Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizin “Səfəvi” komandası qalib gəldi
Dekabrın  20-də Sumqayıtdakı Heydər Əliyev Mərkəzində şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramına əsasən şəhər tələbələrinin “Xəmsə Kuboku” bilik yarışması keçirildi.
Baş İdarənin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt İntellektual Klubunun hakimlərinin idarəçiliyi ilə keçirilən yarışda tələbə-gənclərdən ibarət 12 komanda iştirak etdi. Ümumilikdə hər komandada 6 nəfər olmaqla, 72 tələbə-gənc qalib adı uğrunda mübarizə apardı.
Azərbaycanın Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayan yarışı Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəis əvəzi Mübariz Bəşirov açaraq iştirakçıları salamladı. Əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasətindən, gənc nəslə göstərilən diqqət və qayğıdan danışdı.
Qeyd olundu ki,yarışın keçirilməsində məqsəd “Azərbaycan gəncliyi 2017 – 2021-ci illərdə” Dövlət Proqramından irəli gələn vəzifələri icra etmək, gənclərin intellektual səviyyəsini, dünyagörüşünü genişləndirmək, zehni inkişafını stimullaşdırmaq, onlar arasında elmin nüfuzunu artırmaq, asudə vaxtlarını səmərəli təşkil etməkdir. Bildirildi ki, Sumqayıtda da gənclərin hərtərəfli inkişafı üçün əlverişli şərait yaradılıb.
Gərgin bilik mübarizəsi şəraitində keçən yarışın yekununda I yerə Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Səfəvi” komandası layiq görüldü. II yeri Sumqayıt “ASAN xidmət” Mərkəzinin “Mübariz”, III yeri isə Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Sumqayıt şəhər bölməsinin eyniadlı komandası tutdu.

According to State Program “Azerbaijani youth in 2017-2021”, “Khamsa Cup” knowledge contest of the city students was held in HeydarAliyev Center, organized by Sumgayit Head Office of Youth and Sports, on December 20.
12 teams consisting of students participated in the competition run by the management of referees of Sumgayit Intellectual Club functioning within Head Office. Every team consisted of 6 students and 72 young people struggled for victory.
The contest commenced with sounding Azerbaijan State anthem. MubarizBashirov, substitute chief of Head Office of Youth and Sports started the competition and greeted the participants. He spoke about youth policy founded by Great leader HeydarAliyev and his care and attention to young generation.
It was noted that, the purpose of the contest is to fulfill the tasks arising from State Program “Azerbaijani youth in 2017-2021”, to expand intellectual level and outlook of youth, to stimulate their mental growth. He noted that, favorable conditions have been created for thorough improvement of young people in Sumgayit.
“Safavi” team of Sumgayit State University was awarded first place in this knowledge contest. “Mubariz” team of Sumgayit “ASAN service” awarded second place, the team of Sumgayit city branch of Red Crescent Society awarded third place.