Dekabrın 20-də Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Rektor professor Elxan Hüseynov iclası açaraq şura üzvlərini salamladı. Rektor universitetimizin 55 illik yubileyi münasibətilə keçirilən təntənəli tədbirdən bəhs edərək qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin əldə etdiyi nailiyyətləri yüksək qiymətləndirən Azərbaycan  Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev noyabrın 2-də imzaladığı Sərəncamla  universitetin bir qrup əməkdaşını fəxri ada layiq gördü. Bu da kollektivimizə dövlət qayğısının böyük təzahürüdür. Bütün bunlar bir daha sübut edir ki, ölkəmizdə müəllim, alim əməyinə, elmə, tədrisə, təhsilə münasibət dövlətin  əsas prioritetlərindəndir. Möhtərəm prezidentimiz cənab İlham Əliyevə bir daha professor-müəllim, tələbə heyəti adından dərin minnətdarlığımızı bildiririk. Rektor həmçinin digər sevindirici xəbəri Şura üzvləri ilə bölüşərək qeyd etdi ki, ölkəmizdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə əlaqədar Dövlət Proqramının müvəffəqiyyətli və məqsədyönlü  yerinə yetirilməsini təmin etmək üçün  universitetimizdə 41 ixtisas üzrə bakalavr, 30 ixtisas və 51 ixtisaslaşma üzrə isə magistr hazırlığı yerinə yetirilir. Eyni zamanda 19 ixtisas üzrə fəlsəfə doktoru, 7 ixtisas üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün mütəxəssis hazırlığı həyata keçirilir. Bunları nəzərə alaraq Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində aşağıdakı ixtisaslar üzrə Dissertasiya Şuraları yaradılmışdır. 3337.01 – “İnformasiya ölçmə və idarəetmə sistemləri (sahələr üzrə)” (texnika). 3303.01 – “Kimya texnologiyası və mühəndisliyi” (kimya). Qeyd olunan ixtisaslar üzrə fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim olunan dissertasiya işlərinin müdafiəsinin keçirilməsi təmin olunacaq. Bu da universitetimizin uğurlarındandır. Bu gün universitetimizin qarşıya qoyduğu məqsədə doğru inamla addımlaması, milli təhsil sisteminin inkişaf etməsi ölkə başçısının yüksək diqqət və qayğısının bariz nümunəsidir.Rektor kollektivə gələcək fəaliyyətində yeni - yeni uğurlar arzuladı.
İclas gündəlikdəki məsələlər üzrə davam etdirildi.
Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru dosent  İsabal Qurbanov bakalavriat səviyyəsində 2017/2018-ci tədris ilinin payız imtahan sessiyasına hazırlığın,  Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov magistratura səviyyəsində 2017/2018-ci tədris ilinin payız imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə məlumat verərək qeyd etdilər ki, imtahanların obyektiv, şəffaf keçirilməsi ilə bağlı hər cür şərait yaradılmış, eyni zamanda imtahan verəcək tələbələrin imtahan yazılarını vaxtında və obyektiv yoxlanılmasına ciddi nəzarət olunacaqdır.
Fakültə Elmi Şuralarında magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyasının nəticələri barədə dosent Sabir Xəlilov, 2017-ci ildə yerinə yetirilmiş Elmi-tədqiqat işlərinin hesabatı haqqında Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov məlumat verdilər.
SDU-nun nümayəndə heyətinin, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin metodisti Samirə Məmmədova Türkiyənin Qazi Universitetində Azərbaycan Universitetlərində Tədris və Təlimin Təkmilləşdirilməsi  Erazmus + PETRA layihəsi çərçivəsində təşkil olunmuş təlimlərdə iştirakının nəticələri barədə Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov,  ERASMUS+LPEB, - “Rusiya, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşəkar bakalavr hazırlığı”, - layihəsi çərçivəsində  Fransada keçirilən təlimlərdə iştirakı barədə Qiyabi,distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev səfər təəssüratlarını şura üzvləri ilə bölüşdülər.
SDU-da Kollokviumların təşkili və keçirilməsi haqqında Əsasnamənin təsdiqi barədə TMM-in direktoru dos. İsabal Qurbanov ətraflı məlumat verdi.
Elektromexanika kafedrasının Azərişıq ASC-də filialının yaradılması və filialın fəaliyyətinin tənzimlənməsi üçün Əsasnamənin təsdiqi barədə Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdilər.
Sonra 5 nəfər əməkdaşın uyğun kafedralar üzrə professor vəzifəsinə seçilməsi, 1 nəfər əməkdaşın isə dosent elmi adı almaq üçün Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsadət qaldırılması məsələsinə baxıldı.
Sonda rektor professor Elxan Hüseynov qarşıya qoyulan vəzifələrin həyata keçirilməsi üçün Elmi Şura üzvlərinə öz tapşırıq və tövsiyələrini verdi.

The next meeting of Scientific Board was held on December 20. Rector Professor Elkhan Huseynov opening the meeting greeted Board members. He talked about ceremonial event dedicated to the anniversary of the university and noted the President Ilham Aliyev’s awards to several co-workers of the university. “It is state care for our collective. We thank to our President for appreciating our work.” Rector also notified that there are 41 majors in bachelor degree, 30 majors and 51 specialties in master’s degree at the university. Moreover, specialist preparation is carried out on 19 majors in PhD and 7 majors in doctor of sciences. Taking into consideration all above mentioned factors, with the decision of Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan dissertation boards have been established at Sumgayit State University for specialties below: 3337.01 – “Information measurement and control systems (for fields)” (technical). 3303.01 – “Chemical technology and engineering” (chemistry). Defense of dissertation works will be provided for receiving PhD and doctor of sciences degrees on aforementioned majors. This is also success of our university. Rector wished the collective new achievements and success in their future work.
The meeting continued with issues on the agenda.
Director of Educational and Methodological Center Isabal Gurbanov gave information about preparation for autumn exam session in bachelor degree and Head of Master’s Department Docent Sabir Khalilov informed about preparation for autumn exam session in master’s degree in 2017/2018 academic year. They said that examination papers will be checked on time and the process will be controlled objectively.
Also, Docent Sabir Khalilov gave information about attestation results of master and PhD students in Faculty Scientific Boards; Head of Scientific Section Docent Samir Orujov informed about implemented scientific research works in 2017.
Vice-rector for Education management and training technologies docent Natig Talibov, Dean of the Faculty of Engineering Docent Ulduz Aghayev, methodologist at International Cooperation Section Samira Mammadova shared their impressions of participation in trainings organized in the framework of Excellence of Teaching and Learning in Azerbaijani Universities Erasmus + PETRA project held in Gazi University in Turkey. Vice-rector for Correspondence, Distant and Extra Education Docent Gafar Atatyev also talked about his experience in trainings held in France in the framework of project called ERASMUS+LPEB – “Professional bachelor preparation in open and distant education format for energy and ecological efficiency of buildings in Russia, China and Azerbaijan”.
Isabal Gurbanov gave broad information about approval of regulations on organization and conduct of colloquiums.
Dean of Department of Physics and electroenergetics Tamella Ahmadova talked about establishment of branch of electromechanics department in Azerishiq OJSC and its regulation. Scientific secretary Professor Mukhtar Samadov informed about granting educational materials the right to publish.
Then, selection of 5 employees to the position of professor for appropriate departments and pledge by one person for receiving scientific name of docent in Higher Attestation Commission under President of Republic of Azerbaijan were reviewed.
In the end, Elkhan Huseynov gave his instructions and advice to Scientific Board members for realization of targeted duties.