Əsas səhifə | Xəbərlər | SAZLI-SÖZLÜ POEZİYA BAYRAMI
Dekabrın 19-da Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Afiqə Alıyevanın təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə görkəmli Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin anadan olmasının 300 illiyi münasibətilə keçirilən tədbir əsl saz-söz bayramına çevrildi. Azərbaycan Respublikası Prezidenti möhtərəm İlham Əliyevin 12 yanvar 2017-ci il tarixli sərəncamı ilə Vaqifin 300 illik yubileyi təntənənli şəkildə qeyd olunur. Bu görkəmli şairin adı YUNESKO-nun “2016-2017-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri” proqramına daxil edilmişdir ki, bu da Azərbaycan poeziyasına verilən böyük qiymətdir. Çox fərəhli haldır ki, YUNESKO-da M.P.Vaqifin 300 illiyinin dünya miqyasında qeyd edilməsi ilə bağlı qərar qəbul olunmuşdur. Türksoy xətti ilə Vaqifin yubileyi Astanada geniş qeyd olunmuşdur. Ümumiyyətlə, bu yubiley həm respublikamızda, həm də respublikamızın hüdudlarından kənarda yüksək təntənə ilə keçirilir. Filologiya fakültəsinin tələbələrinin hazırladıqları yubiley tədbiri də bu baxımdan çox maraqlı keçdi. Gözəllik və şeriyyət vurğunu Vaqifin yaradıcılığından bir sıra nümunələri tələbələr böyük sevinc hissi ilə ifa etdilər. İsmayılova Fatimə, Cabbarlı Səbinə, Əliyeva Əfsanə, Məmmədzadə Samirə, Mustafayeva Rəmayə, Həsənzadə Həsən, Quliyev Mütəllim, Hacıyeva Aişə, Abasquliyeva Xanımnazın Vaqif yaradıcılığından söylədikləri şeirlər dinləyicilərin ürəyincə oldu. Magistrantlar Qənbərov Saməddin və Məmmədov Tahirin Səməd Vurğunun “Vaqif” dramından Vaqiflə Qacarın qarşılaşması səhnəsi yüksək istedadla nümayiş olundu. Əkbərova Günayın şairin “Durnalar” qoşmasına bəstələnmiş mahnını, Quliyev Mütəllimin sazda “Ruhani”, Həsənzadə Həsənin tarda “Qarabağ” havalarını ifa etmələri Vaqif  poeziyasına tükənməz məhəbbətin bariz nümunəsi oldu. Tədbirdə Vaqifin yaradıcılığı haqqında tələbələrin çıxışları onun həyata nikbin baxışlarını, poeziyasının mahiyyətini tutarlı şəkildə əhatə etdi. Baş müəllim Afiqə Alıyeva XVIII əsr türkmən şairi Məxdumqulu Fəraqi ilə Molla Pənah Vaqifin yaradıcılığındakı paralelləri tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı.
Professor  Avtandil Məmmədov çıxışında  son bir neçə ildə universitetdə maraqlı və silsilə tədbirlərin keçirildiyini qeyd etdi. Bildirdi ki,universitetin rəhbərliyinin diqqət və qayğısı sayəsində keçirilən belə tədbirlər milli-mənəvi dəyərlərimizə verilən ən böyük ehtiramdı. Professor gələcəkdə də bu cür tədbirlərin keçirilməsinin zəruriliyini vurğuladı, kollektiv adından  yaradılan yüksək şəraitə görə rektor  professor Elxan Hüseynova  dərin minnətdarlığını  bildirdi.

Home | News | Poetry Night dedicated to 300th Anniversary of Molla Panah Vagif
On December 19, the event was held dedicated to 300th Anniversary of outstanding Azerbaijani poet Molla Panah Vagif by the initiative and organization of Afiga Aliyeva, the senior lecturer of the Department of Azerbaijani and foreign countries literature of Faculty of Philology. His 300th Anniversary is celebrated solemnly with the order dated January 12, 2017 of Ilham Aliyev, President of Azerbaijan Republic. The name of this prominent poet was included to the program “Anniversaries of famous persons and notable events for 2016-2017” of UNESCO. It is commendable that, UNESCO adopted the resolution for celebrating 300th Anniversary of M.P. Vagif globally. His Anniversary was celebrated in Astana with the line of Turksoy. Generally, it is celebrated solemnly both in our republic and abroad.
The anniversary event prepared by the students of the Faculty of Philology was very interesting. The students performed several samples by the works of Vagif. Following students recited poems from the outstanding poet: Ismayilova Fatima, Jabbarli Sabina, Aliyeva Afsana, Mammadzada Samira, Mustafayeva Ramaya, Hasanzade Hasan, Guliyev Mutallim, Hajiyeva Aisha, Abasguliyeva Khanimnaz. Master students – Ganbarov Samaddin and Mammadov Tahir performed the meeting scene of Vagif and Qajarfrom “Vagif” drama. Akbarova Gunay sang the song composed for the qoshma “Durnalar” of the poet, Guliyev Mutallim played “Ruhani” in saz, Hasanzade Hasan “Qarabagh” in tar. Senior lecturer Afiga Aliyeva pointed out the similarities between the works of Makhdumgulu Faraqi, the Turkmen poet in XVIII century with Molla PanahVagif.
Professor AvtandilMammadov noted that, recently a series of interesting events are held at the University. He emphasized the importance of holding this kind of events and expressed his gratitude on behalf of the collective to Professor Elkhan Huseynov for created circumstances.