Əsas səhifə | Xəbərlər | Müəllim və tələbəmiz sertifikata layiq görüldü
Dekabrın 21,22-də Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsi, Azərbaycan tarixi (təbiət fakültələri üzrə) kafedrası və Dünya azərbaycanlıları: tarixi demoqrafiya elmi tədqiqat laboratoriyasının təşkilatçılığı və Diasporla iş üzrə Dövlət Komitəsinin və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününə həsr edilən “Dünya azərbaycanlıları: tarix və müasirlik” mövzusunda II Respublika elmi konfransı keçirildi.
Tarix fakültəsinin dekanı, dosent Azad Rzayev müzakirə olunacaq mövzuların tarix elminin aktual problemlərinə həsr olunduğunu, gənclərin, xüsusilə tələbələrin elmi araşdırmalara cəlb edilməsi baxımından  mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi və konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Konfransda Azərbaycanın ərazisi və əhalisi: etno-demoqrafik proseslər, Azərbaycançılıq ideologiyasına elmi-nəzəri baxış,  Azərbaycan Respublikası ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalı kimi mövzularda məruzələr dinlənildi.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetindən Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nofəl Abdullayev “Azərbaycanın enerji siyasətində Türkiyənin yeri”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi İsmayıl Faxtiyev “Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü və məhv edilən tarixi abidələr” mövzularında çıxış edərək sertifikata layiq görüldülər.

On December 21, 22 II Republican scientific conference was held entitled “World Azerbaijanis: history and modernity” dedicated to Solidarity Day of World Azerbaijanis with organization of Faculty of History of Baku State University, Department of Azerbaijan history and scientific-research laboratory of World Azerbaijanis: historical demography; with support of State Committee on Affairs with Diaspora and Ministry of Education.
Associate professor Azad Rzayev, the dean of the Faculty of History notified that, discussed subjects are dedicated to actual problems of history and are important for drawing students’ attention to scientific investigations. He wished success to conference participants.
The reports on different subjects were listened in the conference: Area and population of Azerbaijan: ethno-demographic processes; the scientific-theoretical view to ideology of Azerbaijanism; occupation of territories of Azerbaijan Republic by Armenia.
Nofal Abdullayev, senior lecturer of the department of History and its teaching methods of Sumgayit State University delivered presentation on “Turkey’s place in energy policy of Azerbaijan” and Ismayil Fakhtiyev, IV course student of Faculty of History and geography presented “Armenian harassment to Azerbaijan and destroyed historical monuments”. They were awarded with certificates.