Mevlana Mübadilə Proqramının növbəti təqdimatı keçirildi
Fevralın 8-də Mövlanə Mübadilə Proqramının texniki fakültələr üzrə növbəti təqdimatı keçirildi.Təqdimatı giriş sözü ilə Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev açaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin xarici ölkə universitetləri ilə ikitərəfli münasibətlərinin qurulması və beynəlxalq standartlara uyğunlaşması istiqamətində aparılan işlərin səmərəli təşkilindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Mövlanə Mübadilə Proqramı yüksək keyfiyyətli təhsilin və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.Mövlanə Mübadilə Proqramı ölkə daxilində təhsil verən ali təhsil müəssisələri ilə ölkə xaricində təhsil verən ali təhsil müəssisələri arasında tələbə və akademik heyətin mübadiləsini imkanlaşdıran bir proqramdır. Digər mübadilə proqramlarından fərqli olaraq, heç bir coğrafi bölgə fərqi olmadan mübadilə proqramının strukturundakı mobillik bütün dünyadakı ali təhsil qurumlarını əhatə edir. Prorektor dosent Qafar Atayev onu da qeyd etdi ki, Mövlanə Mübadilə Proqramının reallaşması SDU-nun beynəlxalq elmi əlaqələrinin inkişafı və elmi potensialının artması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu səbəbdən də belə proqaramlarda akademik heyətin mütəmadi iştirakı zəruridir.
Sonra Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş metodisti Dilarə Əmiraslanova Mövlanə Mübadilə Proqramı haqqında təqdimatla çıxış edərək mübadilə proqramında iştirak şərtləri, təqaüdlər, sənədlər və Türkiyə universitetləri barədə ətraflı məlumat verdi.
Proqramda iştirak etmiş Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Samir Kərimli Adnan Menders Universitetində keçdiyi mübadilə təcrübəsi haqqında məlumatla çıxış etdi.
Sonra Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Samirə Məmmədova beynəlxalq mübadilə proqramları və növbəti həftələrdə keçiriləcək tədbirlər haqqında professor-müəllim heyətini məlumatlandırdı və müəllimləri bu proqramlardan faydalanmağa dəvət etdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 08 February 2018 14:02
On February 8, next presentation of Mevlana Exchange Program was held on technical faculties at the University. Associate professor Qafar Atayev, vice-rector for Correspondence, distant and extra education opened the event and spoke about effective organization of work done for establishing bilateral relations with foreign universities and for adapting to international standards. He noted that, Mevlana Exchange Program is of great importance for learning high quality education and international practice. The Program enables interchange of student and academic staff between universities. In contrast to other exchange programs, Mevlana Exchange Program covers all higher education institutions over the world. Vice-rector Qafar Atayev notified that, realization of the Program has a significant role in improvement of international scientific relations and strengthening scientific potential of SSU. For this reason regular participation of academic staff in such programs is substantial.
Dilara Amiraslanova, the senior methodist of International Cooperation Office delivered presentation about Mevlana Exchange Program and gave broad information on participation procedures, scholarships, documents and Turkish universities.
Afterwards Samir Karimli, the lecturer of Department of History and its teaching methods gave detailed information about his exchange experience in Adnan Menderes University of Turkey.
Head of International Cooperation Office Samira Mammadova also informed professor-teaching staff about international exchange programs and invited teachers to benefit from these programs.