Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri vəzifəsini müvəqqəti icra edən nazir müavini Ceyhun Bayramovun “İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə” imzaladığı müvafiq əmrə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində 2017-2018-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyası dekabrın 29-dan başlayaraq fevralın 2-dək davam etdi.
SDU-da imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin olunması baxımından Operativ qərargah və Qaynar xətt fəaliyyət göstərdi. Apelyasiya komissiyasına daxil edilən müraciətlər diqqətlə araşdırılaraq qanun çərçivəsində müvafiq qərarlar qəbul edildi. Bununla yanaşı, SDU-nun fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi, eləcə də imtahan sessiyasının obyektiv və şəffaf şəraitdə keçirilməsi barədə ictimaiyyəti məlumatlandırmaq məqsədilə universitetin rektorluğu yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurası yaradıldı. Təbii ki, bütün bunlar imtahanların tam obyektivliyinin təmin olunmasına xidmət etdi. Rektor mütəmadi olaraq sessiyanın gedişinə şəxsən özü nəzarət etdi. Hər gün imtahan zallarında olaraq imtahan prosesini müşahidə etdi, imtahanların şəffaf və obyektiv keçirilməsi üçün öz tapşırıq və tövsiyələrini verdi. Həmçinin imtahan prosesini rektorla bərabər İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurası üzvləri, valideynlər, qeyri-hökumət təşkilatları və KİV-lərin nümayəndələri izlədilər.

According to the order “About organizing and running exam session” signed by Jeyhun Bayramov, deputy minister of Education of Azerbaijan Republic exam session of autumn semester of 2017-2018 academic year lasted from December 29 till February 2 in Sumgayit State University.
Operational headquarter and hotline were set for organization of exam session according to existing rules, ensuring transparency and objectivity in assessing students' knowledge. Relevant decisions were made in the framework of law after investigation of appeals by Appeals Commission. In addition, Public Supervision and Advisory Board under the university rectorate was established with the aim of implementation of public control and informing people about hold of exams. The rector personally controlled the exam session. He visited exam halls every day, observed exam process and gave his advice on objectivity of exam session. Also, members of Public Supervision and Advisory Board, parents, non-governmental organizations and mass media representatives observed the exam process.