Dekabrın 21-də İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 2-ci kurs tələbələri arasında Karusel üsulu ilə bilik yarışı keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirildikdən  sonra  tədbiri  Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq qeyd etdi ki,  Sumqayıt Dövlət Universiteti  yeni inkişaf mərhələsini şərəflə addımlayır.  Qətiyyətlə deyə bilərəm ki, universitetimizin keçdiyi yol zəngin maarifçilik ənənələrinə malik olan Azərbaycan ali təhsil sisteminin yeni inkişaf tarixidir. Sumqayıt Dövlət Universiteti inkişafı ilə yanaşı, milli şüurun formalaşmasında, gənclərin vətənpərvər ruhda  tərbiyə olunmasında,  peşəkar kadrlar hazırlanmasında mühüm xidmətlər göstərir. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunları öz ixtisaslarını bilməklə yanaşı dövlətçilik təfəkkürü və Azərbaycançılıq məfkurəsi ilə zənginləşmiş yeni nəsildir.
Prorektor  ölkə başçısının  “Azərbaycan gəncliyi 2017–2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının əhəmiyyətindən söz açaraq bildirdi ki,  Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən yeni imzalanmış Dövlət proqramı sənədi də “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası əsasında  hazırlanıb. Dövlət Proqramının qəbul edilməsi Ulu öndər Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu gənclər siyasətinin daha bir uğurudur. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin respublikamızda təhsilin inkişafı və insan kapitalının formalaşdırılması sahəsində müəyyənləşdirdiyi tədbirlərə uyğun olaraq  universitetimizdə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir. Bugünkü bilik yarışının keçirilməsində də məqsəd gənclərin asudə vaxtlarını səmərəli təşkil etmək, intellektual səviyyəsini, dünya görüşünü, zehni inkişafını stimullaşdırmaq, onlar arasında bilik və elmin nüfuzunu artırmaq, iqtisadiyyatımızı daha da dərindən öyrənməkdən ibarət olduğunu diqqətə çatdırdı.
Bilik yarışında  4 komanda Mühasiblər, Biznesmenlər, İqtisadçılar, Marketoloqlar komandaları biliklərini sınadılar, Mühasiblərlər komandası qalib gəldi. Qeyd edək ki, ev tapşırıqları bölməsində tələbələr onlara verilən mövzuları prezentasiyalar şəklində təqdim etdilər.
Qalib gələn komandanı İqtisadiyyat və İdarəetmə fakültəsinin dekanı dosent  Aynurə  Yəhyayeva təbrik edərək bu tip yarışların tələbələr üçün vacib olduğunu  və gələcəkdə də silsiləli şəkildə keçiriləcəyini qeyd etdi.  Universitetdə tələbələrin hərtərəfli  inkişafı üçün yaradılan  şəraitə görə rektor professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü  bildirdi.

On December 21, with the organization of economy and management faculty knowledge competition was held with carousel technique among second year students.
After sounding State Anthem of Azerbaijan Republic, Vice-rector for Humanitarian issues docent Ramiz Huseynov opening the event noted that Sumgayit State University strides a new development stage. “I can decisively say that our university’s way is a new development stage of Azerbaijani education system. SSU has special role in preparation of qualified cadres.”
Vice-rector talked about significance of State Program called “Azerbaijani youth in 2017-2021” which has been prepared by President IlhamAliyev on the basis of the Document of State Program “Azerbaijan 2020: vision of the future”Development Concept also signed by President Ilham Aliyev. Large-scale projects are being held at our university according to IlhamAliyev’s events and measures in the field of development of education and human capital. The aim of today’s knowledge competition is to organize young people’s free time effectively and stimulate their intellectual level and outlook.
Four teams tested their knowledge in the competition: Accountants, Businessmen, Economists, Marketers. Team of Accountans was the winner. It should be noted that students delivered their home work as presentations.
Dean of the Faculty of Economy and Management docent Aynura Yahyayeva congratulated the winner team and said that such kinds of competitions will be held in the future in series. She also thanked to the rector Professor Elkhan Huseynov for favorable conditions for comprehensive development of students.