Əsas səhifə | Xəbərlər | Dissertasiya Şurasının nəznində fəaliyyət göstərən elmi seminarın ilk iclası keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Fevral 2018 15:51
Dissertasiya Şurasının nəznində fəaliyyət göstərən elmi seminarın ilk iclası keçirildi
Fevralın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının əmri ilə yaradılmış  FD.02.193 Dissertasiya Şurasının nəzdində fəaliyyət göstərən elmi seminarın ilk iclası keçirildi.
Elmi Seminarın gündəliyində nəzərdə tutulmuş məsələlərin müzakirəsinə başlanmazdan əvvəl  Elm və innovasiyalar üzrə prorektor filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Ramazan Məmmədov seminar üzvlərini təbrik etdi və onlara fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzuladı. Bu gün ölkəmizin yüksək inkişaf mərhələsini yaşadığını, bütün sahələrdə uğurlar qazandığını vurğulayan prorektor bildirdi ki, təhsil sahəsinin inkişafı Azərbaycan dövləti üçün prioritet istiqamətlərdən biridir. Çünki təhsil hər bir ölkə üçün strateji bir sahədir. Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin dediyi kimi,  təhsil hər bir xalqın gələcəyidir. Təhsilsiz inkişaf ola bilməz. Hazırda bütün dünyada xalqların, dövlətlərin inkişafı ilə bağlı müasir çağırışlar, ilk növbədə məhz təhsillə, cəmiyyətin intellektual inkişaf səviyyəsi ilə bağlıdır. İlk növbədə, onu vurğulamaq lazımdır ki, Azərbaycan cəmiyyətinin, xüsusilə də  gənc nəslin təhsilə, innovasiyalara böyük marağı var. Ölkəmiz zəngin təhsil ənənələrinə, güclü intellektual və kadr potensialına malikdir. Uzun illər boyu yaranmış ənənələr yeni dövrün tələbləri nəzərə alınmaqla, daha da inkişaf etdirilməlidir. Bu uğurların davamı olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin tarixində ilk dəfə yaradılmış Dissertasiya Şurasının Elmi seminarının  səmərəli fəaliyyət göstərəcəyinə və  ölkəmizin kadr potensialının inkişafına böyük töfhələr verəcəyinə əminəm.
Sonra Elmi seminarın gündəliyində nəzərdə tutulmuş  məsələnin müzakirəsinə başlandı. Elmi seminarın sədri İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının müdiri texnika üzrə elmlər doktoru, professor  Aqil Hüseynov Elmi seminarın üzvlərini təbrik etdi və gündəlik məsələ ilə  seminar üzvlərini tanış etdi. Bildirdi ki, gündəlikdə Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının dissertantı Afət Hüseynovanın  3337.01 – İnformasiya-ölçmə və idarəetmə sistemləri (sahələr üzrə) ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Krekinq prosesində katalizator dövranı dinamika parametrlərinin dolayı ölçülməsi üçün metodik əsasların işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işinin  müzakirəsi nəzərdə tutulmuşdur. Dissertant Afət Hüseynova dissertasiya işi ilə iclas iştirakçılarını ətraflı tanış edərək iş haqqında əhatəli məlumat verdi. Dissertasiya işi ilə əlaqəli elmi rəhbər professor Əli Nağıyev, İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının dosenti Sabir Xəlilov və İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının dosenti Şəfahət Rəhimov çıxış etdilər. Elmi seminarın üzvləri dissertasiya işinin müzakirəsində fəal iştrak etdilər.Elmi seminarın üzvlərinin yekdil qərarı ilə dissertasiya işinin müdafiə olunması üçün sonrakı mərhələlərə buraxılması tövsiyə olundu. İclasın sonunda sədr professor Aqil Hüseynov dissertant Afət Hüseynovaya sonrakı mərhələlərdə müvəffəqiyyətlər arzuladı və Elmi seminarın üzvlərinə müzakirədə fəal iştirak etdikləri üçün təşəkkürünü bildirdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 06 February 2018 15:51
On February 6, first meeting of scientific seminar within FD.02.193 Dissertation Board was held in Sumgayit State University. The Board was instituted by the order of Supreme Attestation Commission within President of Azerbaijan Republic.
Vice-rector on Science and innovations, doctor of Philological sciences, Professor Ramazan Mammadov congratulated seminar members and wished them success. Emphasizing the period of development of our country and achievements gained in all fields, he notified:“Improvement of education system is one of the priority directions for Azerbaijan, because education is a strategic area for every country and the future of every nation. There is no growth without education. It should be noted that, Azerbaijani society, especially young generation has great interest to education and innovations. Our country has rich education traditions, strong intellectual and cadre potential. The traditions formed for many years should be improved by considering new society. I am sure that, Scientific seminar of Dissertation Board which was instituted for the first time in the history of Sumgayit State University will function effectively and will contribute to the growth of country’s cadre potential.
Afterwards, the discussion of the issues on the agenda of Scientific seminar was run. Professor Aqil Huseynov, doctor of technical sciences, head of Department of Information technologies and programming, chairman of Scientific seminar congratulated the members and informed them about subject matter. He noted that, the agenda was the discussion of dissertation on “Development of methodical bases for indirect measurement of dynamics parameters of catalyst circulation in the process of cracking”. It was presented for getting academic degree of PhD on specialty of 3337.01 – Information-measurement and management systems by Afat Huseynova, PhD student of Department of Process automation. She gave broad information to meeting attendees about her dissertation work. The following persons made speeches about dissertation: scientific guide Professor Ali Naghiyev; Sabir Khalilov, docent of Department of Information and computer technics and Shafahat Rahimov, docent of Department of Information and computer technics. Seminar members took an active part in discussion of dissertation. Defense of dissertation work was recommended to be admitted to the next stage by a unanimous decision of the members. Professor Aqil Huseynov wished Afat Huseynova success in next stages and expressed his gratitude to Seminar members for active participation.