Yanvarın 26-da  Sumqayıt şəhərində yerləşən M.Ə.Rəsulzadə adına kitabxanın filialında SDU YAP Gənclər Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycanda 2018 -ci ilin "Azərbaycan Xalq Cumhuriyyəti İli" elan edilməsi münasibətilə AXC-nin lideri M.Ə.Rəsulzadənin doğum gününə həsr olunmuş "Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin banisi" başlığı altında oxucu konfransı keçirildi.
Konfransda AXC-nin tarixi, dövlətçilik tariximizdəki yeri və rolu, yaradılmasında müstəsna xidmətləri olan görkəmli ictimai xadimlərin fəaliyyətindən söz açıldı. Qeyd olundu ki, 1918-ci il mayın 28-də yaradılan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olmaqla yanaşı, xalqımızın tarixində mühüm bir hadisə idi. Belə ki, əsrlər boyu müstəqillik arzusu ilə yaşayan xalqımız nəhayət ki, öz müstəqil dövlətinə sahib oldu.

Home | News | Reader Conference Called “Founder of Azerbaijan Democratic Republic” Was Held
On January 26, reader conference called “Founder of Azerbaijan Democratic Republic” was held in Sumgayit in a branch of the library named after M.A.Rasulzade. The conference was dedicated to the leader of ADR M.A.Rasulzade. President Ilham Aliyev declared 2018 year as a “Year of Azerbaijan Democratic Republic” and the conference was organized by SSU New Azerbaijan Party Youth Union.
The conference focused on history of ADR, its place and role in the history of statehood and public figures’ exceptional activities in its establishment. It was noted that Azerbaijan Democratic Republic founded on May 28, 1918 was the first democratic republic in Muslim East and essential event in our history.