Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Bakı Mühəndislik Universitetində keçirilən “Erasmus+ Məlumatlandırma günü”nə həsr olunmuş tədbirdə iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Dekabr 2017 15:57
Əməkdaşlarımız Bakı Mühəndislik Universitetində keçirilən “Erasmus+ Məlumatlandırma günü”nə həsr olunmuş tədbirdə iştirak etdilər
Dekabrın 25-də Bakı Mühəndislik Universitetinin  Xarici əlaqələr üzrə prorektorluğunun təşkilatçılığı ilə “Milli Erasmus+” ofisi ilə birgə “Erasmus+” layihələri barədə  məlumatlandırma günü keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Təhsil Nazirliyinin, Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri və Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin  təmsilçiləri ilə birgə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri dosent Turqay Hüseynov, şöbənin metodisti Samirə Məmmədova, Proseslerin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov və TEC-in sədri Lalə Bünyatova iştirak etdilər.
Tədbiri Bakı Mühəndislik Universitetinin rektoru, prof. Havar Məmmədov açaraq hələ fəaliyyətinin bir ili tamam olmayan BMU-nun xarici əlaqələrindən və bu əlaqələrin qurulmasında Erasmus+ kimi beynəlxalq proqramlarda universitetin  rolundan bəhs etdi. Daha sonra Təhsil Nazirliyinin Elm, ali və orta ixtisas şöbəsinin müdir müavini Şahin Bayramov çıxış edərək Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası və ondan irəli gələn məsələlər haqqında danışdı. Qeyd etdi ki, bu cür tədbirlərin tez-tez keçirilməsi universitetlərin beynəlxalq layihələr haqqında vaxtında məlumatlanmalarında mühüm rol oynayır.
Avropa İttifaqının nümayəndəsi   Elnarə Tağıyeva tədbirin təşkili  üçün BMU –nun rəhbərliyinə təşəkkür etdi. O, Avropa İttifaqının təhsilin inkişafına xüsusi diqqət yetirdiyini və layihələrdə Azərbaycan universitetlərinin iştirak statistikası haqqında məlumat verdi. Erasmus+ Bakı ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov Erasmus+ proqramının milli nümayəndəliyinin fəaliyyəti, hədəf qrupları, ümumi məqsədləri və universitetlərlə əlaqələri barədə məlumat verərək bildirdi ki, ölkəmiz 1995-ci ildən beynəlxalq təhsil layihələrinə qoşulmuş və indiyədək Azərbaycandan 45 iri layihə bu proqram vasitəsi ilə həyata keçirilib.

On December 25, Information day about projects of “Erasmus+” was held with the organization of vice-rectorate for Foreign relations of Baku Engineering University and with the office of “National Erasmus+”. The representatives of Azerbaijan Ministry of Education and higher educational institutions, delegation of European Union to Azerbaijan, as well as head of the Department of International partnership of Sumgayit State University associate professor Turgay Huseynov and Samira Mammadova, the methodist of the department; Professor Javanshir Mammadov, the head of the department of Process automation and Lala Bunyatova, the chief of SSS participated in the event.
Professor Havar Mammadov, rector of Baku Engineering University commenced the event and widely spoke about foreign relations of BEU and the role of international programs like Erasmus+ in establishing these relations. Later deputy head of department of Science, higher and secondary education of Ministry of Education Shahin Bayramov gave information about State Strategy on improvement of education in Azerbaijan Republic. He noted that, holding of this kind of events plays a significant role in informing the universities about international projects.
Elnara Taghiyeva, the representative of European Union thanked to administration of BEU for organization of the event. She emphasized European Union’s special attention to the growth of education and informed about participation statistics of Azerbaijan universities in the projects. The head of Baku office of Erasmus+ Parviz Baghirov spoke about the activity of national agency of Erasmus+ program, its target groups, general purposes and relations with the universities. He notified that, our country has joined to international education projects since 1995; 45 large projects have been realized through this program from Azerbaijan.