Əsas səhifə | Xəbərlər | TEC-in hesabat-seçki konfransı keçirildi
Dekabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55 illik yubileyinə həsr olunmuş Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) hesabat-seçki konfransı keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov açaraq TEC-in bir il ərzindəki fəaliyyətindən  bəhs etdi. Qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbələrin elmə olan marağının artırılması, elm sahəsində uğurlar əldə etməsi, onların elmi fəaliyyətlə məşğul olmasına geniş imkanlar yaradılıb. Prorektor burada elmi sahənin inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyini, ciddi elmi-tədqiqatlarla məşğul olan tələbələrin yetişdiyini vurğuladı. Qeyd etdi ki, çox sevindirici faktdır ki, tələbələrimiz elmi-tədqiqat və yaradıcılıq işləri ilə universitet, respublika və beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan elmi konfrans, seminar, fənn olimpiadaları, müsabiqə və yaradıcı layihələrdə fəal iştirak edərək sertifikata layiq görülürlər. Bu gün TEC həm tələbələrin elmi potensialının üzə çıxarılmasına, həm də fərdi inkişafına xidmət edir. Prorektor çıxışının sonunda gənc tədqiqatçılara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov və digər natiqlər çıxış edərək TEC-in fəaliyyətindən, əhəmiyyətindən və bu işdə tələbələrin rolundan söz açdılar. Bildirdilər ki, Prezident cənab İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan gəncliyi 2017–2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı ölkədə gənclər siyasətinin daha səmərəli həyata keçirilməsi istiqamətində atılan növbəti mühüm addımdır. Dövlət Proqramının məqsədi Azərbaycanda gənclər siyasətinin daha səmərəli həyata keçirilməsinə nail olmaq, cəmiyyətin bütün sahələrində gənclərin fəal iştirakına şərait yaratmaq, onların yaradıcı və innovativ potensialının üzə çıxarılmasını dəstəkləməkdir.
TEC-in sədri Lalə Bunyatova konfransın gedişatı və strukturu haqqında məlumat verərək universitetdə gənclərə olan qayğıdan, tələbələrin uğurlarından və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Universitet üzrə TEC-in Şura sədri Zəmilə Abdullayeva TEC-in 2016-2017-ci tədris ilindəki fəaliyyətinin hesabatını verdi.
Hesabatdan sonra Konfrans işini TEC-in Şura üzvlərinin seçkisi ilə yekunlaşdırdı.  Səsvermə yolu ilə Zəmilə Abdullayeva yenidən TEC-in Şura sədri seçildi.

Home | News | Report-election Conference of Student Scientific Society Was Held
On December 22, report-election conference of Student Scientific Society (SSS) dedicated to 55th anniversary of Sumgayit State University was held.
Vice-rector for Science and Innovations of the university Professor Ramazan Mammadov opened the meeting and talked about activity of SSS during a year. He noted that there are students who are interested in scientific-research works. Also, it was notified that our students are awarded with certificates by actively participating in republican and international scientific conferences, seminars, subject olympiads, competitions and creative projects with their scientific-research and creative works. Nowadays, SSS serves to discover students’ scientific potential and develop them individually. Vice-rector wished young researchers success in their scientific activities.
Vice-rector for Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov and other speakers delivered speech focused on activity, significance of SSS and students’ role in this work. They noted that “Azerbaijani youth in 2017-2021” State Program signed by President Ilham Aliyev is the next step in effective realization of youth policy in the country. The aim of the State Program is to achieve effective implementation of youth policy, participation of youth in all fields of society, to support the discovery of their creative and innovative potential.
Chairwoman of SSS Lala Bunyatova spoke about progress and structure of the conference, care for students at the university, students’ success and the importance of SSS.
Chairwoman of SSS Board Zamila Abdullayeva made report of SSS for 2016-2017 academic year.
After the report the conference continued its work with election of SSS Board members. Zamila Abdullayeva was elected chairwoman again.