Dekabrın 14-də universitet üzrə tyutorların seminarı keçirildi. Seminarın keçirilməsində məqsəd, tədrisin gedişində, tələbələrin kredit sistemi haqqında maariflənməsində və universitetin ictimai-siyasi həyatında tyutorların rolunun daha da təkmilləşdirilməsidir.
Seminarı giriş sözü ilə Kimya və biologiya fakültəsinin tyutoru Pənah Şirinov açaraq seminar iştirakçılarını salamladı və seminarın gündəliyində duran 2017/2018-ci tədris ilinin payız semestrində tədrisin gedişi və tyutorların bu prosesdə iştirakı, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 24 dekabr 2014-cü il tarixli 348 saylı qərarına, 14 iyun 2016-cı il 257 saylı qərar ilə edilmiş dəyişikliklər və əlavələr, Tədris prosesində meydana çıxan problemlərin həllində tyutorların rolu, Tələbələrlə müntəzəm iş aparılması (tyutorlar tərəfindən) və digər məsələlər haqqında iştirakçılara məlumat verdi. Qeyd etdi ki,
2005-ci il mayın 19-da Norveçin Bergen şəhərində keçirilən konfransda Azərbaycan Respublikası rəsmi olaraq Boloniya prosesinə qoşulmuşdur və bununla da təhsilimizin Beynəlxalq təhsil sisteminə inteqrasiyasında mühüm addım atılmışdır. Boloniya prosesinin əsas tələblərindən biri  də təhsil müəssisələrində kredit sisteminin tətbiqidir. Bununla bağlı olaraq ölkəmizin ali təhsil sisteminin beynəlxalq təhsil məkanına qoşulması üçün Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin əmrinə əsasən 2005/2006-cı tədris ilindən başlayaraq ali məktəblərdə kredit sistemi tətbiq olundu. Kredit sistemi ilə təhsil alan tələbələrə köməklik  göstərmək məqsədi ilə ali təhsil müəssisələrində, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetində də  akademik məsləhətçilər (tyutorlar) xidməti təşkil olunmuşdur. Pənah Şirinov  rektor, professor Elxan Hüseynovun gərgin əməyi sayəsində  universitetimizdə tədrisin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində aparılan uğurlu islahatlardan  söz açdı və tyutorlara yaratdığı şəraitə görə hörmətli rektora seminar iştirakçıları adından təşəkkürünü bildirdi.

Home | News | The Seminar of Tutors was held
On December 14, the seminar of tutors was held at the University. The object of the event was to increase the tutors’ roles in the education process and in the public and political life of the University for enlightening the students about credit system.
Panah Shirinov, the tutor of the Faculty of Chemistry and biology commenced the seminar with opening speech, greeted the guests and informed the attendees about some issues: education process and participation of the tutors in this process in autumn semester of 2017/2018 academic year; changes and amendments done with the Order № 257 dated June 14, 2016 to the Order № 348 of Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic dated December 24, 2014; the roles of tutors in solution of problems occurring in teaching process; working with the students, etc. He noted that, Republic of Azerbaijan formally joined to the Bologna process in the conference held in Bergen, the city of Norway on May 19, 2005. It was a significant step on integration of our education system to international arena. The application of credit system in educational institutions is one of the main demands of Bologna process. In this regard, credit system was carried out at the universities for joining our higher education system to international system, according to the order of Ministry of Education of Azerbaijan Republic starting from 2005/2006 academic year. For supporting the students studying with credit system, service of academic advisers (tutors) was organized in higher educational institutions, including Sumgayit State University. PanahShirinov spoke about successful reforms conducted for improving the quality of education in our university thanks to Rector, Professor ElkhanHuseynov. He expressed his gratitude to the rector on behalf of the attendees for created circumstances for the tutors.