbəsi İbrahim Qaniyevin ifasında  səsləndirilən “Xilaskar”  şeirləri böyük rəğbətlə dinlənildi.

Home | News | Heydar Aliyev is always in our hearts
We have several historical figures, prominent politicians and state persons who had significant roles in our history. They are always remembered with their works and services. Among these figures Heydar Aliyev gained the name of Great Leader of Azerbaijan people, who played an important role in the destiny of the country.
On December 12, the event was held “Heydar Aliyev is always in our hearts” organized by the Faculties of Engineering and History and geography dedicated to commemoration of Heydar Aliyev.
Vice-rector on Teaching organization and training technologies, associate professor Natig Talibov commenced the event. The memory of Great leader Heydar Aliyev was commemorated with 1 minute silence. The vice-rector noted the significance of the events held for propagating the heritage of Heydar Aliyev. Widely speaking about his ideas and services for strengthening our statehood, Natig Talibov notified that, Heydar Aliyev was a politician born for great politics, who could express himself in solution of not only domestic, but also world-wide issues.
The dean of the Faculty of History and geography Professor Adil Bakhshaliyev and dean of the Faculty of Engineering docent Ulduz Aghayev made speeches. They emphasized that, Heydar Aliyev was an outstanding politician not only in Azerbaijan, but also in the world. Successful domestic and foreign policy run during his authority in Azerbaijan founded universal values like independence, democracy, justice, national development and secularization. The speakers pointed out that, all the achievements of our country gained under the leadership of Great leader are successfully carried on and expanded by President Ilham Aliyev.
Afterwards, the following students made speeches accordingly: the students of the Faculty of History and geography Ali Miriyev “Heydar Aliyev and Azerbaijani youth”, Toghrul Alizade “Heydar Aliyev is a founder of Azerbaijan”; the students of the Faculty of Engineering Shafiga Kazimova “A founder of Azerbaijan renaissance”, Ikhtiyar Islamov “Restoration of Azerbaijan sovereignty is associated with Heydar Aliyev”. They spoke about his role on gaining and strengthening the sovereignty of Azerbaijan, his services carried out for propagating and preserving our national and spiritual values and the results of the youth policy.
The student of the Engineering Miralim Baghirov recited the poem “Heydar Baba” and the student of the Faculty of History and geography Ibrahim Ganiyev recited “Khilaskar”. The documentary was demonstrated about the life and activity of immortal leader.