“Sabahın alimləri” VII Respublika Müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırıldı
Fevralın 16-da “Sabahın alimləri” VII Respublika müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Tədbirdə təhsil naziri vəzifəsini müvəqqəti icra edən nazir müavini Ceyhun Bayramov çıxış edərək şagirdlərin elmi yaradıcılığına həsr olunmuş “Sabahın alimləri” VII Respublika müsabiqəsinə marağın ilbəil artdığını, iştirakçıların coğrafiyasının genişləndiyini, həmçinin bu il təqdim edilən layihələrin daha innovativ və yaradıcı olduğunu diqqətə çatdırdı. 7 il ərzində müsabiqənin uğur qazandığını vurğulayan cənab Ceyhun Bayramov bildirdi ki, müsabiqədə ümumilikdə 1187 nəfər iştirak etdi, onlardan 549 nəfəri qızlar, 638 nəfəri isə oğlanlar oldu. Şagirdlərin sonrakı nailiyyətləri Təhsil Nazirliyi tərəfindən təhlil edildi və müəyyənləşdirildi ki, tədqiqatla məşğul olan şagirdlər təhsildə də böyük uğurlar qazanır, yüksək balla ölkəmizin ali təhsil müəssisələrinə və dünyanın tanınmış universitetlərinə qəbul olunaraq təhsillərini uğurla davam etdirirlər. Bu il münsiflər heyəti tərəfindən 79 şagirdin hazırladığı 46 layihə seçildi. I yerə 12 şagird (7 layihə), II yerə 28 şagird (15 layihə), III yerə 39 şagird (24 layihə) layiq görüldü. Əvvəlki illərdən fərqli olaraq, bu il münsiflər heyətinin tərkibinə fransalı mütəxəssis də cəlb olundu.
Mərasimdə 8 nominasiya üzrə seçilən qaliblər təltif olunduqdan sonra bu ilin may ayında ABŞ-da keçiriləcək İntel İSEF-Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak edəcək layihə müəlliflərinin adları açıqlandı. Fizika, astronomiya bölməsi üzrə Əliağa Abdullayev, Adnan Bunyatov, biologiya üzrə Fidan İbrahimova, ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması üzrə Məhəmməd Hacıyev, kompüter elmləri üzrə Ceyla Hüseynzadə, Cavid Hüseynzadə ən yaxşı layihə müəllifləri olaraq seçildilər.
Qaliblərə diplom, medal və pul mükafatı təqdim olundu.
Qeyd edək ki, müsabiqəyə elmi dəstəyin verilməsi Sumqayıt şəhər ümumtəhsil məktəbləri üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinə həvalə olundu. SDU-nun professoru Cavanşir Məmmədovun rəhbərliyi ilə seçilmiş şagirdlər universitetimizin professor-müəllim heyəti ilə birgə müəyyən olunmuş ixtisaslar üzrə öz elmi layihələrini hazırlayaraq müsabiqədə iştirak etdilər. Tibb və sağlamlıq bölməsi üzrə Sumqayıt şəhəri Təbiət elmləri təmayüllü gimnaziyanın IX sinif şagirdləri Ayan Abdulova, Nəsibə Məmmədli “Əlillər üçün beyinlə idarə olunan interfeys” layihəsi I yerə, ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması üzrə Təfəkkür liseyinin X sinif şagirdləri Emil Məmmədov, Fərid Allahverdiyev “Yağış və qar suyunun məişətdə istifadə olunan içməli suya çevrilməsi” layihəsi II yerə, Mühəndislik üzrə Texniki və təbiət elmləri liseyinin X sinif şagirdi Zeynəb Ağabəyli “Məsafədən mina axtaran nəzarət sistemi”, Kompüter elmləri üzrə 16 nömrəli tam orta məktəbin XI sinif şagirdi Seymur Talıbov “Tea growing management program”, Təbiət Elmləri Təmayüllü Gimnaziyanın IX sinif şagirdi Aytac Əliyeva “Danışıq qüsurları olan insanın ünsiyyət proqram təminatı”, ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması üzrə 29 nömrəli tam orta məktəbin IX sinif şagirdləri Rahidə Həsənova, Fəridə Baxşəliyeva “Sağlam həyat üçün sağlam mühit”, kimya üzrə Sumqayıt İstək Liseyinin IX sinif şagirdləri Rəsul Həsənalıyev, Əli Abdullazadə “Karbon dioksidin elektrokimyəvi reduksiyası, Fizika, astronomiya bölməsi üzrə Təbiət Elmləri Təmayüllü Gimnaziyanın X sinif şagirdi Ləman Əlipaşayeva “Fortepiano notlarının səslənmə funksiyalarının artırılması” layıhələri III yerə layiq görüldü.

On February 16, award ceremony of winners of VII Republican contest “Scientists of Tomorrow” was held.
Deputy minister of Education Jeyhun Bayramov delivered speech and noted that the interest is growing rapidly to the Contest that is devoted to scientific creativity of pupils; the geography of participants is expanding; the projects are going to be more innovative and creative. Emphasizing gained achievements in 7 years, Jeyhun Bayramov notified that 1187 people participated overall: 549-girls, 638-boys. Further achievement of the pupils were analyzed by Ministry of Education and determined that the pupils who are engaged in research succeed in education and continue their education by being admitted to universities with high scores. 46 projects prepared by 79 pupils were selected by jury this year.12 pupils (7 projects) were awarded I place; 28 pupils (15 projects) II place; 39 pupils (24 projects) III place. French specialist was involved to jury this year unlike previous years.
After awarding selected winners on 8 nominations, the names of project authors who will participate in Intel ISEF-International Science and Engineering Fair to be held in USA were announced. The following people were chosen as the best project authors: Aliagha Abdullayev, Adnan Bunyatov- on section of physics and astronomy; Fidan Ibrahimova – on biology; Mahammad Hajiyev – on ecology and management of environment; Jeyla Huseynzade, Javid Huseynzade – on computer sciences.
The winners were presented diploma, medal and money award.
It should be noted that scientific support is provided by Sumgayit State University to secondary schools in Sumgayit. Chosen pupils participated in the contest under the guidance of professor of SSU Javanshir Mammadov, by preparing scientific projects on specialties which were jointly determined by professor-teaching staff of the University. The pupils were awarded in the ceremony: Ayan Abdulova, Nasiba Mammadli, IX grade students of Gymnasium of Natural Sciences in Sumgayit on section of medicine and health – I place (“Interface managed by brain for disabled people”); Emil Mammadov, Farid Allahverdiyev, X grade students of Tafakkur lyceum on section of ecology and management of environment – II place (“Transformation of rain and snow water to drinking water used in household”); Zeynab Aghabayli, X grade student of lyceum of technical and natural sciences on engineering (“Control system for remote mine seekers”); Seymur Talibov, XI grade student of school № 16 on computer sciences (“Tea growing management program”); Aytaj Aliyeva, IX grade student of Gymnasium of Natural Sciences (“Communication software of people with speech defects”); Rahida Hasanova, Farida Bakhshaliyeva, IX grade students of school № 29 on ecology and management of environment (“Healthy environment for healthy life”); Rasul Hasanaliyev, Ali Abdullazade, IX grade students of Sumgayit Istak lyceum on chemistry (“Electrochemical reduction of carbon dioxide”); Laman Alipashayeva, X grade student of Gymnasium of Natural Sciences on physics and astronomy (“Increasing sound functions of piano notes”) – III place.