Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə Dissertasiya Şurasının ilk iclası keçirildi
Yanvarın 5-də  Sumqayıt Dövlət Universitetində Dissertasiya Şurasının ilk iclası keçirildi. Rektor  professor Elxan Hüseynov Müdafiə Şurasının ilk  iclasını açaraq Şura üzvlərini təbrik etdi və   Sumqayıt Dövlət Universitetinin əldə etdiyi nailiyyətləri yüksək qiymətləndirdi. Qeyd etdi ki, ölkəmizdə sürətli sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafın nəticəsi olaraq elmin, təhsilin bütün sahələrində bir sıra mütərəqqi dəyişikliklər baş vermişdir. SDU-nun formalaşmasını və fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsini təmin etmək məqsədilə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin imzaladığı tarixi fərman universitetimizdə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasına öz mühüm töhfəsini vermişdir. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən sistemli və ardıcıl tədbirlər ictimai həyatın bütün strateji sahələrində olduğu kimi yüksək ixtisaslı elmi və elmi-pedaqoji kadrların hazırlanması istiqamətində də böyük inkişafa, Azərbaycan elminin beynəlxalq elm məkanına inteqrasiyasının sürətləndirilməsinə və müvafiq normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsinə gətirib çıxarmışdır.
Rektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin 15 dekabr 2017-ci il tarixli (protokol №21-R) qərarına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim olunan dissertasiyaların müdafiəsini keçirmək üçün FD.02.193 Dissertasiya Şurası yaradılmışdır. Ölkəmizdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə əlaqədar Dövlət Proqramının müvəffəqiyyətli və məqsədyönlü  yerinə yetirilməsini təmin etmək üçün  universitetimizdə 41 ixtisas üzrə bakalavr, 30 ixtisas və 51 ixtisaslaşma üzrə isə magistr hazırlığı yerinə yetirilir. Eyni zamanda 19 ixtisas üzrə fəlsəfə doktoru, 7 ixtisas üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün mütəxəssis hazırlığı həyata keçirilir. Bunları nəzərə alaraq Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində aşağıdakı ixtisaslar üzrə Dissertasiya Şuraları yaradılmışdır:3337.01 – “İnformasiya ölçmə və idarəetmə sistemləri (sahələr üzrə)” (texnika). 3303.01 – “Kimya texnologiyası və mühəndisliyi” (kimya). Qeyd olunan ixtisaslar üzrə fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim olunan dissertasiya işlərinin müdafiəsinin keçirilməsi təmin olunacaq. İnanırıq ki,  gələcəkdə digər ixtisaslar üzrə də dissertasiya şuralarının yaradılmasına nail olacağıq.  Bu münasibətlə bütün kollektivimizi təbrik edir,  bizə göstərilən etimada görə Prezident cənab İlham Əliyevə təşəkkür edirik.
Dissertasiya Şurasının sədri professor Əkbər Ağayev şura üzvləri adından  rektor  professor Elxan Hüseynova SDU-da Dissertasiya Şurasını yaradılmasında göstərdiyi xüsusi zəhmətinə və Şuranın ilk iclasında iştirakına görə təşəkkürünü  bildirdi. Qeyd etdi ki, SDU  qabaqcıl ali təhsil müəssisələri arasında öncül sıralarda yer almışdır və  bu gün  Dissertasiya  Şurasının  yaradılması gələcəkdə ölkəmizdə  kadr potensialının inkişafına böyük töhfə verəcəkdir.
Dissertasiya Şurasının Elmi katibi dosent Musa Mustafayev  Ali Attestasiya Komissiyasının 26 dekabr 2017-ci il tarixli 388 saylı əmri ilə Dissertasiya Şurasının  üzvlərini tanış etdi. Qeyd etdi ki, şuranın tərkibi 13 nəfərdən ibarət təsdiq edilmiş,  Azərbaycan Respublikasının əməkdar müəllimi, kimya üzrə elmlər doktoru, professor Əkbər Ağayev Dissertasiya Şurasının sədri,  texnika üzrə elmlər doktoru Aqil  Hüseynov sədr müavini, kimya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Musa Mustafayev  Elmi katib təyin edilmişdir.

On January 5, the first meeting of Dissertation Board was held at Sumgayit State University. Rector Professor Elkhan Huseynov opening the first session of the Defense Board congratulated the Board members and appreciated the achievements of SSU. He noted that there are lots of changes in different fields of education. Heydar Aliyev’s order on formation of SSU and improvement of its work made its contribution to preparation of qualified cadres. Rector also noted that according to the decision of Presidium of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, dated December 15, 2017 (protocol №21-R) FD.02.193 Dissertation Board has been established in order to hold PhD dissertation defense within Sumgayit State University. Relating to the implementation of National Strategy for development of education in our country in order to realize State Program there are 41 bachelor programs, master programs in 30 majors and 52 specializations at the university. At the same time, cadre preparation is provided in PhD and doctor of sciences in 19 and 7 majors respectively. Taking into consideration all these, dissertation boards have been established in Sumgayit State University with the decision of Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for following specialties: 3337.01 – “Information measurement and management systems (for fields)” (technical). 3303.01 – “Chemical technology and engineering” (chemistry). The defense of dissertation works which were presented for getting PhD and doctor of science academic degrees on mentioned specialties will be provided. We believe that, we would succeed to establish dissertation boards on other specialties in future. We congratulate the collective of SSU on the occasion.
Professor Akbar Aghayev, the chairman of Dissertation Board expressed gratitude on behalf of Board members to Professor Elkhan Huseynov for his hard work in establishment of Dissertation Board and for participation in the first meeting of the Board. He noted that, SSU has a significant place among higher educational institutions and establishment of Dissertation Board will contribute to the development of cadre potential in our country.
Docent Musa Mustafayev, the scientific secretary of Dissertation Board introduced the order №388 dated December 26, 2017 of Supreme Attestation Committee to Board members. He notified that, the structure of the board was approved and consists of 13 persons. Professor Akbar Aghayev, the honored teacher of Azerbaijan Republic, doctor of chemical sciences was appointed a chairman of Dissertation Board; doctor of technical sciences Agil Huseynov was appointed a deputy chairman and PhD in chemistry docent Musa Mustafayev a scientific secretary.