Əsas səhifə | Xəbərlər | Mevlana Mübadilə Proqramının təqdimatı keçirildi
Fevralın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Mövlanə” Mübadilə Proqramının  professor-müəllim heyəti üçün təqdimatı keçirildi.
Təqdimatda açılış nitqi ilə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək türkdilli ölkələrin universitetləri arasında tələbə və professor-müəllim mübadiləsinin həyata keçirilməsini nəzərdə tutan “Mövlanə” Mübadilə Proqramı”nın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, “Mövlanə” Mübadilə Proqramı Türkiyə Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tərəfindən qurulan və Türkiyə Respublikası tərəfindən maliyyələşdirilən proqramdır. Burada əsas məqsəd yüksəkkeyfiyyətli təhsilin və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsidir. Prorektor onu da qeyd etdi ki, professor-müəllim heyətinin mübadilə proqramlarında iştirakı universitetin kadr potensialının inkişafında ilkin şərtlərdən biridir. Bu istiqamətdə  atılan addımlardan biri olan  “Mövlanə” Mübadilə proqramının reallaşması SDU-nun beynəlxalq elmi əlaqələrinin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu proqram çərçivəsində Türkiyə ali təhsil müəssisələrinin müəllim və tələbə heyətinin dünyanın müxtəlif qitələrində yerləşən universitetlərdə və eyni zamanda həmin universitetlərdə fəaliyyət göstərən akademik heyətin və təhsil alan tələbələrin Türkiyənin müxtəlif universitetlərində təcrübə görməsi və təhsilini davam etdirməsi mümkündür. Professor Ramazan Məmmədov  onu da diqqətə çatdırdı ki, SDU bu proqrama 2015-ci ildən qoşulmuş, Türkiyənin 8 dövlət universiteti ilə mübadilə protokolu imzalamışdır.
Beynəlxalq Əməkdaşlıq şöbəsinin metodisti Samirə Kərimova  “Mövlanə” Mübadilə Proqramı haqqında təqdimatla çıxış edərək proqram haqqında ətraflı məlumat verdi. Təqdimatda mübadilə proqramında iştirak şərtləri, təqaüdlər, sənədlər və Türkiyə universitetləri barədə geniş məlumatlar öz əksini tapdı.
Sonra Proqramda iştirak etmiş Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Samir Kərimli  Adnan Menders Universitetində 2 həftəlik mübadilə təcrübəsi haqqında ətraflı məlumatla çıxış etdi.
Çıxışdan sonra Beynəlxalq  Əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Samirə Məmmədova  beynəlxalq mübadilə proqramları haqqında professor-müəllim heyətini məlumatlandırdı və müəllimləri bu proqramlardan faydalanmağa dəvət etdi.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov çıxış edərək gələcəkdə bu kimi proqramlara müəllimlərlə yanaşı, tələbələrin də qatılmağını arzuladı. Bildirdi ki, çox istərdik ki, gənclərimiz nəinki ölkəmizi, habelə xarici ölkələri  əhatə edən bütün sahələrdə fəal olsunlar.

Yerləşdirilmə tarixi : 02 February 2018 16:22
On February 2, presentation of Mevlana Exchange Program was held in Sumgayit State University for professor-teaching staff.
In the presentation, vice-rector for Science and innovations Professor Ramazan Mammadov delivered speech focusing on significance of “Mevlana Exchange Program” which aims student and professor-teaching staff exchange among universities of Turkic-speaking countries. He noted that the exchange program has been established by Council of Higher Education of Turkey and is financed by Republic of Turkey. Main target here is to learn quality education and international experience. Professor also noted that professor-teaching staff’s participation in exchange programs is prerequisite for development of university cadre potential. Realization of Mevlana Exchange program is also essential to development of international relations of SSU. In the framework of this program it is possible for teachers and students of Turkish high schools to intern and continue their study abroad and vice versa. Professor Ramazan Mammadov also emphasized that SSU joined to the program in 2015 and signed exchange protocols with 8 state universities of Turkey.
Methodologist of International Cooperation Department Samira Karimova gave broad information about the program. Moreover, the presentation reflected terms of participation, scholarships, documentations and information about Turkish universities.
Then, teacher of history and its methodology department Samir Karimli gave detailed information about his two weeks’ exchange experience in Adnan Menderes University of Turkey.
After the speech, head of International Cooperation Department Samira Mammadova also informed teachers about international exchange programs and invited teachers to benefit from those kinds of programs.
Vice-rector for Humanitarian issues Ramiz Huseynov also expressed his opinion on the program and wished that students also could participate in such programs.