Əsas səhifə | Xəbərlər | Biologiya gecəsi keçirildi
Dekabrın 27-də Kimya və biologiya fakültəsinin Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Biologiya gecəsi” adlı tədbir keçirildi. Tədbirdə prorektorlar, dekanlar, kafedra müdirləri və tələbələr iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq tədbir iştirakçılarını qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlıların Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə təbrik edərək yeni uğurlar arzuladı.
Qeyd etdi ki, biologiya fənni insan, onun sağlamlığı, insanın sosial mahiyyəti, insan və təbiət münasibətləri, insanın psixoloji xüsusiyyətlərinə aid həyati əhəmiyyəti olan ən zəruri bilik və bacarıqları əhatə edir. Belə tədbirlərin keçirilməsi tələbələrin intellektual inkişafı, vətənini, təbiəti sevən və onu hər zaman qorumağa çalışan yetkin şəxsiyyət kimi formalaşması baxımından çox böyük əhəmiyyət daşıyır.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov çıxışında bildirdi ki, fakültəmizdə tələbələr arasında elmi biliklərin artırılması istiqamətində mühüm layihələr gerçəkləşir, mütəmadi tədbirlər keçirilir. Tədbirdə tamaşaçılara elmi- əyləncələli səhnələr təqdim olundu. Biologiya gecəsində bir sıra tamaşalar yer almışdı: "Amscope mikroskopunun təqdimatı", "Təbiətimizi qoruyaq" , “Ər-arvad", "Sumqayıt- Xızı turunda", "Tələbələrin gözündə müəllimləri" və s. Həmçinin bioloqlara həsr olunmuş şeir, "Azərbaycan" mahnısı tələbələrin ifasında səsləndirildi.
Tamaşalarda fakültəmizin tələbələri və hətta müəllimləri də rol almışdır. Bu baxımdan kafedranın dosenti Xanəhməd Həsənov və baş müəllim Arzu Həsənovaya təşəkkür edirik.
Tədbirdə maraq doğuran səbəblərdən biri də illər öncə SDU da təhsil almış məzun  tələbələrin - Nərmin Salamlı, Elnarə Əfəndiyeva, İlahə Əhmədova, Dilbər Tahirli, Elnarə Salahovanın  TEC-in  xəttilə qonaq gəlməsi oldu. Onların doğma universitetde artıq karyeralarında uğur qazanmış kimi çıxış etmələri olduqca qürurverici idi. Dilbər Tahirli həm də Rəssamlar İttifaqının üzvüdür. O, fakültə loqosu olan maraqlı rəsm əsərinin universitete bağışladı, Nərmin Salamlı isə Şəkidən gəldiyi üçün üzərində SDU bilologiya sözü yazılmış Şəki halvasını təqdim etdi.
Qeyd edək ki, biologiya gecesinə hazırlıq payız semesterinin əvvəlindən başlanmışdır. Belə tədbirin hazırlanmasında Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradovun, Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Arzu Baxşaliyevin, kafedranın baş müəllimi Aysel Ağayevanın da əməyi danılmazdır.

Home | News | Biology Evening Held
On December 27, the event “Biology evening” was held with the organization of Department of Biology and its teaching methods of Faculty of Chemistry and biology. Vice-rectors, deans, department chiefs and students participated in the event.
Docent Ramiz Huseynov, vice-rector on Humanitarian issues commenced the event, felicitated the attendees on occasion of Solidarity Day of World Azerbaijanis and New Year and wished them success.
He noted that, the subject of biology encompasses essential knowledge and skills concerning the human, his health, social essence, relations with nature and psychological features. Holding such events is of great importance for the intellectual growth of the students.
Associate professor Mahal Muradov, the dean of the Faculty of Chemistry and biology notified that, significant projects are realized, events are held for raising the scientific knowledge of our students. Amusing and scientific scenes were presented in the event. Several performances were demonstrated in biology evening: “Presentation of Amscope microscope”; “Let’s preserve our nature”; “Husband and wife”; “Sumgayit-Khizi tour”; “Teachers with the eyes of their students”, etc. The students recited the poem dedicated to biologists and performed the song of “Azerbaijan”.
The students and even the teachers of the Faculty took part in the spectacles. Mahal Muradov and attendants thanked to Khanahmad Hasanov, docent of the department and senior lecturer Arzu Hasanova.
Graduates of SSU – Narmin Salamli, Elnara Afandiyeva, Ilaha Ahmadova, Dilbar Tahirli, Elnara Salahova came to event as a guest via SSS. Dilbar Tahirli is a member of Union of Artists, she presented her painting with faculty logo on it. Narmin Salamli presented Shaki halvasi with the writing of SSU biology on it.
It should be noted that, preparation for biology evening began in the beginning of autumn semester with support and organization of docent Mahal Muradov, the efforts of docent Arzu Bakhshaliyev, the head of Department of Biology and its teaching methods and Aysel Aghayeva, the senior lecturer of the Department are undeniable.